• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Víc pít nebo méně jíst? Vědci zjistili, co zachrání svět před obezitou

    6-5-2019 Sputnik CZ 136 380 slov zprávy
     

    Čistý a zvlášť nebezpečný


    Všeobecná představa o tom, že problém nadváhy vzniká kvůli nadbytku tučného a vysoce kalorického jídla, je dnes aktivně kritizována ve vědeckém společenství. Stále víc odborníků poukazuje na to, že první housle hraje cukr a jeho náhražky. Zvláštní znepokojení vzbuzuje kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy, která se používá místo obvyklého cukru (glukózy) v nápojích a cukrářských výrobcích.



    Mezitím existují údaje, že sirup s vysokým obsahem fruktózy způsobuje poruchy metabolismu, což znamená, že přispívá k vývinu metabolického syndromu, cukrovky druhého typu, srdečně cévních chorob. Tyto choroby doprovázejí obezitu.

    Vědci předpokládají, že nadbytek fruktózy zatěžuje játra a zahajuje kaskádu procesů, jež vedou k zvýšení hladiny lipidů a kyseliny močové v játrech, k trombóze, zápalům a odolnosti vůči inzulínu. Způsobuje to tukové uloženiny v tkáních a tloustnutí.


    Rýže


    Neexistuje jediný způsob boje s nadváhou. Každý dietolog radí, aby se člověk nepřejídal, zvlášť sladkým, tučným, aby zřekl se fastfoodu. Znamená to změnu potravinových zvyků. Ale jak?


    V boji s přejídáním radí dietologové víc pít, až 8 šálků čaje nebo jiných nápojů denně. Ale američtí a kanadští výzkumníci nedokázali potvrdit účinnost této metody. Sledovali dvě skupiny dorostenců s nadváhou: Jedna hodně pila, druhá ne, ale v obou dodržovali základní rady pro snížení váhy. Během několika let experimentu nebyl zjištěn velký rozdíl ve snížení hmotnosti.


    Japonští vědci spolu s kolegy ze 136 zemí radí konzumovat víc rýže. Podle jejich výpočtů dokáže dokonce 50 gramů této obilniny denně snížit obezitu ve světě o jedno procento.


    Mechanismus vlivu rýže vědci zatím nepochopili, pouze si všimli, že v zemích, kde je to hlavní potravina, mají méně tlustých lidí. Ti, kdo mají dietu s velkým obsahem výživných vláken a celého zrní, jsou vůbec štíhlejší a mají nižší hladinu cholesterolu.


    Boj s epidemií obezity je zatím bezvýsledný. V souvislosti s tím mluví vědci stále více o opatřeních zaměřených nejen na jednotlivce, ale na celou populaci.


    V některých státech použili, například, ekonomické stimuly v podobě změny daní, aby lidé kupovali méně sladkých nápojů, fastfoodu, ale víc ovoce a zeleniny. Značkovali kalorie v kavárnách, podnikali kampaně v médiích prosazující aktivní způsob života.


    Vědci z Velké Británie a Portugalska se pokusili zhodnotit účinnost těchto opatření, avšak k jednoznačnému závěru nedospěli kvůli nedostatečnému množství dat.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑