• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    USA znovu začínají vyhrožovat kvůli plynovodu Nord Stream 2

    3-5-2019 Sputnik CZ 68 327 slov zprávy
     

    „Z amerického pohledu tento plynovod nejen přepravuje plyn, ale také má značné sankční riziko,“ uvedl.


    Výstavby plynovodu Nord Stream 2 se účastní pět evropských společností: německé podniky Wintershall Dea a Uniper, rakouská OMV, francouzská Engie a britská Shell. Všechny tyto společnosti jsou přitom vedeny jako finanční investoři.



    V lednu rozeslal Grenell německým společnostem dopisy, v nichž varoval před hrozbou amerických sankcí kvůli podporování plynovodu. Připomínky velvyslance USA v Německu však byly vnímány jako zasahování do vnitřních záležitostí země.

    Projekt Nord Stream 2 předpokládá výstavbu dvou linek plynovodu o celkové kapacitě 55 miliard kubíků plynu za rok. Má vést od ruského pobřeží přes Baltské moře až do Německa. Nový plynovod má být dostavěn v roce 2019. Povede přes územní nebo výlučné ekonomické zóny zemí podél Baltského moře: Ruska, Finska, Švédska, Dánska a Německa.


    Projekt má na starosti společnost Nord Stream 2 AG, jejímž jediným akcionářem je Gazprom. Evropští partneři jako Shell, OMV, Engie, Uniper a Wintershall se zavázali k financování plynovodu Nord Stream 2 z 50 %. Znamená to tedy, že každá země poskytne 950 milionů eur. Gazprom investuje druhou polovinu, tedy 4,75 miliardy eur. Účastníci projektu plánují, že 70 % investic bude pokryto projektovým financováním. Celkové náklady na výstavbu plynovodu se odhadují na 9,5 miliardy eur.


    Proti projektu aktivně vystupuje Ukrajina, která se obává ztráty příjmů z tranzitu ruského plynu, a řada evropských zemí, včetně Polska, Lotyšska a Litvy. Proti jsou také USA, které v EU prosazují vlastní zkapalněný zemní plyn.


    Německá kancléřka Angela Merkelová nejednou uvedla, že Berlín považuje projekt Nord Stream 2 za komerční, avšak zároveň uvedla, že jeho realizaci nevylučuje zachování tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu. Německý ministr zahraničí Heiko Maas dříve prohlásil, že se jedná o komerční projekt a že žádná ze zemí nic nezíská tím, když se ho německé nebo jiné evropské společnosti vzdají.


    Ruská strana také opakovaně uvedla, že projekt je zcela komerční. Rovněž poukázala na to, že nepředpokládá zrušení tranzitu ruského plynu do EU přes Ukrajinu.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑