• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Slobodomurári sa zoficiálnili v Chorvátsku

    28-4-2019 Zem & Vek 101 1242 slov zprávy
     
    Minulý víkend Chorvátsko navštívil veľmajster najväčšej slobodomurárskej lóže vo Francúzsku a bašty liberálov Veľký Orient Jean-Philippe Hubsch (57). Okrem iného je to aj neformálny poradca francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona. V médiách vystupuje relatívne často a poskytol aj rozhovor pre chorvátsky denník Večernji list. Prezradil, že Veľký Orient prijal do svojich radov ďalšiu lóžu, ktorá vznikla v pobrežnom meste Rijeka.

    Ako ste sa prepracovali od učňa do funkcie veľmajstra?

    Som slobodomurárom už 28 rokov. Do rádu ma pozval kamarát advokát, ktorý mi otvorene rozprával o svojom členstve v ráde. Vtedy som študoval právo a politické vedy. V mojej rodine nebol nikto slobodomurárom, ja som prvý. Mal som vtedy 30 godina a staval som konštrukciu svojho profesionálneho a súkromného života. O 15 rokov neskôr už som bol majstrom svojej lóže, a potom som zastával aj funkcie na národnej úrovni.

    Potom som bol menovaný za náčelníka slobodomurárov vo francúzskej oblasti Metz. V roku 2008 som sa stal predsedom slobodomurárskeho parlamentu a plnil som aj zákonodarné, súdne a výkonné služby. V súčasnosti máme 54 tisíc členov, bratov a sestier.

    Aké sú vaše ciele?

    Prehodnocujeme dogmy, hľadáme pravdu a vždy pochybujeme. Naša organizácia chce byť strážcom, symbolom svetla pre celú Republiku. Presadzujeme slobodu, rovnosť a bratstvo, ale aj laickú a solidárnu Republiku. Vidíte na príklade Žltých viest, že niektorí z nich sú extrémisti, ultrapravičiari či ultraľavičiari, ktorí počas nepokojov pošliapavali Republiku a jej symboly. No a my sme ochrancami Republiky. Mariana, ktorá je národným symbolom francúzskeho štátu, je zároveň aj symbolom nášho rádu.

    Vzhľadom na tojomnosť, ktorou sú po stáročia opredení slobodomurári, ako to, že vy nemáte problém s rozhovormi pre médiá?

    Dnes sme otvorenejší než kedykoľvek predtým. Musíme hovoriť, keď máme čo povedať. V auguste 2018 som bol zvolený, a už v októbri mi prezident Macron dal dôvod, aby som sa ohlásil.

    Máte na mysli Macronov prejav o potrebe „napraviť narušené vzťahy medzi Cirkvou a štátom“, keď ste sa ozvali, že „obrana sekularizmu Republiky“ je pre vás výzvou?

    Je dôležité povedať, že náš  rád nie je proti náboženstvu. Aj medzi nami sú katolíci, pravoslávni, židia, moslimovia, ba aj ateisti či agnostici. Ale, Francúzsko je laické. Ešte kedysi Victor Hugo povedal, že štát má mať svoj dom, a náboženstvo svoj. Viera má byť intímna, a štát sa nemá právo miešať do intímnych záležitostí. Prezident Macron, zostrachu pred islamskými organizáciami vo Francúzsku, chcel zmeniť zákon z roku 1905, ktorý prísne separoval náboženstvo od štátu. Vtedy som mal stretnutie s Macronom, s ministrom vnútra a s 87 poslancami, aby som tomu zabránil, aby do toho zákona nešťúrali. Ako vidíte, Macron akceptoval naše rady.


    Prečo ste prišli do Chorvátska?

    Chcel som oznámiť verejnosti, že náš rád Veľký Orient otvoril svoju prvú lóžu v Chorvátsku, v Rijeke. Teraz ich máme po celom svete 1361. Pravda, neotváram osobne všetky lóže, ale pre nás je dôležité, že táto vznikla práve v Chorvátsku.

    Ako prebiehalo zakladanie lóže?

    Je to symbolická ceremónia. Išlo o integráciu, čo znamená, že slobodomurári tu už existovali neformálne a požiadali nás o vstup. V priebehu roka sme skúmali, či sú seriózni a aké hodnoty presadzujú. Je to veľká byrokracia, mnoho cestovania. A potom naša rada zhodnotila, že ich môžeme integrovať.

    Koľko má členov lóža v Rijeke a čím sa zaoberajú?

    Nateraz je ich 14, čo je štandardný počet v prípade novej lóže v zahraničí, kým vo Francúzsku má nová lóža vždy 21 členov. Ako som počul, a len teraz som sa s nimi zoznámil, váčšina z nich sú podnikatelia a advokáti, ľudia s vysokým postavením. Základom pre novú lóžu je, aby jej členovia mali úspešný profesionálny život.

    Ako hodnotíte chorvátsku slobodomurársku scénu?

    V Chorvátsku existujú bratské organizácie, ktoré patria k liberálnemu rádu, a s ktorými budeme mať priateľské vzťahy. Problémom je, že vo východnej Európe existuje tendencia, že slobodomurári sú vlastne biznis zoskupenia, ktoré si pýtajú vysoké členské, čo má ďaleko od našich hodnôt. Myslíme si, že to škodí našej motivácii a slobodomurárstvu ako takému. 

    Prečo sa slobodomurári schádzajú tajne? Nechávate tak dojem, že ide o niečo nelegálne, alebo o sektu.

    My nie sme tajný spolok, len pôsobíme diskrétne. Každý slobodomurár má právo priznať sa k svojmu členstvu, ale nesmie hovoriť o iných. Ale v poslednom čase sa otvárame. Každý rok máme deň otvorených dverí pre verejnosť a organizujeme aj tlačové konferencie. V tajnosti pôsobíme, lebo sme boli v ohrození. Napríklad počas druhej svetovej vojny. Aj dnes sa nám vyhrážajú. V USA sú slobodomurári otvorenejší, lebo nezažili fašizmus. Druhým dôvodom diskrétnosti je obrad iniciácie. Je to súkromná vec a nie je pre každého uši.

    Sú slobodomurári stále takí vplyvní ako kedysi?

    Naša moc a vplyv zoslabol, ale za  posledných 30 rokov sa situácia zlepšila. Ani tí, čo sedia v parlamente, to nemajú také jednoduché ako pred 100 rokmi. Preto sa už venujeme iba určitým témam. Sú to sociálne otázky, laická Republika, bioetické otázky, ekológia a umelá inteligencia. Všetko ostatné sme zanechali. Avšak, máme štátnu podporu, ktorú nám zabezpečuje prezident Macron, ktorý rešpektuje náš vplyv a prácu. Keď hovoríme o týchto témach, poslúchajú nás aj prezident aj poslanci aj ministri. Vôbec nemáme vplyv na financie, ani to nechceme.

    Ako sa má Európa zachovať v otázke masových migrácií a rastúcich protiimigrantských nálad?

    Mali sme sa otvoriť a prijať imigrantov, ktorí prišli z politických či ekonomických príčin. Ale Európa nebola solidárna, a tak prenechala gro práce Taliansku, ktoré sa malo postarať o všetkých, preto sa nečudejem, že talianska vláda reaguje ako reaguje.

    V európskych dejinách však vždy existovali migračné vlny, ale to neboli prekážky pokroku v žiadnej spoločnosti so zmiešanými génmi. Migrácie nemožno zastaviť a netreba sa ich báť. Dôležité je, aby vlády dobre zahrali svoju rolu a aby imigrantov integrovali s rozumom.

    Obávate sa o budúcnosť EÚ?

    Brexit je, vlastne, šanca, lebo ten zmätok okolo možného vystúpenia Británie vyvolala reakciu každého štátu, čo je kladné. Sú obavy, že ultrapravica získa dobré výsledky v budúcich voľbách, a pre EÚ by bola katastrofa, keby ju chcela opustiť nejaká ďalšia krajina.

    Ale ja som optimista. Po chaose a kríze vždy prichádza pozitívna revolúcia.


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

    UPOZORNENIE

    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.






    Ratko Sudecký




    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑