• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Casanovové naší doby. Vědci zjistili, kdo má sklon k častým nevěrám

    25-4-2019 Sputnik CZ 71 594 slov zprávy
     

    Superschopnost žen


    Vědci z Univerzity Západní Austrálie spočítali, že 22 % žen a 28 % mužů nebyli svým partnerům věrní. Avšak samotnou nevěru vnímají dvě pohlaví poněkud různě. Ženy více vzrušují emoce, muže zase fyziologie. Je to stejné jak pro země, ve kterých mají muži a ženy stejná práva, tak pro patriarchální, ve kterých ženy hrají podřízenou úlohu.


    Norští a američtí vědci to vysvětlují následovně. Silné pohlaví zvlášť ostře reaguje právě na pohlavní nevěru, protože si nemůže být jisté otcovstvím. Vždyť muž, nejsou-li děti jeho vlastní, vkládá své zdroje do cizích genů, sám ale zůstane bez potomstva.


    Žena nepochybuje o svém mateřství, avšak není si jistá, jestli partner bude dál podporovat a chránit rodinu. Takže blízký emocionální vztah se soupeřkou zvyšuje riziko přijít o prostředky na výchovu dítěte.



    Pravděpodobně právě proto dokáže slabé pohlaví vcelku lépe odhalit potenciální zrádce. Vědci z Albright College (USA) natočili výpovědi deseti nevdaných žen a deseti svobodných mužů, heterosexuálních představitelů europoidní rasy. Polovina z nich byla věrná svým stálým partnerům, polovina je aspoň jednou podvedla. Tyto nahrávky dali pak poslechnout 152 dobrovolníkům, 88 ženám a 64 mužům. Vyšlo najevo, že dámy dost přesně tipují zrádce podle hlasu, ale pánové tuto schopnost nemají.

    Hádání z ruky


    Ženy také dovedou lépe lhát. V průzkumu australských vědců byli muži usvědčeni z nevěry podle výrazu ve tváři v 15 % případů, pro ženy činil tento ukazatel pouze 4 %.


    Jak ale zjistili na Oxfordské univerzitě, dá se pochopit, má-li žena sklon k nevěře podle délky prstů. Vědci si promluvili o sexuálním životě s 474 dobrovolníky, pak změřili jejich anatomické parametry a udělali řadu rozborů. Zjistilo se, že ženy, které zahýbaly svým partnerům, měly ukazovák levé ruky delší než prsteník.


    Není v tom žádná mystika, vysvětlili vědci. Podle jedné hypotézy délka prstů odráží poměr množství ženských pohlavních hormonů, estrogenů. Čím je jejich koncentrace vyšší, tím je dívka ženštější. Proto se majitelky dlouhého ukazováku na levé ruce těší zpravidla zvláštní pozornosti mužů. Tyto ženy jsou impulsivnější a snadněji navazují vztah, zvlášť nejde-li vše hladce se stálým partnerem, domnívají se autoři průzkumu.


    U mužů nebylo spojení mezi sklonem k nevěře a délkou prstů zjištěno.


    Dlouhý proti krátkému


    Podle průzkumu amerických genetiků může být příčinou manželské nevěry jistá varianta genu DRD4, který řídí jeden z receptorů dopaminu, hormonu štěstí.


    Vědci se zeptali dvou stovek mladých lidí na jejich pohlavní život, pak vykonali rozbor DNA. Zajímal je gen DRD4, který se nachází na jedenáctém chromozomu a obsahuje úsek (VNTR) z tandemových opaků (krátkých nukleotidových sekvencí) různé délky, od dvou do jedenácti.


    U respondentů s dlouhým tvarem genu DRD4 majícího sedm a víc opaků, receptor hůř akceptoval dopamin, také počet samotných receptorů byl menší než u majitelů krátké varianty genu. Tito lidé jsou méně citliví na hormon štěstí, proto potřebují větší stimulaci, tedy více sexuálních kontaktů, aby získali stejnou reakci jako ostatní.


    Téměř polovina majitelů dlouhé varianty genu podvedla aspoň jednou stálého partnera, přičemž u 45 % šlo o jednorázový sex. Lidé s krátkou variantou DRD4 měli menší zájem o náhodný sex (24 %) a méně podváděli své partnery (22 %). Navíc byl počet současných mimomanželských vztahů dobrovolníků s dlouhou variantou genu zjevně vyšší než u ostatních (1,79 % oproti 1,14 %).


    Autoři průzkumu se domnívají, že frekvence dlouhé nebo krátké varianty genu DRD4 v lidské populaci závisí na vnějších faktorech. Když ve společnosti panuje klid a nevěra je odsuzována, je výběr příznivý pro krátký DRD4, a je častější. V nepříznivějších a rychle se měnících podmínkách, když je výhodnější mít více potomků, a nikoli investovat do jednoho nebo dvou, podporuje výběr dlouhá varianta genu.


    Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑