• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    „Utíkat budou všichni.“ Jak Zelenskyj naloží s Porošenkovým dědictvím

    25-4-2019 Sputnik CZ 36 672 slov zprávy
     

    Prezident nejmenuje premiéra


    Vůdkyně strany Baťkivščyna Julia Tymošenková byla vyřazena z předvolebního boje po prvním kole, neztratila však politické ambice. Považuje za nutné sestavení nové vlády do podzimních voleb do Nejvyšší rady.



    Tymošenková se odvolala na výsledky hlasování ve druhém kole, v němž téměř 75 % občanů jasně řeklo, že všechno, co se dělalo pět let, se dělalo proti nim, proto nehodlají čekat léta na změnu vlády.

    Vyzvala proto poslance, aby poskytli novému prezidentovi možnost jmenování hlav úřadů, především silových: Generální prokuratury Ukrajiny, Rady bezpečnosti Ukrajiny a Ministerstva obrany Ukrajiny. „Cožpak máme snášet nynější vládu další půlrok?“ položila rétorickou otázku předsedkyně Baťkivščyny.


    Soudě podle všeho je ochotna spolupracovat se Zelenským, jeho štáb je nucen komentovat možnost, že se Tymošenková stane premiérkou. Zástupce „týmu Ze“ Dmitrij Razumkov poukázal na komplikace, jež čekají nového prezidenta při budování vertikály moci: „Chci vám připomenout, že na Ukrajině nejmenuje premiéra prezident. Máme dnes poloprezidentskou (parlamentně prezidentskou) republiku. Kandidáta na tento post navrhuje koalice, prezident pak navrhuje jeho posouzení v parlamentu.“


    Zelenskyj ve svém rozhovoru ještě před druhým kolem připustil možnost rozpuštění Rady. „Chápete přece, že je to pro nás výhodné?“ odpověděl otázkou na otázku, ale slíbil: „Nebudu narušovat zákon.“


    Bolestivě na to reagoval předseda Nejvyšší rady Andrij Parubij, který poznamenal, že právní důvody pro rozpuštění parlamentu neexistují, mohou však vzniknout politické. „Andrij Portnov (pozn. bývalý náměstek hlavy administrativy ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče) a jeho další spolupracovníci již Zelenskému píšou výnosy o rozpuštění parlamentu. Je to právní nihilismus,“ prohlásil Parubij.


    „Schovat se za mandát“


    O rozpuštění Rady se mluví již dlouho. Navrhovali to jak politici sympatizující se Zelenským, tak ti, kteří měli vlastní plány ohledně příštích voleb. Problém spočívá v technických věcech: parlament má půlroku před vypršením pravomocí imunitu vůči rozpuštění. Není jasné, jestli Zelenskyj stihne nastoupit do tohoto termínu. A také rozpadne-li se ústavní koalice v Radě, která se dnes drží na poslancích Bloku Petra Porošenka a spojeneckých frakcí.



    Pro Zelenského spočívá výhoda z rozpuštění parlamentu také v tom, aby nedovolil Porošenkovi odvetu. Andrij Portnov, který veřejně uděloval rady, jak se dá v rámci zákona bojovat s režimem stávajícího ukrajinského prezidenta, varoval, že se Porošenko může schovat za poslanecký mandát. Proto navrhl, aby byl předběhnut: „Je nanejvýš důležité zahájit hned v prvních květnových dnech vyšetřování nejhanebnějších zločinů Porošenka. Správné vyšetřování a informace v médiích udělají Porošenka natolik toxickým, že vyloučí každou jinou možnost překonání jeho stranou pětiprocentní bariéry.“

    Kandidát na prezidenta Jurij Bojko, který byl vyřazen v prvním kole, také vyzval k předčasnému zrušení pravomocí parlamentu. „Nejvyšší rada musí být rozpuštěna hned po skončení prezidentských voleb, protože není způsobilá. Tento měsíc výrazně ukázal, že se nynější sestava parlamentu nehodlá věnovat problémům, jež znepokojují lidi, ale bude vyhovovat jistým rozmarům zatím činného prezidenta,“ varoval Bojko.


    Podle jeho názoru může rozpuštění Rady také způsobit přirozený vývoj událostí - poslanci provládních frakcí změní vlajku. „Tento proces pokračuje, v nejbližším čase se urychlí. Po druhém kole voleb se nejdřív dají na útěk poslanci zvolení většinou hlasů, které pak zahnali do prezidentské frakce. Utíkat budou všichni,“ předpovídá politik.


    Spojenci, spolubojovníci, odpůrci


    Porošenko má nehledě na velkou porážku ve volbách základnu pro odvetu. Proti Zelenskému jsou mnozí nacionalisté. Například velitel Dobrovolnického ukrajinského sboru Pravého sektoru Andrij Stempickij se vyslovil následovně: „Každý národ je hodný svého vládce. Hlavní je, abychom se za svoji volbu nestyděli za rok nebo dva, jak tomu často bývá. Moje Ukrajina nemá zelenou barvu.“


    A dodal: „V parlamentních volbách musíme, abychom měli v Nejvyšší radě nové tváře, hlasovat za stranu Mickey Mouse anebo Buratina, to je jedno.“


    Strana.ua zatím s odkazem na vlastní zdroje informovala, že Washington poskytl Porošenkovi záruky imunity po odchodu z prezidentského postu. Důkazem toho je podpora zástupce amerického ministerstva zahraničí na Ukrajině Kurta Volkera. Také německá kancléřka Angela Merkelová přijala Porošenka deset dní před druhým kolem, když již bylo jasné, že nemá fakticky šance na znovuzvolení. Ale po oznámení výsledků druhého kola blahopřála Zelenskému a pozvala ho do Berlína.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑