• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    „Nezpomalí se jen projekt F-35“: Dokáže Turecko nahradit americké stíhačky ruskými?

    22-4-2019 Sputnik CZ 43 861 slov zprávy
     

    Turecké vedení by mohlo použít ruské obranné technologie v případě, že by Washington definitivně vyloučil Ankaru z mezinárodního projektu týkajícího se vývoje stíhačky páté generace F-35, píše Defense News.


    Vojenský představitel vysvětlil, že si Ankara nemůže dovolit zůstat bez nové stíhačky, a ruské technologie by mohly být tou „první a nejlepší volbou,“ pokud USA zablokují Turecku účast na společném obranném programu. Možnost spolupráce s Moskvou je přitom pro Ankaru výhodná také z geopolitických důvodů, dodal daný představitel.


    Již dříve turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu prohlásil, že si Turecko najde alternativního dodavatele v případě, že USA zruší smlouvu o F-35.


    „Existuje F-35, ale existují také letadla ruské výroby. Nebudeme-li moci koupit F-35, bude Turecko kupovat podobné letouny od jiných zemí. A to bude trvat do té doby, dokud nezahájíme vlastní výrobu strojů páté generace,“ uvedl turecký ministr dne 10. dubna ve vysílání místní televize.



    Mevlüt Çavuşoğlu se rovněž dotkl dodávek S-400 a poznamenal, že některé státy NATO mají ve výzbroji systémy S-300, což ale nevzbuzuje nespokojenost Severoatlantické aliance. Ankara nyní nevylučuje, že by s Moskvou mohla uzavřít novou obchodní dohodu o S-400, dodal ministr.

    „Závisí to na politické agendě“


    Příčinou neshod mezi Ankarou a Washingtonem bylo rozhodnutí turecké strany koupit v Rusku protiletadlové raketové systémy S-400. Tento krok vyvolal ostrý protest Washingtonu, který Turecku hrozil sankcemi a zrušením smluv o dodávkách letadel F-35. Američtí úředníci tvrdí, že jsou ruské S-400 neslučitelné s parametry NATO.


    Turecké ministerstvo obrany však takové podezření nejednou vyvrátilo. Ministr obrany Hulusi Akar prohlásil, že Turecko nehodlá integrovat S-400 do systémů Aliance.


    Dne 1. dubna agentura Reuters informovala, s odkazem na nejmenované zdroje, o tom, že USA zastavují dodávky do Turecka v rámci projektu F-35. Brzy na to úřadující mluvčí Pentagonu Charlie Summers prohlásil, že účast Turecka na vývoji stíhaček NATO páté generace bude pozastavena, dokud se Ankara nezřekne dodávek ruských protiletadlových raketových systémů.



    Odborník Grigorij Lukjanov v rozhovoru pro RT uvedl, že pokud se USA a Turecko ohledně otázky o dodávkách S-400 nedohodnou, pak se to může negativně projevit na vojenské technické spolupráci obou zemí.

    „USA mají širokou škálu programů vojenské spolupráce s Tureckem, jež závisí na politické situaci v bilaterálních vztazích, a také na změnách v zahraniční politice Ankary. Pokud turecké vedení nevyjde vstříc USA v jejich politických požadavcích, pak se nezpomalí jen program F-35, ale může být zrušena jakákoliv spolupráce s Tureckem v oblasti zbraní,“ vysvětlil odborník.


    Podobnou prognózu představil v rozhovoru pro RT také vojenský expert Alexej Leonkov. Podle jeho mínění USA znepokojuje možné rozšíření rusko-turecké spolupráce.


    Podle Leonkova se navíc američtí úředníci obávají toho, že bude Turecko příkladem pro jiné státy regionu, které dnes dávají přednost nákupu amerických zbraní.


    Připomeňme si, že Ankara původně plánovala nákup asi stovky bojových stíhaček páté generace F-35 Lightning II, které jsou vyráběny v rámci daného programu, a to za spolupráce řady zemí NATO pod záštitou USA. Turecko se k tomuto programu připojilo v roce 2002 a v jeho podnicích jsou nyní vyráběny některé součástky letadla.



    Turecká strana by se dle dohody měla rovněž podílet na údržbě a montáži motorů F-35, a proto by vyloučení Ankary z tohoto programu mohlo znamenat dodatečné výdaje. Již dříve americký viceadmirál Mathias Winter, který má na starosti vývoj F-35, prohlásil, že vyloučení Turecka ze spolupráce zbrzdí výrobu 75 letounů, jelikož tato země dodává asi 6-7 % stíhacích jednotek.

    Loni v červnu obdrželo turecké vojenské letectvo dvě stíhačky Lightning II, ale další dodávky již nenásledovaly. Američtí odborníci se dříve domnívali, že i v případě, kdy Turecko tyto letouny obdrží, budou USA moci snadno blokovat jejich provoz, a to tím, že zruší dodávky náhradních dílů.


    Turecká letecká a kosmická společnost Turkish Aerospace Industries (TAI) vyvíjí od roku 2013 vlastní stíhačku páté generace TF-X. Její první testovací let se má konat v roce 2026.


    Ankara se do této činnosti snaží zapojit mnoho jiných států. Turečtí úředníci to vysvětlili bezpečnostními důvody, aby byla vyloučena závislost na jednom partnerovi.


    „Narazí na kritiku ze strany USA“


    Pokud jde o spolupráci s ruskými obrannými podniky a o nákup stíhaček páté generace Su-57, podle expertů to vyvolá stejné podráždění Washingtonu, jako turecký nákup protiletadlových raketových systémů S-400.


    Již dříve americký ministr zahraničí Mike Pompeo pohrozil Egyptu sankcemi, a to v případě, že uzavře smlouvu s Moskvou na nákup vojenských letounů Su-35.



    V roce 2017 byl v USA přijat zákon O čelení nepřátelům Ameriky prostřednictvím sankcí (CAATSA). USA podle tohoto zákona mohou zavádět omezovací opatření proti zemím, které spolupracují se státy jako je Írán, Rusko a KLDR. Týká se to také spolupráce ve vojensko-technické sféře. Washington udělil výjimku pouze Indii, Indonésii a Vietnam, ale Turecko žádnou výjimku nedostalo. Jediným reálným krokem Washingtonu proti Ankaře bylo zastavení dodávek součástek pro F-35.

    Předpoklady o tom, že Ankara může plánovat nákup Su-57, zazněly v tureckých médiích již loni v květnu. List Yeni Safak tenkrát s odkazem na informované zdroje uvedl, že vláda vážně zvažuje tuto variantu.


    Pro Moskvu by byla tato spolupráce s Tureckem výhodná, protože jde o dlouhodobou smlouvu týkající se údržby a rozvoje vojenských systémů za účasti ruských společností a výrobců. Spolupráce ve vojenském průmyslu zajistí také geopolitické výhody, myslí si odborníci.


    Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑