• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Zaměstnanci pijí a fetují v práci. „Nic nového“

    18-4-2019 Sputnik CZ 28 587 slov zprávy
     

    Na zmíněnou skutečnost upozornil článek na portálu Aktuálně.cz. V prosince roku 2018 Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR informovalo, že nezaměstnanost činí pouhých 3,1 %. Eurostat v únoru 2019 uvedl, že Česko má nejnižší nezaměstnanost v EU, pouhých 1,9 procenta. Tato dobrá zpráva má však značný minus.


    Podle portálu finance.cz se s nedostatkem pracovníků nejvíce potýkají společnosti v průmyslu, stavebnictví, ve službách a také v gastronomii, ubytování a dokonce i IT. Aby o své stávající pracovníky nepřešly, jsou nuceny tolerovat i jejich zlozvyky v podobě pracování pod vlivem alkoholu a drog. Poslanec Marek Novotný k tomu podotknul, že tomuto jevu podléhají lidé především z dělnických profesí, kde je vícesměnný provoz, ale lze se s tím setkat i u řidičů MHD, kteří tím zahání únavu.


    Vládní opatření


    „Problém je trvalý a samozřejmě existuje již dlouho, nicméně nyní se o něm konečně začíná komunikovat i v mediálním prostoru a na radě vlády pro koordinaci protidrogové politiky. Rada vlády aktuálně vládě předložila Národní strategii prevence a snižování škod spojených se závislostním chováním 2019–2027,“ řekl politik. K tomu dodal, že dokument je zatím v meziresortním připomínkovém řízení, nicméně jeho obsahem je i téma řešení zaměstnanosti.


    Podle jeho slov statistika bohužel pro tyto konkrétní případy neexistuje, nebo je z výše uvedeného nepřesná. Podobné údaje by Novák očekával ve výroční zprávě o drogách v ČR, zde ale také nejsou k dispozici.


    Důsledky pro zaměstnance



    Pokud jde o způsob provádění kontroly, Novák k tomu řekl, že jde o namátkovou kontrolu, případně na popud okolí, které kolegu pod vlivem identifikuje. Kontroly provádí i policie u řidičů z povolání a řidičů referentských vozidel. Následky kladného zjištění na sebe nenechávají dlouho čekat. Podle Marka Nováka další postup záleží především na zaměstnavateli.

    „Ve většině případů v praxi se dohodnou s dotyčným zaměstnancem na ukončení pracovního poměru dohodou a teprve v případě, že na tuto dohodu jedna ze stran nepřistoupí, přikročí zaměstnavatel k okamžitému ukončení pracovního poměru z důvodu hrubého porušení pracovní kázně. Toto už se na pracovním úřadu promítne, jelikož se k tomu vztahuje systém dávek v nezaměstnanosti,“ vysvětlil politik.


    Stávají se ovšem i výjimky a pan Novák upozornil na jednu z nich: „Jiná situace nastává v okamžiku, kdy se jedná o pracovní úraz, zde již může zaměstnavatel přivolat policii z důvodu podezření spáchání trestného činu ublížení na zdraví.“ Politik také potvrdil, že ukončení pracovního poměru z důvodu hrubého porušení pracovní kázně vždy dotyčnému způsobí v dalším životě problémy a to jak v rámci podpory v nezaměstnanosti, tak i při hledání nového zaměstnání.


    Lze zneužití návykových látek tolerovat u kreativních profesí?


    Marek Novák se k otázce postavil zásadně a tvrdí, že užívání návykových látek v jakémkoliv zaměstnaneckém poměru či oboru určitě nelze tolerovat. „Buď má člověk nadání či jiné předpoklady pro plnění pracovních povinností, nebo ne. Návykovou látkou nelze nikdy z dlouhodobého pohledu zefektivnit výkon zaměstnance,“ argumentoval svůj názor Novák.



    O zneužití návykových látek mezi manažery a specialisty také zmiňujeme i článek z portálu Áktuálně.cz. Důvodem je nikoliv nedostatek motivace, ale spíše její nadmíra kvůli trvalému časovému presu a problémy se spánkem. Podle zdroje třetina manažerů využívá pravidelně alkohol nebo drogy a další třetina je na hranici vyhoření.

    Nehledě na to podle Nováka zaměstnavatel má ze zákona povinnost zajistit bezpečnost a ochranu zdraví na pracovišti. „I z tohoto důvodu musí zaměstnavatel předcházet rizikům, tím pádem i kontrolovat zaměstnance na přítomnost návykových látek. Zákoník práce však zmiňuje i konkrétní výjimky. Ty se však týkají pouze alkoholu, nikoli všech návykových látek,“ připomněl politik Marek Novák.


    Názor autora se nemusí schodovat s názorem redakce


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑