• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    EU schválila zákon o ochraně informátorů ( a zprostředkovatelů) několik dní po zatčení Assange

    18-4-2019 Svobodné Noviny 49 373 slov zprávy
     

    Neříkejte, že byrokraté v Bruselu neoceňují ironii. Po zatčení Juliana Assange, spoluzakladatele serveru WikiLeaks v Londýně, poslanci Evropského parlamentu hlasovali pro zákon o ochraně informátorů.                   


    Assangeovi nyní hrozí vydání do USA, kde čelí obvinění kvůli zveřejnění důvěrných amerických dokumentů, který zprostředkoval bývalý voják americké armády Chelsea Manning. USA jej obviňují ze „spiknutí za účelem vniknutí do počítače“ – za což může dostat až pětiletý trest ve vězení. Assangeovi příznivci to označují jako zjevnou záminku, aby se dostal do americké vazby, kde ho zavalí dalšími obžalobami.



    Méně než týden poté, co byl spoluzakladatel Wikileaks, jenž byl největším vydavatelem uniklých materiálů od informátorů za posledních několik desetiletí, odvlečen z ekvádorského velvyslanectví britskou policií, Evropský parlament schválil nový zákon, který vyžaduje, aby členské státy přijaly vnitrostátní právní předpisy, které by poskytovaly komplexní ochranu informátorům.


    Pouze 10 zemí EU, včetně Spojeného království, má již takové zákony zavedené nyní, uvádí webové stránky EP. 591 poslanců Evropského parlamentu hlasovalo „pro“ zákon.


    Navrhovaná směrnice říká, že „ochrana informátorů jako žurnalistických pramenů je klíčová pro zajištění kontrolní role investigativní žurnalistiky v demokratických společnostech a vyžaduje, aby zákonodárci chránili nejen ty, kteří odhalují přestupky svých zaměstnavatelů, ale i jiné osoby musí být chráněny před odvetnými opatřeními.


    „Nepřímá odvetná opatření zahrnují také opatření přijatá proti pomocníkům nebo spolupracovníkům či příbuzným osobám dotyčné osoby,“ tvrdí.


    Členské státy EU, kterým tato sekce chybí, budou mít dvouletou lhůtu na změnu svých zákonů poté, co ministři EU schválí novou směrnici.


    Zprávy o zatčení Assange vyvolaly kritiku velkého množství aktivistů, novinářů a politiků, kteří vyjádřili znepokojení nejen nad osudem spoluzakladatele WikiLeaks, ale i žurnalistiky.


    Pokud za to, co udělal, bude odsouzen a uvězněn, „nikdy už nebudete svobodní“ varoval spisovatel a bývalý britský poslanec George Galloway. Otevřené a drsné pronásledování Assange vysílá jasné poselství: „Buďte zticha, držte se linie, jinak budete čelit následkům,“ uvedla nadějná kandidátka na americkou prezidentku Tulsi Gabbardová.



    (Ilustrační obrázek Foto: Pixabay.com)






    Reklama
















    Loading...











    Podobné články





    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑