• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Skaza v parížskom Notre Dame je vyvrcholením dlhodobého vandalizovania francúzskych chrámov

    16-4-2019 Zem & Vek 149 736 slov zprávy
     

    Emblematická katedrála Notre Dame sa prebudila do popola. Od skorého rána prichádzali Parížania na bicykloch alebo peši k miestu katastrofy a silné emócie bolo stále cítiť. Denné svetlo odkrylo rozsah škôd, ktorý je obrovský. Po 5 hodinách sa hasičom podarilo dostať oheň pod kontrolu. I keď ešte večer panovali obavy, že katedrálu sa nepodarí zachrániť, chrám síce ohromne poškodený ale predsa stojí.


    Na snímke hasiči bojujú s plameňmi na streche katedrály Notre Dame počas požiaru 15. apríla 2019 v Paríži. Kým svet sledoval horor, ako historická katedrála horí v plameňoch, pravdou je, že včerajšia katastrofa je len poslednou zo sérií incidentov, po ktorých francúzske kostoly ostali zdevastované.


    Vo februári napríklad v chráme Notre Dame des Enfants v Nimes vandali potreli steny chrámu exkrementami a zničili konsekrované hostie (premenené na Božie telo).


    V tom istom mesiaci niekto podpálil oltár v katedrále Saint-Alain v Lavaur, a dolámal sochy a kríže. V tejto súvislosti polícia zadržala dvoch tínedžerov.


    4. februára zasa niekto zdevastoval sochu Panny Márie v kostole Sv. Mikuláša v Houilles. O pár dní na to ktosi opäť znesvätil Eucharistiu na oltári v chráme Notre Dame v Dijone.


    Posledný týždeň bol však vrcholom, kedy Francúzsko zasiahla vlna vandalizovania až 12 katolíckych kostolov či desakralizácie posvätných objektov. Požiar v Notre Dame sa zatiaľ zdá byť nehodou spojenou s neobozretnou renováciou chrámu, no padajúca veža v plameňoch hlboko zasiahla katolícke aj neveriace Francúzsko ako aj celý svet najviac. Akoby sa až teraz prebudili…


    Rektor katedrály monsignor Patrick Chauvet uviedol, že najvzácnejšie relikvie, Kristovu tŕňovú korunu a rúcho svätého Ľudovíta sa podarilo zachrániť. Pokladnica katedrály zostala našťastie ušetrená, podľa odhadov minimálne 30% pokladov sa podarilo ochrániť, medzi nimi vzácne kalichy, svietniky a obrazy.


    Chauvet bol pohnutý, keď sa okolo polnoci v sprievode s primátorkou mesta Anne Hidalgovou dostavil na miesto. Tvárou tvár katastrofe a strate množstva umeleckých diel rektor sa pohnute pýtal: “Pane, prečo?”. Hasiči sa snažili s veľkým úsilím a často i s nasadením vlastného života zachrániť čo najviac umeleckých a historických pokladov.


    Generálny vikár parížskej arcidiecézy navštívil interiér chrámu a naskytol sa mu smutný pohľad: “Vonkajšok stojí, ale vnútri je všetko čierne. Jediné čo som videl, bol zlatý kríž stále stojaci na svojom mieste. Je to Notre Dame celého sveta, ktorá zhorela.”


    Polícia už počas včerajšieho dňa začala vyšetrovať požiar, vypočutí boli i robotníci pracujúci na rekonštrukcii katedrály. Polícia oznámila, že požiar vyšetruje ako nehodu a vylúčila terorizmus. Nájdu sa však i iné hlasy, ako napr. zástupca radnice v Neuilly, Philippe Karsenty, ktorý odmieta uveriť, že išlo o nehodu a prirovnal včerajší požiar ku “francúzskemu 11. septembru”.


    “Kostoly sú vo Francúzsku vandalizované každý týždeň. Politická korektnosť nás núti, aby sme uverili tomu, že ide o nehodu.”


    Ešte počas noci sa množstvo kresťanov zhromaždilo k modlitbe v uliciach. Požiar katedrály je správou číslo 1 nielen vo francúzskych médiách ale aj vo svete. Prezident Macron vyjadril odhodlanie znovu postaviť katedrálu a zároveň vyhlásil národnú zbierku na jej rekonštrukciu.


    Rodina francúzskeho miliardára François–Henri Pinaulta, riaditeľa medzinárodnej luxusnej skupiny Kering, prisľúbila na obnovu katedrály 100 miliónov eur. Po ňom sa ozval ďalší miliardár, ktorý prisľúbil na obnovu 200 miliónov eur. Desať miliónov eur odblokuje aj región Île – de –France. Oslovení odborníci sa zhodujú, že oprava Notre- Dame bude trvať celé desaťročia.


    Autorka: Katarína Hanzlíková


    Zdroj: https://www.hlavnespravy.sk/francuzsky-11-september-skaza-v-parizskom-notre-dame-je-vyvrcholenim-dlhodobeho-vandalizovania-francuzskych-chramov/1729902



    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.







    Hlavné Správy




    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑