• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Čeští archeologové přišli s unikátním nálezem. Zaujali i egyptského ministra!

    16-4-2019 Sputnik CZ 92 402 slov zprávy
     

    Na portálu se uvádí, že egyptský ministr pro památky Chaled el Anany na prohlídku tohoto nového a jedinečného objevu pozval 54 velvyslanců a desítky novinářů. Ti tak měli možnost dozvědět se více o nálezu hrobky Chuyho, který žil v době krále Džedkarea na sklonku Staré říše (před 4 500 lety).


    „Na hrobce je zajímavé všechno – jak hrobka samotná, tak její pozice v blízkosti králova komplexu, její velikost nebo výzdoba v podzemí. To vše odkazuje na výjimečné postavení majitele hrobky a jeho úzkou vazbu na královskou rodinu,“ uvedl šéf výzkumného týmu Mohamed Megahed z Českého egyptologického ústavu.



    Konference probíhala přímo u hrobky a sešlo se na ní asi 300 lidí. Hrobku představil generální tajemník Nejvyšší rady pro památky Egypta Mostafa Waziri a egyptolog Mohamed Megahed poté podrobně popsal postup své expedice v jižní Sakkáře. V neposlední řadě tamní ministr pro památky Egypta vysvětlil, co tento český objev pro jeho zemi znamená.

    „Připravili jsme ukázku drobných nálezů z výzkumu. Jsou to amulety, korálky, kosmetická nádobka z kalcitu i s tyčinkou k nanášení líčidla, sada kamenných mističek a také písařská paleta s hieroglyfickým nápisem,“ prozradila egyptoložka Hana Vymazalová.


    Kromě malých ukázek však na hosty konference čekalo i jiné překvapení. Po projevech se totiž přesunuli přímo k hrobce, kde měli možnost nahlédnout dovnitř. „Kvůli úzké přístupové chodbě a stísněnému prostoru v podzemních komorách je možné vcházet jen po malých skupinách,“ dodala k věci Vymazalová.


    Uvnitř hrobky pak proběhl výklad o její výzdobě:


    „Umělecké zdobení hrobky je dechberoucí. Skvěle zpracované detaily ukazují na špičkové umělce nejspíš z královských dílen.“



    V pohřební komoře byli k nahlédnutí také čtyři kanopy, což jsou nádoby, ve kterých byly dříve uloženy mumifikované orgány zemřelého Chuyho. Egyptologové na místě nalezli i zbytky mumie.

    Tým Mohameda Megaheda má ale na svém účtu ještě jeden objev – objevil totiž to, po čem desítky let pátraly výzkumné expedice. Našel totiž jméno královny, Džedkareovy manželky. To zní Setibhor a je vytesáno na sloupu z červené žuly, který je umístěn u vstupu do jejího pyramidového komplexu.


    Egyptologové si stojí za tím, že by tyto nové objevy mohly více objasnit význam vlády krále Džedkarea a pozdního období celé 5. dynastie. Český tým se v již vrací do Prahy, kde se bude zabývat zkoumáním toho, co objevil.


    „Objevem totiž naše práce teprve začíná,“ pronesla závěrem Hana Vymazalová.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑