• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Líbat Rybářský prsten je nehygienické, zato boty jihosúdánským lídrům – hygiena sama. Doporučuje deset z deseti papežů Františků!

    16-4-2019 Svobodné Noviny 107 484 slov zprávy
     

    V březnu na sebe papež František (svého času Jezuita Bergoglio) upozornil videem, na němž ucukával svou rukou s Rybářským prstenem před věřícími, kteří jej chtěli na znamení respektu (a poslušnosti) políbit.


    Gesto vůči věřícím dosti zvláštní, necitlivé, snad až nedůstojné. Vysvětlil to nehygieničností a obavou o zdraví lidí. Teď před pár dny v Římě poklekl a políbil boty znesvářených představitelů Jižního Súdánu. Tímto pokorným gestem, jak píše Daily Mail, chtěl podpořit mírová řešení v regionu. Ušlechtilé. O tom žádná. Ale tady už hygiena otci nevadí?



    Sic v případě prstenu se obával o zdraví svých oveček, tak v případě líbání obuvi mohlo zase jít o zdraví jemu – coby nejvyššímu otci! Takto se odvážit riskovat své zdraví – při vší úctě – při svém věku a postavení hlavy křesťanské církve? Kdo ví, do čeho všeho hosté po cestě z daleké Afriky mohli šlápnout. Nebo byly ony boty hygienicky ošetřeny?



    Ale ještě zpátky k první události s (ne)líbáním prstenu. Server iDnes tehdy informoval, že vatikánský mluvčí novinářům řekl, že o tom s Františkem mluvil, přičemž mu Svatý Otec sdělil, „že jeho motivace byla velmi prostá: hygiena.  Chtěl se vyhnout tomu, aby se lidé, nikoli on sám, nakazili nějakou nemocí.“



    Třeba křesťanstvím?


    Nechci papeže z ničeho podezřívat, nicméně… Stačí, když si člověk sesumíruje jeho dřívější prohlášení a činy. Třeba jeho nekritického postoje k přijímání migrantů (které většinou označuje za „uprchlíky“, v jednom ze svých projevů je nazval dokonce „bojovníky naděje“). A to navzdory čím dál zřejmějšímu faktu, že jejich kulturní, sociální ani náboženské založení z větší části není kompatibilní s tím naším. Na druhé straně k pronásledování křesťanů v muslimských zemích otec prakticky mlčí.


    Postupná a účelová eroze skály, na níž církev coby představitel starých hodnot, stojí


    Pokud však papež opravdu odmítal onen prsten „pro dobro svých oveček“, pak se z jeho strany jednalo o dosti neempatické zhodnocení situace. Já osobně bych se jím tedy cítil ponížen – kdybych byl na místě oněch lidí.


    Jeden můj známý k Františkovu chování napsal, že „odmítá hierarchii Církve, tzv. Petrův primát. Je to likvidace úcty k hierarchii a tisíciletého řádu“. A jiný známý to pojmul obecněji: „Je to postupná a účelově dělaná eroze skály, na které stojí církev, která je zároveň i představitelem světa starých zažitých hodnot.“


    Nevím, co je na tom pravdy, ale určitou logiku mi to při dlouhodobém pohledu na jednání papeže Františka (jinak Jezuity Bergoglia) dává.






    Reklama
















    Loading...











    Podobné články





    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑