• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Je skvělé být generálem. Názor

    15-4-2019 Sputnik CZ 73 499 slov zprávy
     

    Rozpory mezi prezidentem a vládou v hodnocení činnosti ředitele Služby informační bezpečnosti země se týkají širokého okruhu otázek – od špionáže až po interpretaci referátu o výrobě jedovaté látky Novičok v České republice. Problém komentuje pro Sputnik místopředseda strany Národní socialisté Přemysl Votava:



    Michal Koudelka je zcela jistě velice zkušeným zpravodajcem, ve zpravodajských službách pracuje od roku 1992. Jeho dnešní silná pozice v BIS je zřejmá i tím, že  10 let vedl kontrašpionáž zaměřenou na Rusko a Čínu. Politika protiruských sankcí NATO a EU jeho postavení ještě posílila. Jeho činnosti si Ústřední zpravodajská služba (CIA) vysoce  cenila. Důkazem toho je skutečnost, že letos v březnu zcela v tichosti a bez mediální bubliny převzal Koudelka v USA  nejvyšší ocenění CIA, cenu George Teneta, za dosavadní spolupráci s CIA. Je zcela zřejmé, že tato cena se neudílí každému, kdo přiletí na jednání s CIA, to vše vyvolává dojem, zda jeho prioritním zájmem je bezpečnost ČR?  Československo mělo vždy v minulosti velice úspěšné zpravodajské služby, které ale zůstávaly ve stínu či v pozadí při rozhodování „domácích" politiků. Každý stát si chrání především své zájmy, jak bezpečnostní, tak i ekonomické či obchodní. Z pohledu na období posledních let je zcela zřejmé, že BIS se pod vedením Koudelky výrazně zpolitizovala. Zde je třeba připomenout, že nežijeme v banánové republice, kde tajné služby mají vedoucí úlohu ve státě.  Jako příklad zpolitizování BIS lze uvést  rychlé rozhodnutí BIS ohledně jedovaté látky Novičok, tedy vypovězení zcela bez důkazů tří ruských diplomatů z ČR a následnou výraznou protiruskou ofenzivu. Připomínám i snahu BIS zasahovat  do školních osnov, ovlivňovat tedy školní výuku. Je zřejmé, že  BIS jde zejména o účelový výklad dějin. To vše bylo nejspíš důvodem prezidenta Miloše Zemana k opakovanému odmítnutí jmenovat ho generálem.   

    Vláda návrh zdůvodňuje vysokými profesními a osobními kvalitami Koudelky a velmi dobrými výsledky, kterých civilní kontrarozvědka dosahuje.  Souhlasíte s tímto hodnocením činnosti Michala Koudelky?


    Koudelkovo postavení v BIS bylo umocněno zejména jeho mnoholetou činností v oblasti kontrašpionáže vedenou proti Rusku a Číně. Současná politika protiruských  sankcí jeho postavení v BIS jen nahrává.  Tato jeho činnost je velice citlivá zejména vůči zemím (RF a Čína), se kterými nás tradičně spojují důležité ekonomické vztahy. Jistě by nemělo  dojít k politice závislosti či podlézání vůči těmto ekonomickým a vojenským mocnostem, tak jak to bylo v dávné minulosti. Ale cesta podřízenosti zájmům jiných mocností není tou správnou cestou. Poslední kauzy BIS vyvolávají spíše dojem, že se stáváme jen východní expoziturou jiných zpravodajských služeb.        


    Proč je tak důležité pro ředitele BIS, aby se stal generálem?


    Generálské nárameníky jistě nezvýší prestiž ředitele BIS Michala Koudelky. Možná se cítí nedoceněný, zejména když kolem něj na jednáních v zahraničí jsou jen generálové. Už máme informace, že na dnešním zasedání vláda potřetí navrhla ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku na jmenování do generálské hodnosti.Vyplývá to z průběžných výsledků jednání vlády. Třeba to nakonec vyjde a tu generálskou zahrádku dostane, a pokud ne, určitě se nic nestane. ČR to klidně přežije. 


    Názor autoru se nemusí shodovat s názorem redakce


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑