• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Foreign Policy: obchod s S-400 vyvolal krizi ve vztazích mezi Washingtonem a Ankarou

    14-4-2019 Sputnik CZ 61 424 slov zprávy
     

    Před několika měsíci pohrozil americký prezident Donald Trump Turecku ekonomickým krachem za to, že poslalo za mříže amerického pastora, dnes však zraje mezi nimi ještě vážnější krize, která ohrožuje transatlantickou bezpečnost. Foreign Policy píše, že spor vypukl tentokrát kvůli rozhodnutí Ankary koupit v Rusku protivzdušné systémy S-400.


    Časopis uvádí, že budoucí transakce vzbudila ve Washingtonu vážné znepokojení, v důsledku čehož může být Turecko vystaveno sankcím podle zákona O čelení odpůrcům Ameriky prostřednictvím sankcí. USA mohou dokonce zrušit dodávky stíhaček nové generace F-35 do Turecka.



    Nákup S-400 je pro tureckého prezidenta taktický krok, který má za cíl dosáhnout u Washingtonu ústupků v nákupu protivzdušného a protiraketového systému Patriot. Koupě S-400 je také vážnou součástí turecké politiky v Sýrii, kde Ankara postupně měnila svůj postoj. Zpočátku podporovala sesazení Bašára Asada, ale dnes hodlá hájit zájmy vlastní bezpečnosti a bránit šíření kurdského vlivu na severu Sýrie. Turecko naznačuje proto sblížení s Ruskem, čímž chce přinutit americkou vládu, aby přestala s podporou kurdských oddílů v Sýrii.

    „Žádné politické rozhodnutí v dějinách nezpůsobilo větší škody pověsti USA v Turecku, než jejich pokračující pokusy využít kurdské ozbrojené oddíly pro dosažení vlastních cílů. Zničení vzájemné důvěry způsobené americkou podporou kurdských jednotek se stalo závažným faktorem, který změnil názor Ankary, a přinutil ji koupit strategické zbraně v Rusku,“ píše autor příspěvku.


    Situaci, podle jeho mínění, zkomplikovalo také to, že Washington slabě, a ne hned reagoval na první turecké kroky ve sblížení s Ruskem. Když Ankara uzavřela v roce 2017 dohodu s Kremlem, američtí vedoucí činitelé nedali hned tureckým úřadům na srozuměnou, že je budou čekat vážné následky, když koupí ruské systémy. Avšak dnes, když do dodávek zbývá jen několik měsíců, posílila americká vláda politický a ekonomický nátlak ve snaze přesvědčit Turecko, aby se vzdalo nákupu ruské techniky.



    Když Turecko přece jen koupí S-400, zruší USA dohodu o dodávce letounů F-35, a také vyloučí Turecko z projektu společné výroby součástek pro tyto letouny. Turecko tak přijde o celou řadu možností pro zvýšení bojové síly, což mu zabrání v její demonstraci, a bude to mít negativní dopad na pohotovostní slučitelnost s vojenskou technikou NATO.

    Na závěr autor článku píše, že americká vláda bude v příštích měsících muset přesvědčit Ankaru, aby nekupovala ruské S-400, nechce-li, aby došlo k otřesům v transatlantické alianci.


    „Washington a Ankara musí, chtějí-li odstranit nebezpečí hrozící NATO, přiznat minulé chyby a ukázat ochotu ke změně postoje. Možná, že se Trumpovi a Erdoganovi zdá toto vzájemné odpuštění nesplnitelným, ale má velký význam pro zachování sil transatlantické aliance,“ píše Foreign Policy.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑