• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Vědci přišli na to, jak se zbavit zápachu potu bez deodorantu

    13-4-2019 Sputnik CZ 73 433 slov zprávy
     

    „Účastníci našeho experimentu se nás neustále ptali „kde si můžeme koupit tento fantastický produkt?“ Neobsahoval žádné aromatické přísady, jako jsou běžné deodoranty, ale naši dobrovolníci si vždy všimli, že eliminuje nepříjemné pachy v podpaží,“ říká Magnus Agren z nemocnice Bispeberg v Kodani (Dánsko).


    Na rozdíl od obvyklých představ, lidský pot nemá vlastní pach. Jeho jedinečná „vůně“, stejně jako vůně použitých ponožek a oděvů, je způsobena životně důležitou aktivitou mikrobů, žijících na naší kůži. Někteří z nich "konzumují" organickou hmotu, obsaženou v potu, a na oplátku uvolňují různé těkavé sloučeniny.



    Mnoho moderních deodorantů zabíjí tyto bakterie v podpaží a dalších zranitelných částech těla, z nichž tento zápach obvykle vyzařuje. V poslední době vědci zjistili, že tyto látky radikálně mění mikroflóru kůže a činí ji citlivou na zánět, což je vedlo k hledání alternativních způsobů, jak se zbavit nepříjemných pachů.

    Agren a jeho kolegové, jak to říká sám vědec, skutečně vytvořili náhradu za deodoranty experimentováním s oxidem zinečnatým (ZnO). Jak vědci již dlouho vědí, tato látka má poměrně silné antibakteriální vlastnosti a dlouho se používá ve stomatologii, při výrobě zubních past a různých lékařských přístrojů. V poslední době se o ní začalo uvažovat jako o prostředku pro dezinfekci otevřených ran a chirurgických stehů. Provedením experimentů si Agren všiml, že emulzní roztok ZnO nejenže eliminoval zánět, ale také zničil všechny kolonie bakterií z rodu Corynebacterium a Staphylococcus.


    Tyto mikroby, jak poznamenal biolog, produkují velké množství mastných kyselin, které jsou dnes považovány za hlavní zdroj nepříjemného zápachu potu. Tato myšlenka ho přiměla, aby zkontroloval, co by se stalo, kdybychom aplikovali tento roztok ne na ránu, ale na lidská podpaždí.



    Agren a jeho kolegové shromáždili skupinu dobrovolníků z třiceti lidí a požádali je, aby nepoužívali deodoranty po dobu tří týdnů. Sedm dní poté, co se vzdali antiperspirantů, vědci pozvali dobrovolníky do své laboratoře, odebrali vzorky potu a mikrobů a pak ošetřili podpaží dvěma „novými deodoranty“.

    V polovině případů byl jeden z nich falšovaný, o které ani účastníci, ani experimentátoři nevěděli. Postup opakovali každé tři dny. Vědci se následně zajímali u dobrovolníků o to, jak jejich podpaží voní a jaký prostředek považovali za účinnější.


    Tyto experimenty neočekávaně ukázaly, že se roztok  zinečnatého oxidu velmi účinně vyrovnává s tímto úkolem, ničí všechny kolonie Corynebacterium a Staphylococcus na kůži dobrovolníků. Síla jeho působení nezávisí na pohlaví účastníků experimentů, na úrovni kyselosti jejich kůže a dalších vlastnostech, čehož se Agren a jeho kolegové zpočátku obávali.


    Takové úspěchy, řekl, již přitáhly pozornost Colgate-Palmolive, jednoho z největších výrobců hygienických výrobků na světě. Vědci plánují v blízké budoucnosti provádět rozsáhlejší experimenty s jejich odborníky.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑