• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Saúdská Arábie okomentovala zprávy o upuštění od obchodování s ropou v dolarech

    8-4-2019 Sputnik CZ 92 405 slov zprávy
     

    „Ministerstvo energetiky, průmyslu a nerostného bohatství (Saúdské Arábie – red.) potvrzuje věrnost království své roli stabilizující síly na globálních trzích s energií a odmítá prohlášení o plánech království prodávat svou ropu za měnu odlišnou od dolaru USA,“ uvádí se v prohlášení královského ministerstva energetiky uveřejněném na webových stránkách oficiální saúdské zpravodajské agentury Saudi Press Agency (SPA).


    Ministerstvo energetiky Saúdské Arábie v pondělí uvedlo, že země po celá desetiletí obchodovala s ropou za dolary, což odpovídalo cílům její finanční a měnové politiky.  


    „Ministerstvo potvrzuje... snahu neriskovat klíčovou prioritu vlády prostřednictvím zásadní změny ve finančních podmínkách transakcí v obchodu s ropou po celém světě,“ uvádí se ve zprávě.


    Agentura Reuters dříve napsala, že vláda Saúdské Arábie uvažuje o možnosti odmítnutí dolaru jako hlavní obchodní měny za královstvím dodanou ropu. Rijád se tak prý snaží ovlivnit Washington, který se chystá přijmout zákon o zákazu OPEC (Organizace zemí vyvážejících ropu).



    Vysoce postavení saúdští úředníci odpovídající za energetiku už několik měsíců údajně projednávají za zavřenými dveřmi možný přechod na jinou měnu při obchodování se zahraničními klienty. Plán je projednáván i s několika partnery v OPEC a se členy kanceláře Bílého domu.

    Návrh zákona pod názvem NOPEC byl předložen Kongresu USA v roce 2008. Během vlády Baracka Obamy byl však několikrát zamítnut. Nyní, jak uvedl Reuters, má dokument více šancí být přijat, neboť současný prezident Donald Trump aktivně vystupuje proti stanovení vysokých cen za ropu prostřednictvím dohodnutého snížení těžby. Levné palivo potřebuje před nadcházejícími prezidentskými volbami.


    Ekonomové dotazovaní agenturou Reuters se však domnívají, že přijetí NOPEC je málo pravděpodobné.


    Uvádějí také, že Rijádu se nepodaří tak rychle uskutečnit své hrozby, neboť většina transakcí v ropném a plynárenském odvětví je už po několik desetiletí účtována v dolarech. Pokud však k tomu přesto dojde a saúdská ropa bude dodávána na zahraniční trhy za jinou měnu, například eura nebo juany, kupující budou zainteresováni v hromadění právě této měny. To znamená, že dolar může ztratit své současné postavení hlavní světové rezervní měny, což se samozřejmě odrazí na jeho kurzu. Kromě toho USA přijdou o nástroj vlivu na jiné země prostřednictvím sankcí.


    Saúdská Arábie může také rozprodat veškerý jí patřící státní dluh USA, který v současné chvíli činí 160 miliard dolarů. V takovém případě se kurz americké měny také zhroutí a výnosy státních dluhopisů se zvýší, což povede k dražším úvěrům na americkém trhu.


    Ekonomové se shodují v názoru, že se Rijád pokusí vyvinout nátlak na Washington a posílit vlastní význam jako jednoho z nejdůležitějších spojenců.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑