• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Odborníci: USA chtějí mít vztahy s Tureckem na úrovni nadřízený-podřízený. Proč?

    5-4-2019 Sputnik CZ 56 736 slov zprávy
     

    Níže si můžete přečíst komentář generálmajora tureckého letectva ve výslužbě Beyazıta Karataşe a politického zpravodajce, novináře Ceyhuna Bozkurta, který k dispozici získal Sputnik Turecko.


    „Turecko se bude muset rozhodnout, jestli chce zůstat i nadále kriticky důležitým partnerem v historicky nejúspěšnější vojenské alianci, anebo chce riskovat bezpečnost tohoto partnerství a přijímat nerozvážná rozhodnutí, která ohrozí celou alianci,“ řekl Pence. Viceprezident USA rovněž zdůraznil, že nákup S-400 je velkým nebezpečím pro NATO," oznámil Pence.



    Turečtí odborníci v rozhovoru pro Sputnik ostře kritizovali Penceovo prohlášení a označili jej za další projev vydírání a politiky nátlaku vůči Ankaře.

    Podle názoru generálmajora tureckého letectva ve výslužbě Beyazita Karataşe se kvůli ztrátě svých někdejších předních pozic USA věnují polarizaci světa stejně tak, jako to bylo v době studené války, a vytvářejí tím ohniska napětí po celém světě.


    „Toto prohlášení, stejně jako i agresivní rétorika Washingtonu vcelku, se dá chápat jako odraz bezvýsledných pokusů USA obrodit svou někdejší převahu z dob studené války. Amerika se znovu pokouší zatáhnout svět do napětí a polarizovat ho, aby tím obnovila své vůdčí postavení. Mj. v případě s nákupem S-400 pozorujeme už dva roky, jak neustále sílí pokusy USA vyvíjet nátlak na Turecko.


    V létě roku 2018 připravili Američané návrh zákona o pozastavení dodávek Turecku letounů F-35 v případě nákupu S-400, stanovili termín do 1. listopadu 2019. Pak začaly americké úřady Turecku pravidelně vyhrožovat a používaly přitom černé propagandy v médiích a vydírání. Dříve v americkém Senátu začala podpisová kampaň pod heslem: Nakoupí-li Turecko S-400, nedodáme mu F-35. Podepsalo se 44 senátorů,“ řekl Karataş.


    Zdůrazňovalo se, že vydírání a hrozby, k nimž se uchylují USA ve svých vztazích s Tureckem, nepřinesou žádný výsledek.


    „Je naprosto nepřijatelná pozice amerických úřadů, které po dlouhou dobu spolupracovaly s Tureckem v rámci strategického spojenectví v NATO. Američané velmi málo znají Turky. Nehledě na vydírání a hrozby vystupuje v současné době značná část tureckého obyvatelstva za nákup S-400 a nepřikládá velký význam tomu, jestli se dodávky F-35 uskuteční, nebo ne. Turci nesklání hlavu před americkým nátlakem.



    Navíc podobně se USA nechovají jen vůči Turecku, jiné členské země NATO také narážejí na Trumpovy vyhrůžky. USA se pokoušejí řídit svět rozkazy. Jsou tak znepokojeny ztrátou vedoucího postavení ve světě, že se chovají jako mafiáni,“ dodal Karataş.

    „Amerika nemá žádné právo považovat NATO za součást svých ozbrojených sil. Priority Evropy, mj. Německa a Francie, ve vztazích se sousedy, s Tureckem a Ruskem, se liší od amerických. Pozice USA je zaměřena nikoli na zachování globálního míru, ale jen na ochranu vlastních zájmů. Nemyslím si, že se jim podaří dosáhnout svého cíle. Než posoudí členství Turecka v NATO, ať zastaví Washington podporu FETÖ a také Strany kurdských pracujících a Strany demokratického svazu, které označují za své spojence ‚na zemi‘ v Sýrii,“ řekl v závěru Karataş.


    Politický pozorovatel Ceyhun Bozkurt ze své strany podotkl, že se USA pokoušejí zasahovat doslova do všech sfér života Turecka.



    „Ústřední volební komise nestačila ještě zveřejnit oficiální výsledky městských voleb z 31. března a oficiální mluvčí Ministerstva zahraničí USA už otevřeně zasáhl do vnitřních záležitostí Turecka a vyzval Ankaru, aby uznala výsledky hlasování.

    Ministr zahraničí USA Mike Pompeo v průběhu schůzky ve Washingtonu s ministrem zahraničí Turecka Mevlütem Çavuşogluem pohrozil Turecku těžkými následky v případě uskutečnění vojenské operace východně od Eufratu v Sýrii. V průběhu oné schůzky požádal Pompeo o propuštění amerických občanů zadržovaných v Turecku. Dáme-li dohromady všechna tato prohlášení, uvidíme, že se USA pokoušejí otevřeně zasahovat do vnitřní a zahraniční politiky Turecka a do soudnictví. Podobné akce se nedají nijak odůvodnit spojeneckými vztahy. Ve skutečnosti tento problém už překročil rámec otázky nákupu S-400, jde nyní o postupné zesílení konfrontace, která mezi oběma zeměmi trvá už několik let. Akce Washingtonu svědčí o tom, že USA určitě nepokládají Turecko za rovnoprávného partnera. Chtějí budovat s Tureckem vztahy ve formátu nadřízený-podřízený, aby zasahovaly do jeho vnitřních záležitostí. Washington nemůže snést, že Turecko dělá samostatné kroky, které odporují Washingtonem vnucované linii,“ vysvětlil Bozkurt.


    Když mluvil o tom, že pozice Turecka vůči nákupu S-400 zůstává neměnná, odborník podotkl, že Turecko vidí rostoucí hrozbu v regionu a snaží se posílit svou protivzdušnou obranu pro případ otevřeného vojenského konfliktu v budoucnu. Dokonce kdyby se podařilo Ankaře dosáhnout kompromisu s Washingtonem v otázce dodávek komplexů Patriot, ohrožoval by tento krok její národní bezpečnost.


    „V případě, když dnes nebo zítra dojde ke konfliktu mezi hlavními spojenci v regionu, tedy mezi Tureckem a USA, dokáže systém protivzdušné obrany, který kontrolují Američané, zajistit naši bezpečnost? Pokládám to za nemožné. Z toho důvodu považují turecké úřady nákup ruských systémů S-400 za otázku národní bezpečnosti a vyhrůžky z Washingtonu nedokáží tuto pozici Turecka změnit,“ řekl v závěru Bozkurt.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑