• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Nedobytný trh. Proč je pozdě pro Visa a Mastercard fungovat v Číně?

    5-4-2019 Sputnik CZ 86 405 slov zprávy
     

    Především západní platební společnosti mají v Číně velmi silného konkurenta UnionPay. Kromě toho si Číňané zvykli na vyspělejší finanční technologie, píše časopis.


    Po vstoupení do Světové obchodní organizace v roce 2001 Čína slíbila, že usnadní přístup zahraničním platebním společnostem. Podle podmínek závazků, které Čína přijala, zahraniční poskytovatelé plateb měli začít pracovat na čínském území do roku 2006. V té době takové giganty jako Visa a Mastercard měli před sebou velké vyhlídky, protože čínští spotřebitelé pro platby používali hlavně hotovost.


    Podle čínské centrální banky (Čínská lidová banka) v roce 2006 jenom 17 % spotřebitelských nákupů v zemi proběhlo pomocí kreditních nebo debetních karet (v hodnotě 1,89 bilionů juanů), a proto existoval prostor pro rozvoj tohoto trhu.



    Ve skutečnosti však zahraniční platební společnosti nemohly vstoupit na čínský trh. V roce 2002 Čína vyvinula svůj vlastní platební systém, UnionPay, který ovládl místní trh. Zahraniční kreditní karty byly vydávány pouze ve spolupráci s UnionPay. Kromě toho podle čínského práva veškeré domácí platby v čínské měně mohly být prováděny jenom prostřednictvím tuzemského platebního systému země.

    Teprve v roce 2016 Čínská lidová banka schválila formální pravidla umožňující zahraničním firmám vstoupit na čínský trh elektronických plateb bez vytvoření společného podniku. Ale navzdory odstranění formálních překážek, nikdo z zahraničních poskytovatelů plateb nebyl schopen získat licenci a začít pracovat. Visa a MasterCard požádaly o licenci na práci v Číně již v polovině roku 2017. Tyto žádosti však doposud nebyly zpracovány.


    V Číně přes UnionPay probíhá 90 % všech transakcí pomocí bankovních karet. V celosvětovém měřítku na čínskou společnost připadá 44 % světového trhu bankovních karet a jiných platebních karet. Naproti tomu Visa představuje pouze 21 % a Mastercard 16 %.



    Podle the South China Morning Post úspěch zahraničních poskytovatelů plateb v Číně je také nepravděpodobný, protože země je světovým lídrem v oblasti mobilních plateb. V současné době více než 80 % čínských spotřebitelů, podle KPMG, raději platí prostřednictvím mobilního telefonu. Na trhu se vytvořil duopol z Alipay a WeChat Pay a každý z nich má zhruba 50 % podíl. Více než 80 % supermarketů přijímá platby prostřednictvím Alipay nebo WeChat Pay. Ve Spojených státech například pouze 20 % obyvatel používá smartphony k provádění plateb.

    K rozšíření mobilních plateb v Číně došlo právě proto, že tradiční bankovní infrastruktura nebyla v zemi dobře rozvinutá. V Americe jsou lidé již dlouho zvyklí platit kreditními a debetními kartami. Je to pro ně obtížné a není třeba přecházet na nové mobilní platební technologie. Nedostatečný rozvoj takové infrastruktury v Číně jí však pomohl vynechat éru bankovních karet.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑