• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Čeští politici se mýlí: špičkové hlášky o ruské hrozbě

    2-4-2019 Sputnik CZ 50 463 slov zprávy
     

    Připomeňme nejzásadnější varování politiků, týkající se Ruska. V listopadu minulého roku ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka během mezinárodní konference o bezpečnostních hrozbách pronesl, že „cílem ruských tajných služeb je zničit EU a NATO“. Z toho Koudelka logicky vyvodil, že chce Rusko zničením těchto dvou institucí logicky zničit i Česko, když je součástí takových struktur. Ve svém projevu upozornil na všude přítomné nebezpečí spojené s činností rozvědky.


    Následně ministr zahraničních věci Tomáš Petříček prohlásil, že varování je třeba brát vážně, a vyjádřil vlastní postoj následně: „Ta (Ruská  federace-pozn.) se chová stále asertivněji a informace BIS musíme brát velmi vážně. Rusko je podle mne nebezpečí. Třeba šířením dezinformací a uplatňováním různých hybridních hrozeb. Dnes pro Česko, ale i další státy Evropské unie, opravdu představuje riziko.“


    Ministr znovu potvrdil svůj názor během oficiální zahraniční cesty na Ukrajinu a setkání se svým protějškem Pavlem Klimkinem. Petříček ujistil svého kolegu na Ukrajině, že Česko vnímá hrozbu Ruska a na svém Twitteru ujistil, že podporuje Ukrajinu v záležitosti s Krymem a Azovským mořem.



    Častým hlasatelem údajné ruské hrozby je bývalý předseda Vojenského výboru NATO a důstojník české armády generál Petr Pavel, který pravidelně varuje před Ruskem. V politické debatě z roku 2016 generál Pavel označil Rusko za hrozbu číslo 1.  „Když se na to podíváme z hlediska vážnosti hrozby dané technickými schopnostmi, tak zcela jednoznačně Rusko je hrozbou číslo jedna, protože vlastní rozsáhlý arzenál jaderných i konvenčních zbraní, zcela jednoznačně ukázalo v poslední době, že neváhá vojenskou sílu použít,“ prozradil svůj názor český důstojník v důchodu.

    S generálem Pavlem se shodl předseda strany ODS Petr Fiala, který vidí NATO jako hlavní záruku bezpečnosti pro Českou republiku. Během sněmovního semináře k 20 letům členství České republiky v NATO začátkem března politik prohlásil, že vztahy Ruska a NATO se podobají období studené války, a varoval před posilováním ruského vlivu na Ukrajině a na Balkáně. ,,Jde o to ochránit tyto země před zasahováním vnějších sil, abychom neměli pásmo nestability a chaosu přímo na hranicích členských zemí NATO,“ řekl Fiala.


    Názor českých politiků zčásti pramení z politiky NATO. Americký velvyslanec v Praze Stephen King nedávno upozornil na to, že hlavní hrozbou pro Evropu je Čína a Rusko, a zuřil, že Česko nedosahuje v rozpočtu požadovaných dvou procent HDP na obranu.


    Mezitím české obyvatelstvo vnímá hrozby jinak než politici. Průzkum Evropské rady pro mezinárodní vztahy (ECFR) prováděný agenturou YouGov  ve 14 evropských zemích zjistil, že za jedinou největší hrozbu občané všech zemí včetně Česka považují islámský radikalismus.  Na druhém místě se v České republice zařadila bezpečnost evropských hranic, kterou vybralo 84 % českých respondentů, a po ní následovala migrace (70 % respondentů). Navíc podle průzkumu Češi mají tendenci přikládat větší význam vnitrostátním záležitostem, jako je korupce nebo stav národního hospodářství.


    Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑