• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Telegraph: Evropa je na dávkách USA

    25-2-2019 Sputnik CZ 63 324 slov zprávy
     

    Na nedávné Konferenci o bezpečnosti v Mnichově se ukázalo, že se Evropa stává stále internějším účastníkem velké geopolitické hry. To platí obzvláště v oblasti obrany, píše Samuelová. Podle ní je bezpečnost EU vážně závislá na Spojených státech. Zároveň však evropští politici nechtějí děkovat Washingtonu. Naopak, zažívají nekonečný pocit nadřazenosti nad USA, kritizují zemi za militarismus a jednostranné rozhodování.


    „Možná, že si Brusel myslí, že regulace největšího jednotného trhu na světě z něj dělá velmoc. Ve skutečnosti má EU potíže s prosazováním dokonce základních politických standardů mezi svými členy. Obchodování je jedna věc, ale pocit jistoty nemůže být ničím nahrazen," uvažuje autorka.


    Podle jejího názoru není EU zdaleka aktivně zapojena do plnění svých povinností v oblasti obrany. Přes hlasité prohlašování o sjednocené evropské armádě se Brusel omezuje na provádění společných cvičení a vytváření veřejných zakázek.


    Navíc základ bezmocnosti EU podle Samuelové tvoří přesvědčení, že ozbrojené síly ztratily svůj význam. Příliš mnoho voličů a politiků na kontinentě se domnívá, že celý svět prochází procesem mírové demokratizace.



    Ve skutečnosti je v moderním světě mnoho krizí, a také existence samotné EU je velkou otázkou. Děje se tak proto, že si Evropané nemohou uvědomit, že se historicky nízké výdaje na obranu staly „nebezpečným luxusem".

    „Za starých časů měli historici definice pro takovou apatickou lehkomyslnost. Říkají tomu dekadence. Říše, které byly nejblíže k rozpadu, utrácely peníze za památky a extravagantní veřejné oslavy. Nyní utrácíme za cennější, ale zároveň dražší projekty, včetně sociálního zabezpečení, a ignorujeme svět kolem nás," zdůrazňuje novinářka.


    Podle autorky se evropské země stále snaží vytvořit budoucí geopolitickou mapu. Současně jsou ale šťastné, že jsou „závislé" na Spojených státech, pokud jde o tu nejdůležitější funkci vlády ze všech — zajištění bezpečnosti.


    „Evropa je skvělé místo pro summity. Otázkou je, zda po 10 nebo 20 letech budou její země schopny splnit své očekávání a stát se strážkyní světového řádu, a nejen jeho neúspěšnou vyžírkou," uzavírá věc Samuelová.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑