• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Desítky let po tragédii Černobyl opět ožívá. Tento zajímavý efekt má na zvířata smrtelná radiace

    24-2-2019 AC24 239 481 slov zprávy
     

    Uzavřená zóna

    Neštěstí se odehrálo ještě v roce 1986, přičemž bezprostředně po něm byla za nebezpečnou vyhlášena oblast v okruhu téměř 50 kilometrů. Dnes se za uzavřenou zónu považuje plocha o rozloze téměř 2 600 kilometrů čtverečních a i když se sem dosud odvážilo jen málo lidí, ve zvířecí říši to doslova vzkvétá.

    Některým zvířatům se tu daří méně, jiným více. Například, oblast je plná toulavých psů, které jsou potomky domácích mazlíčků. Ty tu po sobě zanechali prchající obyvatelé, ale pejsci stále nejsou zvyklí na život bez člověka a stále se na něj spoléhají jako na zdroj potravy.

    Dělníci, kteří sem chodí, se často s pejsky dělí o své obědy, ale jen málokdy se pes dožije více než čtyř let. Není však za to zodpovědná radiace ale spíše nelítostné období zimy.

    Samozřejmě, netvrdíme, že radiace na zvířata žádný vliv nemá, i lidem, kteří sem chodí, se doporučuje na zvířata nesahat, protože jejich kožichy mohou stále nést stopy radiace. 

    Černobyl však není plný jen toulavých psů, mnohým druhům se tu vysloveně daří a dokonce vznikl i nový ekosystém, a to už několik let po explozi. Skvělým příkladem je ohrožen kůň Převalský, jehož populace se od roku 1998 pořádně rozrostla, a to bez přičinění člověka.

    I vlkům, divokým prasatůlm a losům je tu víc, než kdykoliv předtím. Zprávy dokonce říkají, že v Černobylu je více vlků, jak ve slavném Yellowstonském parku. Někteří si myslí, že vlkům se zde daří dobře zejména proto, že uzavřenou zónu často opouštějí na delší dobu, zatím však toto tvrzení není možné potvrdit.

    Zásah člověka nebo radiace

    Pokud jde o zdravotní stav zvířat v černobylské oblasti, vědci se rozdělili na dva tábory a každý z nich má vlastní teorii. Oba tábory se shodují v tom, že i když zde zvířata dokáží přežít, radiace pro ně prospěšná není.

    Otázkou však je, co ovlivňuje ekosystém více, radiace nebo fakt, že si tu zvířata naživu v podstatě bez zásahu člověka. Dánský vědec Anders Pape Møller říká, že zvířata jsou radiaci vystavena dlouhodobě a i když hodinová návštěva neuškodí, takový vliv by měl mít na zvířata zásadní vliv.

    Na druhé straně, biolog Jim Beasley na základě shromážděných dat tvrdí, že současná úroveň záření už pro zvířata nepředstavuje výrazné riziko. Beasley říká, že je očividné, jak málo radiace ovlivňuje zvířata vzhledem k tomu, že jejich populace narůstá a myslí si, že důležitější faktor je ten, že žijí bez zásahu člověka.

    Další vědci si zas lámou hlavu nad tím, jak ovlivňuje radiace zbytek světa. Zvířata totiž nežijí výlučně jen v této zóně ale pohybují se i mimo ni a je možné, že jejich potomstvo se rozšíří do světa. Pokud je to potomstvo s genetickými mutacemi, které byly zapříčiněny životem v oblasti Černobylu, je třeba tento faktor blíže prozkoumat, uzavírá portál Allthatsinteresting.

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑