• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Slovensko volí. Žádný rusofil a žádný eurohujer. Prostě Slovák Róbert Švec

    21-2-2019 Sputnik CZ 54 536 slov zprávy
     

    Nejsme ani Západ ani Východ aneb tři základní pilíře slovenského společenství


    Podle Švece slovenské národní společenství přežilo a rozvíjelo se na třech základních pilířích: národním, křesťanském a sociálním. Jsou to osvědčené a pevné pilíře, které musí formovat náš národ i v budoucnosti, tvrdí.


    V souvislosti s cestou amerického ministra zahraničí Mika Pompea na Slovensko, o které se mluvilo, že má za cíl oslabit vliv Ruska v zemi, Švec prohlásil, že budoucnost Slovenské republiky není ani na Západě a ani na Východě. Podle něho Slovensko hodnotově nepatří ani do jednoho z těchto bloků.



    Jak uvádí Švec, Slovensko se historicky inspiruje tím, co je dobré nejen na Západě, ale i na Východě, ale zároveň se učí z chyb východního a západního světa. „Opičit se dokáže každý hlupák, ale být originální je výsada úspěšných lidí," zdůrazňuje.

    Čím více budu nekorektní, tím lépe


    Slovenské Hnutí Obrody je orientované euroskepticky a požaduje odchod Slovenska z euroatlantických struktur. Jak uvádí Švec, poslední dny mu často vyčítají, že jeho postoje vůči EU, NATO a multikulturalismu jsou velmi přímé až nekorektní, což se pro člověka, který má zájem působit v politice, nehodí.


    Podle Švece tu však na „obrušování" svých názorů jsou „standardní" politici. Sám tvrdí, že nevstupuje do politiky proto, aby se přizpůsobil současnému režimu, ale naopak, a proto čím více bude nekorektní, tím lépe.


    Úcta k prvnímu slovenskému prezidentovi


    Hnutí, jemuž vévodí Róbert Švec, neskrývá své sympatie k prvnímu prezidentovi samostatné Slovenské republiky Jozefovi Tisovi, ve vztahu ke kterému je slovenská společnost do jisté míry rozdělena. Podle Švece Tiso zachránil slovenský národ a nebojí se veřejně prezentovat svůj postoj, i když mu to může uškodit v podpoře v blížících se prezidentských volbách.


    Jak uvádí, po Slovensku se volně pohybuje velké množství mentálních a také politických křiváků, kteří jsou ochotni a také schopni za jakékoliv funkce zradit sami sebe, ale následovat je se rozhodně nehodlá. „Já jim nebudu fušovat do řemesla a zůstanu upřímný chlap," tvrdí.


    Uhlazený Kotleba v obleku?



    Róberta Švece často porovnávají s jiným vlastenecky orientovaným kandidátem — s předsedou pravicové Lidové strany Naše Slovensko (ĽSNS) Marianem Kotlebou. Dokonce se mluví o rivalitě mezi politiky. Na rozdíl od Kotleby však Švec nemá pověst radikála a naopak se snaží prezentovat jako intelektuál v obleku.

    Sám politik tvrdí, že jeho občanský i politický životní příběh je zcela odlišný od příběhu Mariana Kotleby.


    „Vždy jsem byl a i budu zastáncem pozitivní prezentace myšlenek a aktivit. Vždy jsem odmítal politiku, jejímž cílem bylo levné vytloukání politického kapitálu ze závažných témat," opřel se Švec o Kotlebu.


    Kritické myšlení a zdravé pochybování


    Z hlediska Švece dnes Slovensko žije v mediální diktatuře, která se snaží navodit dojem demokracie a svobody, ale ve skutečnosti lynčuje ty, kdo se opováží nahlas říct, co si myslí. Prezidentský kandidát je si jist, že společnost, v níž se její občané bojí veřejně prezentovat své názory, aby nepřišli o práci nebo neměli problémy ve škole, je odsouzena ke společnosti otroků a lidí bez páteře.


    Právě proto je podle politika důležité rozvíjet kritické myšlení ohledně historických událostí, osobností, současnosti, ale i budoucnosti. „Člověk má právo pochybovat o všem, i o historických událostech, protože pouze na základě zdravého pochybování si může vytvořit svůj vlastní názor," tvrdí.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑