• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Rasistická kvalifikácia: 3. časť

    21-2-2019 Zem & Vek 41 684 slov zprávy
     

    Najsmutnejší príklad rasistickej kvalifikácie sa odohral nedávno. Predstavte si, že celý život snívate o kariére spisovateľa, či spisovateľky. Nakoniec sa vám to podarí a dostanete pol milióna dolárov na napísanie prvého románu. Kritiky sú skvelé, vydavateľ nadšený, kniha má obrovský potenciál, očakáva sa nový bestseller, keď tu zrazu… Vyskočia rasistickí aktivisti a označia vás rôznymi nálepkami, ktorých sa do konca života nezbavíte. Dôvod? Váš pôvod!


    Amélie Wen Zhao je nádejná autorka. Pochádza z Číny, do USA sa presťahovala ako 18-ročná. Napísala fantasy román Blood Heir o fiktívnej princeznej s temným tajomstvom a podvodníkovi, ktorému musí veriť, aby očistila svoje meno v prípade vraždy svojho otca, kráľa. V knihe si dovolila opísať otrokárstvo, ktoré je podľa predstáv kričiacej, no absolútnym počtom zanedbateľnej menšiny, privilégiom černochov.


    Lebo nikto iný v minulosti nezažil otrokárstvo. Pritom aj Slovania boli zotročení moslimskými okupantmi Španielska už v 9. storočí nášho letopočtu a BBC uvádza pôvod anglického slova slave (otrok) v slove Slav (Slovan). To isté spomína aj Online Etymology Dictionary (slovník etymológie, jazykovednej disciplíny skúmajúcej pôvod slov), kde ako otrokára uvádza Otta Veľkého. To však nič neznamená, lebo jediní, kto môžu hovoriť alebo písať o otroctve, sú černosi, nie „zlí bieli a Aziati“.


    Amélie patrí k slniečkárom, čo dokazujú jej vyjadrenia: „História otroctva v USA nie je niečo, o čom môžem, chcem, alebo mám v záujme písať, ale uvedomujem si, že nepíšem iba v mojom kultúrnom kontexte.“ Obsadenie rolí vo svojej knihe sa rozhodla urobiť čo najdiverzifikovanejšie. Ruská princezná s tmavšou farbou pleti, odvrhnutý ázijský nájomný vrah, detský vojak s karibským pôvodom, bojovník z Blízkeho východu… „Píšem fantasy, ale inšpirujú ma reálie dneška. Ako cudzinca v Trumpovej Amerike (!) ma rôzne nazývali a zažila som si nepríjemné poznámky. Ako neobčan som cítila, že nemám žiaden hlas a preto som svoj hnev a svoju frustráciu pretavila do mojej najväčšej zbrane: do mojich slov.“


    Samozrejme, Amélie sa nakoniec stiahla a oznámila, že knihu nevydá. Kvôli pár stovkám hlučných primitívov (v krajine s 320 miliónmi obyvateľov), ktorí si z šikany urobili biznis.


    Zakazovanie, alebo pálenie kníh patrí k najhlúpejším a najhorším praktikám, ktoré boli aktuálne počas vlád totalitárnych režimov. Knihy zakazovali a pálili počas inkvizície, ale aj v nacistickom Nemecku pod vedením A. Hitlera. Vo svete by mala panovať absolútna sloboda slova, ktorá je obmedzená len v najhorších prípadoch, ako sú napríklad výzvy na trestné činy. Ľudia by mali mať možnosť si prečítať aj knihy plné klamstiev, knihy plné rasizmu a podobných odsúdeniahodných tvrdení.


    Ako zabrániť tomu, aby ich tieto knihy ovplyvnili nesprávnym smerom? Výchovou a výučbou. Mladí by mali byť vedení ku kritickému mysleniu a mali by byť rodičmi a učiteľmi oboznámení s tým, že slová neubližujú a pre osobnostný rozvoj je nutné čítať aj hlúposti. Lebo len tak vie človek neskôr rozlíšiť klamstvá od pravdy, komunizmus od kapitalizmu, alebo propagandu od serióznych informácií. Otázka vyznieva, či to isté chcú aj elity.


    Zdroje:
    https://www.theguardian.com/books/2019/feb/01/young-adult-author-cancels-own-novel-after-race-controversy
    http://www.bbc.co.uk/worldservice/africa/features/storyofafrica/9chapter1.shtml
    https://www.etymonline.com/word/slave


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.





    Alexander Jurský




    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑