• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Gender-totalita v UK přituhuje – policie vyšetřuje ne-zločiny

    19-2-2019 Svobodné Noviny 87 1095 slov zprávy
     

    V posledních měsících se z Británie objevují zprávy o tom, že policie vyšetřuje názory lidí na Twitteru, které jsou řekněme kritické k tvrzením, že je nekonečné množství pohlaví a podobně. A pak že nikdo nikomu nic nevnucuje.


    Genderové stereotypy a Istanbulská úmluva


    Možná si vzpomenete na anti-kampaň proti kritikům Istanbulské úmluvy o „násilí na ženách“, kde se vyskytují koncepty genderových stereotypů. Byli marginalizováni s tím, že jsou to všechno bludy, protože lidi nechápou, co je to gender.


    Nevím. Já tam v textu úmluvy viděl jasně napsané, že se stát zaváže, že bude ve školství a jinde ve společnosti útočit na škodlivé genderové stereotypy vnímání muže a ženy.



    Nikde se v úmluvě přímo nepíše, že stát zavádí a vynucuje uznávání nových typů pohlaví gender teorie. Pokud ovšem nedefinujeme například gender fluidní pohlaví jako utlačované škodlivými genderovými stereotypy, co společnost očekává od muže nebo ženy, což úmluva obsahuje.


    Takže já to tam (nepřímo) napsané vidím. To je jen o otázce, jak moc se naše společnost pomátne, že jeden ze škodlivých stereotypů muže a ženy se stane právě vnímání existence jen dvou pohlaví muže a ženy, a ne oné pestré palety nově identifikovaných typů pohlaví.


    Samotná frazeologie té věty úmluvy to snadno umožňuje, protože se podobá hláškám řady gender aktivistů, že patriarchální misogynní společnost vnímá definici ženy zastarale neuznávající pestré spektrum různých poloh genderu. Kupříkladu trans-gender žena. Nebo trans-gender žena s hvězdičkou.


    Británie se už kompletně zbláznila


    No podle britských zákonů taky nikde není psáno, že člověk nesmí rozporovat dnes moderní novodobá pohlaví.


    Už celé roky tam platí zákony postihující hate speech (v češtině asi „nenávistný projev“). Takový projev sám o sobě snad trestný není, pokud není přímo spojen s nějakým trestným činem, nicméně takové příspěvky na internetu jsou mazány a občas končí i u soudu.


    V jednom případě skončil u soudu muž, kterého jiný muž dal k soudu za to, že ho označil za [vulgárně dámské přirození]. Soudce se v tomto případě na začátku soudního jednání podivil „To je trestné?“.


    A teď do toho šlápla i britská policie. Policie oznámila veřejnosti, že hodlá vyšetřovat případy, které nejsou zločiny. To je doslovné vyjádření britské police – že bude vyšetřovat non-crimes (ne-zločiny), které se týkají „projevů nenávisti“. Pobídla lidi, ať jim hlásí, kdo na ně byl ošklivej.


    Zjevně se do toho už i pustili, protože už jsou případy lidí, kterým volal policista v souvislosti s jejich příspěvkem na Twitteru. Policista se je snažil přesvědčit, že existují víc než dvě pohlaví, a doporučoval příspěvek z Twitteru smazat.


    Jeden muž byl vyšetřován policií za to, že tzv. lajknul jakousi nekvalitní poezii o transgender. Oponoval, že on to nenapsal. „Ale dal jste tomu Like“ řekl mu do telefonu policista.


    Podobně se stalo jedné 74 let staré ženě, která napsala „Gender je blbost. Pošlete to dál“.


    Jednu ženu policie dokonce uvrhla na několik hodin do vězení (údajně cestou městem s jejími dvěmi dětmi) za její internetový komentář, kde měla rozporovat existenci dvou pohlaví v reakci na jistou trans-gender aktivistku, právničku. Právnička bulvárnímu deníku Daily Mail namítla, že ji tato žena hrubě urážela.


    Vzhledem k tomu, že některé lidi uráží všechno, bral bych tvrzení o hrubém urážení s odstupem. Ale záleží na tom vůbec? Urážet někoho není hezké, ale má to být trestné? A kde je pak právě ta hranice, co už je za čarou?


    Konkrétní text příspěvku v článku uveden nebyl, takže to je asi jen slovo proti slovu, o jak hrubé urážení mělo jít. Což mě dostává ještě k jiné stránce věci. Pokud je ošklivý příspěvek samozřejmě poctivě smazán, pak případně o kauze už slyšíme jen různé spekulace. Další nevýhoda, že jsou takové věci mazány.


    Ale nemá být trestné to, co je trestné podle klasických zákonů? Například volat po zabití nějaké osoby nebo skupiny osob. Tam samozřejmě i dle českých zákonů musí být zjevné, že to dotyčný myslí vážně. Nebo projev, který je součástí spiknutí na páchání nějakého zločinu. Nebo volat „Hoří!“ v místech, kde se nachází větší počet lidí (kino,…).


    Britská policie: budeme ignorovat zločiny, abychom se více mohli věnovat nenávistným komentářům na internetu


    V případě britské policie ale typicky teď jde jen o jakousi buzeraci, kdy vám volá policie si popovídat o vašem projevu na internetu, kde policie projevuje znepokojení nad vaším způsobem uvažování (jak v jednom případě policista údajně přímo řekl). Policie, co se stará o to, jak přemýšlíte! Jak starostlivé!


    Do toho souběžně britská policie oznámila, že už nebude vyšetřovat zločiny, které by se možná nepodařilo vyšetřit. (zdroj: Guardian)


    Ano.


    Policie aktivně posílila aktivitu ve vyšetřování lidí, kteří řeknou, že existují jen dvě pohlaví, ale už nebude dle jejich slov vyšetřovat sexuální napadení, vloupání a podobný typ (menší) zločinnosti, pokud se nebude jevit pravděpodobné, že případ vyřeší (aby tím nemrhali čas). Policie se odvolává na omezení rozpočtu.


    Dlouholetá policejní komisařka se nechala médiím slyšet, že se jí nelíbí, aby se potíráním hate-speech snižovala kapacita na vyšetřování závažnější věcí.


    Ale tak co.. Do vězení za to nikdo masově nechodí, takže je stále možné říct, že tohle jsou nafouklé kauzy jen snahy oslabit netoleranci vůči utlačovaným komunitám, která někdy vede i k násilí?


    Eurokomisařka Jourová: Sociální sítě mají být v rukou lidu. Buďme dobří


    Ono „mohlo by vést k násilí“ je obecně často používaná formulka. Naposledy jsem ji četl od „našeho člověka“ v Evropské komisi paní Jourové.


    Na rozhovoru s eurokomisařkou Jourovou mě pobavilo, když řekla, že sociální sítě vznikly za účelem komunikace lidí s lidmi. A to prý narušují falešné účty a šíření názorů, které mohou vést k násilí. Přijde mi absurdní, aby mi nějaký politik vysvětloval, k čemu mají být sociální sítě, a jestli si soudruzi od sociálních sítí slibují nějakou komunikaci mezi lidmi. Podle mě jim do toho nic není.


    Mluvit o sociálních sítích (slovo jehož užívání může vyznívat znale) jako o Facebooku, Twitteru a jiných produktech velkých společností dost zakrývá, že pokud se bavíme o internetu a příspěvcích lidí, pak se to týká všech serverů až po různé blogy a diskuzní fóra o rybaření. Ale tahle pozvolná cenzura je na delší povídání trochu na jiné téma.


    Mnohokrát jsem se setkal s tvrzením, že gender ideologii nikomu nikdo nevnucuje. No kromě různých kampaní a britské buzerace člověka skutečně přímo nikdo nenutí uznat, že biologická danost dvou pohlaví člověka je blbost či přímo trestný hate-speech.


    Na druhou stranu nám nějak přituhuje. Pokud opravdu vytrhli ženu přímo dětem do spárů vězení za to, že urazila nějakou trans-gender právničku, pak asi vidíme postupně ovoce téhle ideologie. Mluvit o Orwellově 1984 se už pomalu stává klišé. Policie zajímající se o naše myšlení je krásný příklad thought-crime atd. A newspeak.. aaah

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑