• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Francúzske nálety v Čade odkrývajú viac z afrického diania

    18-2-2019 Zem & Vek 43 597 slov zprávy
     

    Francúzsko vykonalo letecký atak na konvoj bojovníkov smerujúcich na hlavné mesto po tom, čo jeho čadskí partneri požiadali o asistenciu. Nejedná sa o precedens, keďže Paríž píše dlhú históriu vojenských zásahov na podporu mesta N’Djamena, ale nikde sa neuvádza, ani nehovorí o tom, že táto západoeurópska krajina a člen NATO sa stále hlbšie ponára do afrického konfliktu, ktorý vyplýva z prebiehajúcej operácie Barkhane v stredoafrickom a západoafrickom regióne.


    Čad je najvýznamnejší spojenec Francúzska na čiernom kontinente a jeho ozbrojené sily sú v porovnaní so susedmi oveľa pôsobivejšie, aj vzhľadom na schopnosť bojovať naprieč Saharou v Mali. V tomto prípade však zjavne neboli schopní zastaviť rebelské brigády vlastnými silami. Protivládni bojovníci majú základne v okolitých krajinách a južná časť tzv. džamahírijskej Líbye bola posledných osem rokov najväčšou z nich. Dnes však už nemajú bezpečný prístav, keďže jedna z líbyjských armád (pod vedením generála Khalifu Haftara) rozšírila vplyv v regióne a decimovala aj týchto rebelov. Khali fa Haftar je líbyjský dôstojník, ktorý zohrával významnú úlohu v rebélii proti Kaddáfímu, má americké občianstvo a dve desaťročia strávil vo Falls Church a Langley.


    Ozbrojené konflikty v okolí čadského hlavného mesta dokážu destabilizovať krajinu s centrálnym umiestnením, preto francúzska strana, ktorá je so svojou armádou v Čade trvale prítomná, neriskovala a považovala za rozumné pomôcť spojencovi pri riešení hrozby skôr ako sa stihne prejaviť akýmkoľvek spôsobom. Je realitou, že regiónu hrozí kolaps a nie je to len pričinením západných intervencií a drancovania. Ďalšou možnou motiváciou pre francúzsky „chirurgický zákrok“ je obava, že pokračujúci nepokoj by mohol Čad zmeniť na ďalšiu Líbyu alebo Mali, čím by sa stal novým teroristickým ohniskom. Iným problémom „v hre“ je, že Paríž sa snaží o kontrolu nad 3000 kilometrami riedko osídleného priestoru po osi Mali-Niger-Čad, rovnako zasahuje v blízkej Burkine Faso a práve teraz v severnom Čade. Napriek tomu, že udržiava istú štrukturálnu stabilitu (aj pre nerušený „výber dane“ v podobe nerastného bohatstva), v tomto politicky ambivalentnom priestore faktom zostáva, že bude náročné starať sa o tak rozľahlé územie samostatne, teda je možné, že na pomoc pribehne ďalší transatlantický spojenec.


    Pramene:
    [1] Backing Chad’s Deby, French warplanes stop rebel advance from Libya; autori: John Irish & Sophie Louet; Reuters, 4.2.2019
    [2] Getting To The Bottom Of France’s G5 Sahel Initiative; Voice of Africa, 11.7.2017
    [3] Hybrid Wars: Strategies against Africa; autor: Andrew Korybko; Mondialisation, 11.11.2016
    [4] First fatalities as Khalifa Haftar’s fighters push south Libya offensive; The National, 2.2.2019


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.





    Richard Strážan

    (*1969, Bratislava) Geopolitický a spoločenský analytik dlhodobo pôsobiaci, bádajúci a študujúci vo viacerých mestách Európy a Ázie; konfrontuje korene, poznatky a vplyvy historických, filozofických a kultúrnych vied, smerov a náboženstiev na spoločnosť a jej pohyb v priebehu storočí...



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑