• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Agentura TIS se snažila získat údaje o majetku prezidentských kandidátů. Ne vždy to šlo

    17-2-2019 Sputnik CZ 203 376 slov zprávy
     

    Portál píše, že jedním z takových výzkumů se zabývala organizace Transparency International Slovensko (TIS). Ta se rozhodla zanalyzovat finance na kampaň všech patnácti prezidentských kandidátů.


    Průzkum začal dotazováním samotných voličů. Těm byly pokládány otázky ohledně financování kampaně kandidátů. Výsledky ukázaly, že více než polovina (61 %) voličů považuje za důležité, kdo a jak financuje kampaň daného kandidáta. Přitom zhruba 45 % voličů netuší, odkud kandidáti berou peníze na financování svých kampaní.



    Kdo byl ochoten jít s kůží na trh?

    Co se týče transparentnosti, ze všech patnácti dotazovaných kandidátů bylo pouze šest osob ochotných odhalit své majetkové pozadí. Patří k nim například Zuzana Čaputová, Eduard Chmelár, József Menyhárt, František Mikloško, Bohumila Tauchmannová a Ivan Zuzula. Přitom jen tři z nich (Čaputová, Menyhárt a Zuzula) souhlasili s podrobnou prezentací dokumentů, jako je kopie daňových přiznání či účetní uzávěrky.


    „Znát majetkové poměry kandidátů je důležité nejen pro pozdější kontrolu potenciálních konfliktů zájmu budoucího prezidenta a jeho majetkového růstu, ale také pro uvěřitelnost financování kampaní, do nichž kandidáti vkládají významnou část vlastních peněz," uvedl analytik TIS Ľuboš Kostelanský.


    Robert Mistrík, Martin Daňo a Maroš Šefčovič přislíbili dodatečné vyplnění majetkového přiznání. Zbylí kandidáti tyto žádosti buď ignorovali, nebo odmítli. Některá přiznání politiků jsou však podle analytiků těžko čitelná či nedostatečná.




    „Například Béla Bugár už vložil do kampaně 50 000 eur, což podle jeho strohého majetkového přiznání na stránkách NR SR odpovídá celkově dvouletému příjmu. Přitom výši úspor se z přiznání nedozvíme," poznamenal analytik TIS.

    Obcházení limitu


    Analytici dále varují, že zákonný limit na výdaje kampaně dosahující 500 tisíc eur, se dá obejít třetími stranami. A nyní zde figuruje čtrnáct třetích stran. V případě Mistríka to může být například strana SaS nebo jeho manželka Zuzana Mistríková. Portál uvádí, že limit pro investice třetích stran je stanoven na 100 tisíc eur. Teoreticky se tak celková částka na kampaň může vyšplhat až na 800 tisíc eur za kampaň.


    Mistrík se Šefčovičem však vedou i co se týče nejméně přehledných účtů.


    „Z celkové částky 435 225 eur, kterou stála dosud kampaň Mistríka, nelze identifikovat téměř tři čtvrtiny této částky. Stejně je tomu u Šefčoviče. V jeho případě je z dosavadních výdajů a výdajů třetí strany, Směr-SD, v celkové výši 113 168 eur nejasných celkem 83 000 eur," prozradila závěrem TIS.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑