• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Huawei jako kouřová clona. Jaké zájmy USA sledují v Evropě?

    13-2-2019 Sputnik CZ 115 729 slov zprávy
     

    Podle časopisu Washington Examiner je Mike Pompeo prvním státním tajemníkem, který navštívil Slovensko za posledních dvacet let. Americký politik tak zavítal do regionu, který bývalí američtí prezidenti George W. Bush a Barack Obama zanedbávali. Chce tím ukázat tzv. měkkou sílu Spojených států na pozadí posilování obchodních a ekonomických vazeb Ruska a Číny s evropskými státy.



    Během své návštěvy se Pompeo setkal se třemi vedoucími činiteli Slovenska — prezidentem Andrejem Kiskou, ministrem zahraničí Miroslavem Lajčákem a premiérem Peterem Pellegrinim. Podle serveru sme.sk daní představitelé prodiskutovali otázky bezpečnosti, zahraniční politiky a předsednictva Slovenska v OBSE. Za úspěch ve spolupráci USA a Slovenska americké ministerstvo zahraničí považuje především nákup amerických stíhacích letounů F-16, které oslabí závislost na zbraních sovětské výroby a na ruských specialistech, kteří je obsluhují.

    „USA vždy první", i v Evropě


    Příjezd amerického ministra zahraničí přichází těsně poté, co USA odstoupily od Smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF). Na tuto skutečnost upozornil místopředseda KSS Jalal Suleiman ve svém příspěvku pro portál hlavnispravy.sk. Kromě Slovenska americký ministr navštívil také Maďarsko a Polsko. Podle politika by mohly rakety vypuštěné právě z území zmiňovaných zemí ohrozit ruská města, včetně Moskvy.


    Politolog Jan Campbell v rozhovoru pro Sputnik uvedl, že souhlasí s tím, že se Pompeo nevydal na cestu do střední Evropy jen tak pro nic za nic.


    „Jakákoliv akce USA, včetně návštěv oficiálních a polooficiálních úředníků a představitelů, má vždy za cíl zabezpečení zájmů USA… To však nevylučuje možnost dočasné cílené ochrany cizího nebo tzv. spojeneckého státu — v daném případě Slovenské republiky. Ta je potřebná pro prosazení zájmů USA ve střední a východní Evropě, a to včetně Ukrajiny, jakožto území určeného pro trvalou snahu USA oslabovat RF," řekl Campbell.


    Turecký proud — oč se jedná a zda bude prospěšný



    Před Pompeovou cestou vysoký činitel Ministerstva zahraničních věcí USA informoval portál RIA o tom, že dalším bodem jeho cesty po Evropě bude to, že americký ministr vyzve k opuštění podpory projektu Turecký proud. „V Maďarsku budeme nadále podporovat diverzifikaci dodávek energie ve střední Evropě. Státní tajemník vyzve Maďarsko, aby se aktivněji podílelo na dokončení projektu na ostrově Krk o dovozu LNG a na výstavbě plynovodu. Také se pokusí odradit Maďarsko od podpory Tureckého proudu," prohlásil nejmenovaný zdroj z amerického ministerstva.

    Turecký proud by měl vést přes Bulharsko, Srbsko, Maďarsko a Slovensko. Podle časopisu Kommersant by měl ruský podnik Gazprom zajistit první linky Tureckého proudu v Bulharsku v roce 2020. Dostavba plynovodu na Slovensku má být dokončena v roce 2022. Slovenští operátoři již provedli aukci na objednávku nových kapacit, a to od října roku 2022 na období sedmi let.


    I když je stavba projektu již v procesu, USA stále hovoří o riziku energetické závislosti Evropy na Rusku. Nakolik jsou však jejich obavy opodstatněné?


    „Podle historie SSSR vždy plnila své smluvní povinnosti. Nástupkyně RF doposud pokračuje v této tradici, a to nehledě na zprivatizované energetické společnosti. Jelikož se však privátní společnosti, i za účasti státu, mohou snadněji dostat pod sankce, existuje větší riziko plnění. V určitých situacích se tak může projevit závislost, především z důvodů sankcí, nikoli z důvodů dodávek z RF, které samy o sobě představují monopolní zásobování," okomentoval věc Campbell.


    Je Slovensko rukojmím obchodní války USA a Číny?



    Jedním z bodů na programu jednání Pellegriniho a Pompea byla výzva slovenského politika, aby bylo vynaloženo maximální úsilí k tomu, aby se předešlo vzniku obchodních válek mezi Spojenými státy a Evropskou unií. Spojené státy však pokračují v dodržování vlastní agendy. Svědčí o tom například pondělní prohlášení Pompea, které učinil v Budapešti, když se setkal s maďarským premiérem Viktorem Orbánem.

    Portál ČT 24 upozornil na Pompeovo prohlášení, které se týkalo toho, že pokud budou evropské státy nadále obchodovat s čínským výrobcem Huawei, pak by to mohlo USA donutit k tomu, aby omezily své operace v Evropě. „Pokud je toto vybavení (od Huawei, pozn. red.) umístěno tam, kde máme důležité americké systémy, ztěžuje to spolupráci," prohlásil americký ministr.


    Nicméně, diktování pozic USA v otázce obchodování s čínskou společnosti Huawei by se dalo považovat i za útok na ekonomické zájmy, suverenitu a nezávislé rozhodování členských států EU, včetně Slovenska. „Huawei představuje clonu k odklonu pozornosti. Jakákoliv sabotáž nebo vyloučení Huawei, a dalších čínských společností, a přímé narušení pravidel WTO znamená pro každý evropský stát, EU a Evropu ztrátu suverenity, znemožnění vědecko-technické spolupráce a konec konců i obchodu," vysvětlil závěrem Campbell.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑