• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Média: Trojský kůň. Polsko zasypává Česko odpadky z evropských zemí

    13-2-2019 Sputnik CZ 68 745 slov zprávy
     

    Portál vysvětluje, že odpad, který se vozí do Česka, musí skončit na speciálních skládkách nebo ve spalovnách. Jiné využití totiž nemá. A jde opravdu o lukrativní kšeft, jelikož v jiných zemích, např. v Německu, je jeho likvidace několikanásobně dražší.


    Jedním z míst, na které je odpad dovážen, je Frýdecko-Místecko. Tam jsou za tímto účelem pronajímány prázdné či polorozpadlé haly. A polská odpadová mafie v ČR stále hledá další místa, na které by odpad mohla vyvézt. Přitom portál poukazuje na to, že likvidace takového odpadu stojí miliony korun.


    „Vyplatí se jej odvézt, protože poplatky za skládkování jsou v zahraničí vysoké. Točí se v tom obrovské peníze, jsou schopni zaplatit nájemné, jaké vám nikdo v životě nedá," cituje portál Jaroslava B., který polské firmě pronajal jednu z hal.



    Jaroslav B. si díky pronájmu přijde na 35 tisíc korun za měsíc, přičemž by polorozpadlou halu normálně pronajal maximálně za třetinu dané částky. V hale však nalezl staré pneumatiky, a tak veškeré vydělané peníze utratil za jejich odvoz a likvidaci. Co se týče finanční stránky, tuna uloženého nelegálního nebezpečného odpadu u nás vynese organizátorům až čistých 6 000 Kč. 

    Poláci za loňský rok přivezli do své země asi 700 tisíc tun odpadu. Přitom zakládají firmy, které si v ČR pronajmou halu, několik měsíců za to platí, přičemž její sklad je prázdný. Pak tam ale dovezou zmiňovaný odpad.


    Byznys, který stojí za to


    „Je to vždy rychlá akce, třeba měsíc dva se v hale nic neděje a pak navezou odpad během několika dnů a zmizí," popisuje policejní zdroj, jenž se zabývá odhalováním takového nelegálního obchodu.


    Komunikace s danou firmou, vymáhání likvidace odpadu či úhradu za jeho zneškodnění je však prakticky nemožné, píše portál. V současnosti byly odhaleny haly s odpadem ve Starém Městě na Frýdecko-Místecku či v Bohumíně-Pudlově na Karvinsku. A Poláci stále hledají další místa.


    „Může se jednat o nemovitosti pronajímané prostřednictvím realitních kanceláří, stejně jako majiteli nabízené prostory. Vlastníci by mohli být kontaktováni polsky nebo česky hovořícími zájemci," vysvětluje Gabriela Pokorná, mluvčí policie.



    Například likvidace odpadu na Frýdecko-Místecku stála místní radnici milion korun a je dost možné,že tyto peníze se jí nikdy nepodaří z polské firmy dostat. Navíc organizátory této akce je těžké dohledat.

    „Vypadá to hodně organizovaně a sofistikovaně. Obávám se, že bude obtížné dohledat samotné organizátory," prohlásili na radnici.


    Různorodý odpad z různých zemí v Evropě


    Bylo zjištěno, že odpad, který končí u nás, je nejspíše jen malou částí toho, co si polská odpadová mafie nechala dovézt na skládky do své země. Když se odpad nedaří likvidovat, skládky často hoří. Za posledních 5 měsíců bylo v Polsku evidováno celkem 70 hořících skládek.


    „Požáry vznikají podle stejného scénáře. Pokaždé vypukly o víkendu a v noci. Nabízí se vysvětlení, že požáry byly založeny úmyslně, aby se nahromaděný odpad nemusel likvidovat," myslí si polský ministr životního prostředí, Henryk Kowalczyk.


    Odpad přitom pochází z různých zemí. Pneumatiky jsou často dováženy z Itálie a Velké Británie, chemikálie zase z Německa. A všechno se pak vozí do Česka.


    Asi tisíc kusů pneumatik teď leží i na pozemku v Měšicích u Prahy. Stejné je to se stovkami starých dřevěných železničních pražců, jejichž likvidaci může obstarat pouze specializovaná firma. Jde totiž o nebezpečný odpad.


    „Pneumatiky jsou z aut, traktorů, harvestorů. Odhadujeme, že to muselo navézt minimálně dvacet kamionů," říká Lubomír Batelka, majitel pozemku, na němž se odpad nachází. Likvidace odpadu se přitom odhaduje minimálně na tři čtvrtě milionu korun. „Takové peníze nemám, nevím, co s tím bude dál," tvrdí.



    Nelegální odpad vs. inspekce životního prostředí

    V současné době se případem zabývá policie. Té už se podařilo zjistit, že v poslední době na pozemek mířily nákladní auta s kontejnery.


    Ministerstvo životního prostředí tvrdí, že největší boom, kdy byl do ČR dovážen nelegální odpad ze zahraničí, byl v letech 2005-2006. I dnes se ale takové případy stále objevují.


    „Chceme posílit kontrolní pravomoci České inspekce životního prostředí," uvádí mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.


    Firmám za dovoz nelegálního odpadu hrozí postih. Jedná se o pokutu ve výši až 50 milionů korun, pokud jde o jednotlivce, pak se pokuta pohybuje až ve výši milionu.


    Policie však není jedinou institucí, která tento problém řeší. Nelegálním dovozem odpadu bez povolení, konkrétně nevyužitelných plastů, se dnes zabývá i Česká inspekce životního prostředí.


    „Obvykle se jednalo o nadrcené směsi plastů a plastových výmětů z třídicích linek zejména z Itálie, které byly dováženy převážně za účelem jejich využití ve spalovnách komunálních odpadů, což není povoleno," uvedla závěrem Jana Jandová z České inspekce životního prostředí.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑