• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Fínsko opúšťa experiment univerzálneho základného príjmu

    12-2-2019 Zem & Vek 92 570 slov zprávy
     

    So socialistami, ktorí sa chcú oslobodiť ešte aj od práce a čoraz viac ľavicovo a liberálne naklonenou vedou, sa „peniaze zadarmo“ alebo (viac akademicky znejúco) univerzálny základný príjem skloňuje čoraz častejšie. V rámci pokusu bol 2000 fínskym nezamestnaným vo veku 25-58 rokov vyplácaný mesačný príjem vo výške 560 eur, nezávislý od akýchkoľvek iných príjmov a nepodmienený hľadaním práce.


    Luke Martinelli, expert na univerzálny základný príjem z Inštitútu pre politický výskum britskej University of Bath, komentuje: „Tento príjem vzišiel z politických diskusií posledných rokov, motivovaný nedostatkami existujúcich systémov sociálneho zabezpečenia a našimi premenlivými, stále viac nefunkčnými trhmi práce. Napriek širokému záujmu o túto myšlienku rezonujú podstatné a nezodpovedané otázky o jej ekonomickej životaschopnosti a politickej realizovateľnosti. To je dôvod, prečo všetky oči hľadia na Fínsko a jeho výsledky. Očakávame, že nám poskytnú prvé skutočne presvedčivé dôkazy o& nbsp;tom ako môže univerzálny základný príjem ovplyvniť zmeny v zamestnanosti a celkovú finančnú štruktúru ľudí, ako aj širšiu mieru blahobytu.“


    Výsledok najrozsiahlejšej štúdie, ktorá sa v posledných rokoch v Európe uskutočnila (pre smútok ľavice) znel, že ľudia boli šťastnejší (nevedno podľa akého etalónu) a neboli vytvorené žiadne pracovné miesta. „Príjemcovia základného príjmu mali menej stresu, menej ťažkostí s koncentráciou a zdravotných problémov,“ uviedla vo vyhlásení Minna Ylikanno, vedúca vedeckej pracovnej skupiny. Koordinátor výskumu Ohto Kanninen dodal, že „príjemcovia si pri hľadaní zamestnania na otvorenom trhu práce neviedli lepšie.“ Kto by mohol tušiť, že keď človek bude šťastnejší a dostane nepodmienený príjem, presedí celý deň v neproduktívnej utópii? Napokon na základe výsledkom minister financií Pirkko Mattila pripustil, že vláda nemá v úmysle zaviesť systém celoštátne.


    Pre pripomenutie, v roku 2017 švajčiarski voliči odmietli navrhovaný univerzálny príjem v referende, keď skritizovali myšlienku „odmeňovania lenivých a nezodpovedných.“ Predpokladá sa, že tieto neúspechy a zlyhania nezmenia neustále volanie ľavice po veciach zadarmo a bez námahy.


    Pramene:


    [1] No new jobs but happier citizens in Finland’s basic income test; autor: Sam Kingsley; Agence France-Presse, 8.2.2019


    [2] Money problems: why Finland has given up on the basic income dream; autor: Anthony Painter; The Guardian, 24.4.2018


    [3] Finland’s grand universal basic income experiment raises more questions than it answers; autor: Sanjana Varghese; Wired, 9.2.2019


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

    UPOZORNENIE

    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.




    Richard Strážan

    (*1969, Bratislava) Geopolitický a spoločenský analytik dlhodobo pôsobiaci, bádajúci a študujúci vo viacerých mestách Európy a Ázie; konfrontuje korene, poznatky a vplyvy historických, filozofických a kultúrnych vied, smerov a náboženstiev na spoločnosť a jej pohyb v priebehu storočí...



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑