• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Proč v Evropě začala vlna špionománie proti Číně?

    11-2-2019 Sputnik CZ 55 526 slov zprávy
     

    Litva není jedinou členskou zemí NATO, která má námitky vůči Číně v souvislosti s výzvědnou činností. V čem spočívá příčina těchto obvinění a do jaké míry tato obvinění souvisí se zhoršením čínsko-amerických vztahů?



    V rámci komentáře ke zprávě, která byla uveřejněna v Litvě, čínské noviny Global Times upozornily na absurditu samotné myšlenky o zvýšené aktivitě čínských tajných služeb v této zemi. V článku jsou vyjádřeny pochybnosti o tom, že situace ve státě, který se nachází daleko od čínských hranic a má pouhé 3 miliony obyvatel, by tak zajímala Čínu. Kromě toho vědecko-technický potenciál Litvy není tak vysoký, aby to zaujalo rozvědku jakéhokoliv velkého státu.

    Proč se Litva následně za řadou západních zemí zapojila do šíření špionážního tématu? Global Times předpokládá, že to souvisí s podřazenou pozicí Litvy v Severoatlantické alianci a přáním této pobaltské země zalíbit se Washingtonu.


    Čínský odborník Yang Mian, profesor Institutu mezinárodních vztahů Čínské univerzity komunikací, v rozhovoru se Sputnikem souhlasil s tímto názorem a také upozornil, že ve vytvářeném skandálu se vyskytují obvinění nejen vůči Číně, ale i vůči Rusku. A právě tyto země jsou v posledních oficiálních dokumentech USA, které se objevily až po příchodu Donalda Trumpa k moci, nazývány hlavními geopolitickými soupeři Ameriky.


    „Evropské země jako Německo a Francie v poslední době opět vytvářejí koncepci čínského nebezpečí, dokonce tvrdí, že celkem se,v srdci Evropy nachází 450 čínských a ruských špionů'. Litva je považována za,mladšího partnera' v NATO. Každoroční referát litevských tajných služeb, v němž je Čína obviňována z výzvědné činnosti ohrožující národní bezpečnost Litvy, především svědčí o oddanosti vůči EU a USA. Je předváděno nadšení v boji proti společnému nepříteli Evropy a USA. Je jasné, že taková maličká země jako Litva potřebuje podporu ze strany EU a USA a připojení k antičínské vlně je diktováno přáním dosáhnout uznání a být vidět. Je samozřejmé, že jednat takovým způsobem znamená být na té nesprávné straně."



    Informace o činnosti čínských a ruských špionů v Evropě jsou předhazovány neustále, ale úkolem posledního článku v novinách Welt am Sonntag je zřejmě důkladně vystrašit evropské úředníky čínským a ruským nebezpečím. Podle údajů novinového zdroje jsou diplomaté varováni před návštěvou některých podniků veřejného stravování ve čtvrti Evropské unie v Bruselu, kde je mohou odposlouchávat čínští a ruští špioni.

    „Šíření,koncepce čínské hrozby‘ a očerňování Číny je jednou ze starých metod používaných některými zeměmi. Tato falešná obvinění samozřejmě do určité míry ovlivní spolupráci mezi Čínou a Evropskou unií, ale nebudou mít podstatný vliv. Co se týče dlouhodobých zájmů evropských zemí, jejich vztahy s Čínou zřejmě nebudou podstatně dotčeny v souvislosti s těmito pochybnými řečmi. Nemyslím si, že nějaká země může zrušit vztahy nebo spolupráci s jinou zemí pouze kvůli riziku spojenému se špionáží," domnívá se odborník.


    Podle hodnocení Yanga Miana nynější vlna obvinění na adresu Číny není přímo spojena se složitým stavem čínsko-amerických vztahů, ale nepřímou souvislost tady odborník přece jen vidí:


    „Nemohu říci, že evropská obvinění Číny ze špionáže mají přímý vztah k dnešní situaci v čínsko-amerických vztazích, ale nelze vyloučit koordinaci a spolupráci se Spojenými státy, aby Evropané mohli ukázat svou loajálnost. Evropa byla vždy důležitou oblastí pro šíření,teorie čínské hrozby'. V této otázce Evropa a USA vystupují unisimo."


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑