• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Bloomberg: Madurovi přišel konec? To samé se říkalo i o Asadovi

    11-2-2019 Sputnik CZ 61 393 slov zprávy
     

    V roce 2011 si na Západě i Blízkém východě byli jisti, že syrský prezident Bašár Asad nedokáže přežít občanskou válku a mezinárodní tlak. Všichni se však mýlili. „Přestože USA uznaly syrskou opozici jako legitimní zástupce země, Asad nadále zůstává v prezidentském paláci v Damašku a silnější než kdy dříve," píše na stránkách Bloombergu Ethan Bronner.



    Tehdy převládajícím názorem bylo, že Asada smete arabské jaro, stejně jako ostatní diktátory v Egyptě, Tunisku a Libyi. Poté, co levicoví prezidenti v Brazílii, Peru, Chile a Argentině uvolnili místo pravicovým konzervativcům, mnozí předvídají i krach socialistického experimentu ve Venezuele.

    „(Venezuelský prezident Nicolás Maduro — pozn. red.) byl loni zvolen na nové funkční období, avšak ve volbách, které byly doprovázeny podvody, ve kterých se proti němu skoro nikdo nepostavil, s hladovými a vystrašenými voliči," konstatuje Bronner. „Minulý měsíc se ale předseda Národního shromáždění Juan Guaidó objevil jako jeho hlavní vyzyvatel a západní svět se postavil za Guaidóa coby legitimní hlavu státu."


    Spojené státy přerušily import venezuelské ropy, který byl hlavním zdrojem příjmů této latinskoamerické země. Přibližně tři miliony obyvatel uprchly do sousedních států, které požadují odchod Madura. „Jedinou seriózní zemí, která slíbila podporu režimu, je Rusko," upozorňuje autor.


    „Stejně jako s Asadem před osmi lety, je těžké nalézt analytika nebo funkcionáře na Západě, který předpovídá, že Maduro přežije," tvrdí Bronner.


    Jenže kromě těchto shod nalezneme i řadu rozdílů, které nehrají ve prospěch Madura.



    Na rozdíl od Sýrie téměř jediným zdrojem příjmu Venezuely je export ropy, a to hlavně do Spojených států, které na ni uvalily bojkot. Loajalita vládnoucí a armádní elity v Sýrii je založena na příslušnosti k alavitské menšině, což není případ Venezuely. Z tohoto důvodu bude jednoduší postavit venezuelské generály proti Madurovi.

    „Nakonec syrská opozice je rozdělena klanově, etnicky a nábožensky bez jasných vůdců, zatímco ve Venezuele je opozice rozdělena politicky. Nicméně v posledních několika měsících se postavila za Guaidóa," upozorňuje autor a tvrdí, že v Sýrii se mnozí bojí více islámských radikálů než Asada.


    Podle Danyho Bahara, odborníka přes Venezuelu v americkém think tanku Brookings Institution, ekonomická situace v zemi se stane Madurovi osudnou. „Nedokáže stabilizovat hospodářství, bude to horší a horší," cituje Bloomberg Bahara.


    Pokud se ale na stranu Guaidóa postaví část armády, zatímco další část zůstane věrna Madurovi, vypukne občanská vláka, varuje Bronner. Situace se tak bude čím dál víc podobat té v Sýrii.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑