• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Lék na rakovinu? Izraelští vědci tvrdí, že ho asi objevili

    8-2-2019 Svobodné Noviny 159 606 slov zprávy
     

    Malý tým izraelských vědců si myslí, že objevil lék na rakovinu, píše izraelský deník Jerusalem Post.


    Věříme, že rak budeme moci nabídnout lék na léčbu rakoviny,“ uvedl ředitel společnosti Accelerated Evolution Biotechnologies Ltd. (AEBi) Dan Aridor, která byla založena v roce 2000. AEBi vyvinula platformu SoAP, která poskytuje funkční vedení k velmi obtížným cílům.


    „Naše léčba rakoviny bude účinná od prvního dne, bude trvat několik týdnů a nebude mít žádné, nebo minimální vedlejší účinky za mnohem nižší náklady, než je většina léků na trhu,“ uvedl Aridor. „Naše řešení bude jak generické, tak osobní.“



    Zní to fantasticky, zejména vzhledem k tomu, že podle zprávy Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny je každoročně diagnostikováno 18,1 milionu nových případů rakoviny. Každé šesté úmrtí na světě je způsobeno rakovinou, což je druhá hlavní příčina úmrtí (po kardiovaskulárním onemocnění).


    Aridor, předseda představenstva společnosti AEBi a generální ředitel Dr. Ilan Morad, tvrdí, že jejich léčba, jenž nazývají MuTaTo (mnohonásobný toxin), je v podstatě v rozsahu antibiotik proti rakovině – narušující technologií nejvyššího řádu.


    Potenciální lék proti rakovině, který by vše od základu změnil, je založen na technologii SoAP, která patří do skupiny bakteriofágních zobrazovacích technologií. Zahrnuje zavedení DNA kódování pro bílkovinu, jako protilátku do bakteriofágu – viru, který infikuje bakterie. Tato bílkovina se pak ukáže na povrchu bakteriofágu. Vědci mohou použít tyto bílkoviny vykazující fágy k screeningu interakcí s jinými proteiny, sekvencemi DNA a malými molekulami.



    V roce 2018 získal tým těchto vědců Nobelovu cenu za práci na fágovém displeji v řízeném vývoji nových proteinů – zejména při výrobě protilátek.


    AEBi dělá něco podobného, ale s peptidy, sloučeniny dvou nebo více aminokyselin spojených v řetězci. Podle Morada mají peptidy několik výhod než protilátky, včetně toho, že jsou menší, levnější a snadněji se vyrábějí a regulují.


    Když společnost poprvé začala, Morad uvedl: „Děláme to, co dělali všichni ostatní, snažíme se objevovat nové peptidy pro specifické druhy rakoviny“. Ale brzy poté se Morad a jeho kolega Dr. Hanan Itzhaki rozhodli, že chtějí udělat něco většího.


    Pro začátek, Morad prohlásil, že musí zjistit, proč jiné léky a léčba nefungují, nebo nakonec selžou. Pak našli způsob, jak tomu čelit.


    Pro začátečníky, většina protirakovinných léků napadne konkrétní cíl na rakovinné buňce nebo v rakovinné buňce, vysvětlil. Inhibice cíle obvykle ovlivňuje fyziologickou cestu, která podporuje rakovinu. Mutace v cílech – nebo ve směru proudění ve svých fyziologických cestách – mohou způsobit, že jsou cíle relevantní pro rakovinnou povahu buňky a proto je lék, který je napadá, neúčinný.


    Na rozdíl od toho MuTaTo využívá současně kombinaci několika peptidů zaměřených na rakovinu pro každou rakovinnou buňku v kombinaci se silným peptidovým toxinem, který specificky zabíjí rakovinné buňky. Použitím nejméně tří cílových peptidů na stejné struktuře se silným toxinem, uvedl Morad. „Ujistili jsme se, že léčba nebude ovlivněna mutacemi, rakovinné buňky mohou mutovat takovým způsobem, že cílené receptory jsou vysazené rakovinou.“


    „Pravděpodobnost mít několik mutací, které by modifikovaly všechny cílené receptory současně, dramaticky klesá s počtem použitých cílů,“ pokračoval Morad. „Místo napadení receptorů jednoho po druhém, napadneme tři najednou – ani rakovina nemůže přeměnit tři receptory najednou.“


    Mnoho rakovinných buněk navíc aktivuje mechanismy detoxikace při stresu způsobeném léky. Buňky vyčerpávají léky nebo je upravují tak, aby byly nefunkční. Morad však uvedl, že detoxikace potřebuje čas. Když je toxin silný, existuje vysoká pravděpodobnost, že zabije rakovinnou buňku předtím, než dojde k detoxikaci.
















    Loading...
















    Podobné články




    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj