• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    OECD podmínila další hospodářský růst Slovenska integrací Romů

    5-2-2019 Sputnik CZ 43 265 slov zprávy
     

    „Slovenská ekonomika nadále zaznamenává pozoruhodný výkon s trvalým růstem podporujícím silnou zaměstnanost, solidní veřejné finance a zdravý finanční systém," poznamenal Gurría.


    Podle šéfa OECD se životní standardy na Slovensku postupně dostávají na úroveň zemí OECD s vyššími příjmy a téměř všechny ukazatele životních podmínek se v posledních deseti letech zlepšily. Pro pokračování hospodářského a společenského pokroku musí Slovensko zajistit, aby tento růst byl inkluzivnější, posunul se k sofistikovanější a inovativnější výrobě a zabezpečil, aby každý měl dovednosti a odbornou přípravu na budoucí pracovní pozice.



    Ve zprávě OECD se podotýká, že Slovensko již dříve profitovalo z výrobní ekonomiky zaměřené především na automobilový průmysl. Ovšem podle zprávy tento obor má nízkou úroveň přidané hodnoty. Navíc je podle zprávy současná zaměstnanost na Slovensku ohrožena automatizací a pracovní síla není dostatečně připravena na digitální přechod.

    Zásadní podmínky pro další růst ekonomiky


    Zásadním bodem pro vývoj ekonomiky je podle OECD zabezpečení stejných možností pro všechny. Zejména průzkum OECD poukazuje na potřebu bojovat s vyloučením Romů na Slovensku. Hospodářská a sociální integrace romského obyvatelstva by podle organizace snížila míru chudoby, ale zlepšila by i příležitosti pro tuto komunitu.



    Zpráva hovoří o nutnosti většího zapojení Romů do kvalitního základního vzdělávání, zaměstnávání romsky mluvících asistentů a větší podpory slovenské řeči pro romské děti, k čemuž mohou být použity pilotní programy financované EU.

    Kromě lepší integrace romského obyvatelstva OECD doporučuje zlepšit výsledky vzdělávání, podpořit podnikání a inovace. Zpráva také dodává, že pro posunutí ekonomiky Slovenska v globálním řetězci je nutné usnadnit přistěhování kvalifikovaných pracovníků a zlepšit podnikatelské prostředí pomocí reforem.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑