Moskva začne vyvíjet nové typy zbraní. V průběhu let 2019-2020 tak plánuje vytvořit pozemní verzi komplexu Kalibr s raketou dlouhého doletu. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu připomněl, že komplexy Kalibr se velice osvědčily v Sýrii.
Uvádí se, že zároveň bude vyvíjen také pozemní raketový komplex s hypersonickou raketou dlouhého doletu.
Podle ministra použití těchto raket v pozemním provedení dokáže výrazně zkrátit čas potřebný k výrobě nových raketových zbraní, stejně jako dokáže zmenšit výši jejich financování.
„Kromě toho je důležité zvýšit rozsah střelby u pozemních raketových systémů, které se dnes vyvíjejí," zdůraznil Šojgu.
Dodal, že návrh zrcadlově reagovat navrhl vojenskému úřadu vrchní velitel.
Situace ohledně smlouvy INF
Smlouva o likvidaci raket středního (1000-5500 km) a krátkého (500-1000 km) doletu je smlouva, kterou podepsaly USA a Sovětský svaz v roce 1987. Oba státy se v rámci této smlouvy zavázaly, že zničí všechny pozemní komplexy balistických a okřídlených raket se stanoveným rozsahem a také, že je nebudou vyrábět, testovat a v budoucnu ani nasazovat.
V říjnu americký prezident Donald Trump oznámil, že Washington od smlouvy INF odstoupí, jelikož Moskva neplní své závazky. USA však neposkytly důkazy o tom, že by Rusko smlouvu porušovalo.
Později dal americký ministr zahraničí Mike Pompeo Moskvě dva měsíce na to, aby se „vrátila k plnění" podmínek smlouvy. Spojené státy trvají především na tom, že se Rusko vzdá rakety 9M729 (SSC-8), jejíž dosah dle Washingtonu porušuje ustanovení INF.
V Moskvě byla tato obvinění označena za neopodstatněná. Rusko navíc zdůraznilo, že daná raketa nebyla vyvinuta či testována na vzdálenost, která by přesahovala stanovenou hranici.
Dne 2. února Washington pozastavil plnění svých závazků vyplývajících ze smlouvy INF.