• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Bývalý guvernér ČNB prozradil, proč je pro ČR nevýhodné sousedit s Německem

    5-2-2019 Sputnik CZ 83 764 slov zprávy
     

    Moderátor diskuze, Čestmír Strakatý, probral se Singerem několik témat. Jedním z nich byla dle portálu například politika či ekonomika. V souvislosti s tím se také rozpovídal o Německu, které s Českem sousedí. Proč je podle Singera nevýhodou, že naše republika sousedí právě s tímto státem?


    „Myslím si, že je trošku smůla, že s námi sousedí zrovna ta nejbohatší část Evropy. Mnichov je jedno z nejbohatších a nejdražších měst vůbec. A velmi fungující. A my se s nimi srovnáváme."



    Plyne tak z toho tedy jakési zklamání na naší straně. S tím souvisí i to, že se kus zisku transferuje ven. V této politice navíc velkou roli hraje i fakt, že většina střední a východní Evropy už nepotřebuje cizí peníze. A to má dle něj politické důsledky.

    Obchodní válka jako problém pro ČR


    Ekonom se dále rozpovídal o obchodní válce, kterou vedou Spojené státy s Čínou. Dle Singera je totiž názor, že se nás tahle válka netýká, naprosto mylný.


    „Kdyby ta válka skutečně někam vyeskalovala, tak Číňani budou potřebovat to zboží někam přivézt. A to poměrně za ceny, které už nebudou muset pokrývat nějakou ziskovost. (…) A přirozenou náhradou toho amerického trhu je Evropa. V tomhle smyslu bych nebyl tak optimistický, že tahle válka se nás netýká. Samozřejmě, že se nás týká."


    Hrozby a podceňované téma — armáda


    Dřív také ekonom zmiňoval, že se v Evropě posunují nějaké tendence a roste hrozba války. Co tím ale vlastně chtěl říct?


    „Snažím se říct, že jestli všichni debatéři říkají, že svět je mnohem nebezpečnější místo, než býval, což se zdá, že se tak obecně všichni shodnou, tak logicky vyvozuji, že v tom případě by bylo dobré více utrácet za armádu. Když je svět nebezpečnější místo, tak asi trochu potřebujeme zlepšit naše obranné kapacity," dotkl se i armády.



    Bývalý guvernér ČNB má totiž pocit, že toto téma trochu podceňujeme a spíše jen tlacháme. A přitom je armáda důležitá, protože nás má v případě potřeby bránit. A tím nemyslel jen případ, kdy hrozí válka, ale také hrozbu migrace, živelné katastrofy či pád elektrosítí.

    „Celá Evropa si hraje s energetikou způsobem, který zvyšuje pravděpodobnost, že se nějak řetězově budou hrotutit sítě, protože najednou někde zafouká vítr a nebude to kam pustit," myslí si Singer.


    Podle něj jsou právě tohle hrozby, u kterých všichni zřejmě cítí, že nyní narůstají. A proto by se měl změnit i přístup k armádě. Měli bychom ji vybavit potřebným zařízením a zvýšit počet vojáků.


    Svět je nebezpečnější než dřív


    Jak již bylo zmíněno, ekonom v jednom rozhovorů před několika lety pronesl následující větu: „Svět je nebezpečnější místo, než býval." A i dnes s tímto svým tvrzením souhlasí. Čím je to ale dáno? Může za to migrace či vyostření konfliktů mezi státy? I tak zněla jedna z otázek moderátora diskuze.


    „Je to dílem migrace, ale i dílem toho, že se nám Amerika trošičku ztrácí z role hegemona. Je tu evidentní soupeření Ameriky a Číny, ale je tu i řada dalších států, které se snaží více prosazovat," reagoval Singer.


    Podle jeho názoru by k těmto zemím ale neřadil Rusko.


    „Rusko máme blízko a máme s ním ne úplně pozitivní zkušenost. Já si ale zrovna u Ruska myslím, že jeho hlavní problém není Evropa, ale Čína. (…) Rusko je fakt jinde, než si ho představujeme. (…) Ale není to ekonomická velmoc, to ani náhodou," vysvětlil svůj názor.


    Migrace jako problém Evropy. A jak je to s EU?



    Singer se věnoval také otázce migrace, o níž tvrdí, že dnes velkým problémem. „Já mám strach, že trošičku podceňujeme ty fenomény, které k té migraci vedou," prohlásil. Přitom dodal, že k nám nemigrují ty nejchudší vrstvy, ale spíše takové vrstvy, které mají nějaký obrázek o Evropě a možná, že je někdo i podporuje. Přitom ten rozdíl v životní úrovni, o které si myslí, že by tady mohli bezpracně vést, je velký. Stejně jako množství lidí, kteří sem proudí.

    Moderátor navázal na to, zda v této otázce sehrála roli i samotná Evropská unie. Je v tuhle chvíli EU součást problému nebo řešení problému?


    „Evropská unie mi trošku připomíná Rakousko-Uhersko, někde kolem roku 1911. (…) Ale je to velký trh. Svoboda pohybu. Přece to nebudeme bourat."


    V souvislosti s EU ještě dodal, že mu připadá šílené, že z ní odchází za ušklebování druhá nejsilnější ekonomika EU a jedna ze zemí, která má skutečnou armádu. Singer si dále myslí, že by se EU měla změnit, ale zároveň se neobává, zda už jí „neujel vlak".


    „Pokud chce přežít, tak se musí dramaticky změnit," prohlásil. Závěrem ale dodal, že je ta schopnost změny malá, když ji k ní nevyburcoval ani odchod Velké Británie.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑