• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Brusel hrozí Slovensku četnými žalobami

    5-2-2019 Sputnik CZ 38 320 slov zprávy
     

    O případu informuje zpravodajský portál topky.sk a podotýká, že ve třech případech ze čtyř hrozí Slovensku žaloba u Evropského soudního dvora.


    První zpráva se týká oblasti životního prostředí, kde podle Evropské komise Slovensko nezajišťuje náležitou ochranu přírody, kvůli čemuž dochází k výraznému poklesu počtu ptactva. Podle evropského orgánu se jedná o nerespektování směrnic EU o stanovištích a o ptácích, kde slovenská strana selhává v oblasti právních předpisů při schvalování plánů obhospodařování a při těžbě dřeva v chráněných územích.



    Evropští právníci upozornili, že při schvalování plánů lesního hospodářství a jejich změn by je měla slovenská vláda posuzovat z hlediska účinků. Ovšem podobné předpisy ve slovenské legislativě chybí. Důsledkem nedodržení takové povinnosti vyplývající ze směrnice o biotopech se stal pokles populace tetřeva (Tetrao urogallu).

    Mimo jiné Slovensko podle EK nepřijalo dostatečná ochranná opatření pro tetřeva, jak to požaduje směrnice o ptácích, ani plány řízení pro příslušné zvláštní chráněné území. Současně má Slovensko dva měsíce na nápravu situace, než EK předloží případ Evropskému soudnímu dvoru. Slovensko a dalších osm zemí dostalo od Evropské komise další výzvu pro zvýšení plnění nařízení EU o invazivních nepůvodních druzích.


    Dále Evropská komise vytkla Slovensku problematické body v oblasti vnitřního trhu, průmyslu a podnikání. Zejména se jedná o dodržování spravedlivé hospodářské soutěže a transparentnosti v záležitostech přímého zadání zakázky na poskytování softwarových služeb, které umožňují provádění veřejných zakázek on-line prostřednictvím elektronického trhu.



    Výhrady EK spočívají v tom, že Slovensko zadalo přímo bez soutěžního a transparentního postupu smlouvu témuž provozovateli, který již poskytuje jiné softwarové služby, čímž se porušila pravidla EU v oblasti veřejných zakázek.

    Čtvrtým případem je bod z oblasti spravedlnosti. Slovensko podle EK nedostatečně provedlo právní předpisy EU v oblasti boje proti praní peněz a financování terorismu.


    Ve třech posledních záležitostech má Slovensko dva měsíce na to, aby reagovalo na tvrzení Komise. V opačném případě může být věc postoupena Evropskému soudnímu dvoru.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑