• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Petříček poradil Rusku, jak obnovit platnost smlouvy INF

    4-2-2019 Sputnik CZ 88 454 slov zprávy
     

    Petříček připomněl, že v pátek 1. února Spojené státy uplatnily článek XV dané smlouvy, podle kterého má smluvní strana právo vypovědět tuto smlouvu, pokud usoudí, že mimořádné události, vztahující se k podstatě této smlouvy, ohrožují její výsostné zájmy. Podle ministra lze za mimořádnou událost považovat i dlouhodobé porušování smlouvy o likvidaci raket ze strany Ruska.



    Ve svém materiálu Petříček zdůrazňuje, že Rusko má dle smlouvy v následujících šesti měsících možnost se k „respektování smlouvy" vrátit. Podle něj je však tato možnost dosti malá. „Při absenci politické vůle a v situaci, kdy ruská armáda již rozmístila několik desítek zakázaných systémů, to však asi není pravděpodobné," napsal ministr zahraničí.

    Podle Petříčka jsou hlavním nástrojem k napravení situace kroky ze strany Ruska. Politik, který se často vyjadřuje o údajné ruské propagandě v České republice, si tak znovu neodpustil několik výčitek na adresu Ruska. „Jediná cesta však v této chvíli vede skrze konkrétní opatření ze strany Ruska, nikoliv přes šíření dezinformací a cílené propagandy, obviňování druhé strany dohody, podkopávání jednoty spojenců NATO a vyvolávání protiamerických a válečných nálad. To vše může situaci jen radikálně zhoršit."


    Ministr ve svém článku podotknul, že si nesmírně váží dosažených výsledků sovětsko-americké smlouvy z roku 1987, která zakazuje rozmisťování pozemních raket. Podle jeho názoru však Rusko od roku 2004 začalo smlouvu zpochybňovat a učinilo řadu kroků, které to dokazují. Dle Petříčka v roce 2007 tehdejší ruský ministr obrany Ivanov uvedl, že je smlouva „pozůstatkem studené války" a ujišťoval ostatní, že by Rusko po zrušení smlouvy rakety nasměrovalo proti Íránu, Pákistánu a Číně.



    Tomáš Petříček také zdůraznil, že za dob Obamovy administrativy, tedy v roce 2013, USA několikrát usilovaly o diplomatickou cestu jednání s Ruskem v dané otázce, ale bezvýsledně. Podezření o výrobě rakety s doletem přes 2000 kilometrů se podle ministra potvrdilo, jelikož Rusko odmítlo povolit ověřovací inspekce.

    „Na pozadí mnohaletého porušování smlouvy INF Ruskem vyčerpaly USA téměř všechny možnosti, jak přesvědčit Moskvu, aby se vrátila k jejímu dodržování. V tom se tento případ liší od ostatních multilaterálních formátů, jež Washington v nedávné době opustil či v současnosti opouští," uvedl závěrem ministr.


    Americký postoj ke smlouvě INF označuje Petříček za „jednostranné lpění". Ministr zcela podporuje postoj Spojených států k této smlouvě a přirovnal ho k indiánskému přísloví „Když zjistíš, že jedeš na mrtvém koni, sestup z něj".


    Smlouva INF, kterou podepsaly USA a Sovětský svaz v roce 1987, zakazuje veškeré rakety odpalované ze země s doletem 500 až 5500 km. Spojené státy dříve obvinily Rusko z toho, že jejich raketa 9M729 porušuje smlouvu INF. Moskva však veškerá obvinění odmítla. Ruský prezident Vladimir Putin v reakci na to oznámil, že RF na rozhodnutí USA odpoví stejně a také pozastavuje plnění smlouvy.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑