• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    LNG neprojde: Evropa chce více plynu z Ruska. Názor

    1-2-2019 Sputnik CZ 118 538 slov zprávy
     

    Rostoucí poptávka a snižování těžby


    V roce 2018 činila potřeba Evropy z pohledu dovozu plynu 390 miliard metrů krychlových. Polovinu z toho zařídilo Rusko — Gazprom dodal rekordních 201,7 miliard kubických metrů.



    Hlavním plynovým problémem Evropy je snižování vlastní těžby za rostoucí poptávky. V největším nalezišti Groningen v Nizozemsku, kde se těží polovina nizozemského plynu, se snižuje těžba od roku 2014. Kvůli tomu se v roce 2017 stalo Nizozemsko — druhý největší výrobce zemního plynu v EU po Norsku — netto importérem plynu.

    Do roku 2030 se plánuje Groningen úplně zavřít. Místní úřady prohlásily, že jeho rozpracování se stalo příčinou častých zemětřesení. Die Welt konstatuje, že ztráta desátého největšího naleziště plynu na světě se dotkne celé Evropy.


    Na Groningen připadala jedna šestina objemu těžby plynu v EU (do roku 2017 se snížil celkový objem těžby plynu v Evropě na 128 miliard kubíků ročně).


    Možnosti Norska — druhého největšího dodavatele plynu v Evropě — jsou také omezené. Podle prognóz norského státního ropného ředitelství se nynější rekordní export v objemu 120 miliard kubíků může zvýšit v následujících třech letech jen na 121,4 miliardy.


    Těžba zemního plynu v Evropě je odsouzena k poklesu kvůli stárnutí a vyčerpání surovinové základny, konstatuje Mezinárodní energetická agentura (IEA).


    Zmenšit chronicky se zvyšující rozdíl mezi vlastní výrobou a poptávkou po zemním plynu v Evropě může jenom Rusko. Cenou toho bude ale ještě větší závislost EU na ruském plynu.


    LNG není konkurentem


    Ve snaze zmenšit tuto závislost zvyšuje Evropa mj. import LNG z USA. Jak podotýká Die Welt, jsou Evropané ochotni kupovat více zkapalněného plynu z USA a jiných zemí.



    Podle informací agentury Reuters se v říjnu až lednu zvýšily dodávky LNG z USA do Evropy více než čtyřnásobně ve srovnání se stejným obdobím minulého roku — na 4,45 miliardy kubíků. Americký zkapalněný plyn tak obsadil na evropském trhu druhé místo po Kataru. Největšími spotřebiteli amerického LNG se staly země, kde je poměr ruského plynu poměrně malý — Velká Británie, Francie, Nizozemsko a Španělsko.

    V budoucnu bude pro LNG stále těžší konkurence v ceně s existujícími potrubími, jimiž se dodává zemní plyn zejména z Ruska.


    Zvláštní hrozbou je rozestavěný podvodní plynovod Severní proud 2 kapacitou 5,3 miliardy kubíků denně, varuje IEA.


    Trump to chápe a vyvíjí i nadále nátlak na Německo, aby tento projekt zastavilo. Americký prezident se obává, že jeho realizace Berlínu umožní dostávat z Ruska až 60 nebo 70 procent potřebných energetických médií. Vládce Bílého domu připomenul, že Německo zároveň chce, aby Washington i nadále chránil zemi před „hrozbou z východu". A proto je tato situace nepřijatelná: EU musí kupovat LNG do USA pro vlastní blaho.


    Nakoupí ještě více plynu


    Skutečnost, že možnosti amerických výrobců LNG na evropském trhu jsou omezené, uznávají sami výrobci.



    Jak prohlásil prezident pro strategii americké společnosti Cheniere Energy Andrew Walker na Evropské plynové konferenci, Evropa bude i nadále potřebovat dodávky z Ruska. Podle jeho výpočtů se bude podíl ruského plynu na evropském trhu zvyšovat nejméně do roku 2035.

    Podle prognóz Mezinárodní energetické agentury ani nové plynovody z Ruska neuspokojí plně potřeby Evropy v dodatečných objemech plynu. Vrchol poptávky po zemním plynu předpovídá IEA v roce 2025 — až 409 miliard kubických metrů ročně.


    Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑