• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Pentagon promluvil o kritických defektech F-35

    1-2-2019 Sputnik CZ 129 286 slov zprávy
     

    Během zkoušek vojáci dospěli k závěru, že verze F-35B se zkráceným vzletem a vertikálním přistáním bude sloužit pouze 2 100 letových hodin, což je asi čtvrtina předpokládané životnosti (8 000 hodin). To znamená, že část letadel, z nichž každé stojí téměř 100 milionů dolarů, odepíšou už v roce 2026, píše Defense News.



    Odborníci se také domnívají, že přesnost zabudovaného kulometu F-35A je nepřijatelná a nesplňuje technické normy předepsané ve smlouvě.

    Generálmajor leteckého velitelství USA a ředitel operačního testování Robert Behler uvedl, že letadlo má závažné programové chyby.


    „Autonomní logistický informační systém (ALIS) vyvinutý společností Lockheed Martin a navržený ke zlepšení efektivity údržby a letových operací stále nefunguje správně," řekl.


    Oddělení provozu a testování Ministerstva obrany USA zdůraznilo, že údaje poskytované společností ALIS jsou často neúplné nebo zcela nesprávné. Podle odborníků může to „za stresových podmínek" ovlivnit schopnost rychle reagovat na nepřítele.


    Navíc odborníci zaznamenali další nepříjemnost při provozu systému. Automatizované funkce často vyžadují ruční zadávání. Korekce dat pak zabírá hodně času a vede k přenesení startu letu nebo dokonce jeho zrušení.


    Koncem října loňského roku Pentagon pozastavil činnost asi dvaceti stíhaček F-35 kvůli problémům s palivovým systémem. O měsíc dříve americká armáda také pozastavila lety tohoto typu letadel, aby vyšetřila možné problémy po pádu F-35 v Jižní Karolíně.


    Nastupující šéf Pentagonu Patrick Shanahan bez servítek promluvil o F-35 a uvedl, že společnost Lockheed Martin neví, jak realizovat program na vytvoření stíhačky páté generace.


    Program pro vytvoření Lockheed Martin F-35 Lightning II se stal v historii výroby zbraní nejdražším, Spojené státy na něj vynaložily téměř půl miliardy dolarů. Vývojáři překročili původně plánované náklady o stovky miliard dolarů a stíhačka byla uvedena do provozu o sedm let později, než se očekávalo.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑