• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Soudce mezinárodního trestního soudu v Haagu odstoupil kvůli „šokujícímu“ zasahování USA „nad rámec zákona“

    1-2-2019 Svobodné Noviny 176 493 slov zprávy
     

    Vysoce postavený soudce Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu odstoupil poté, co Spojené státy vyhrožovaly soudcům vyšetřujícím údajné válečné zločiny USA v Afghánistánu.    


    Soudce Christoph Flügge pracoval pro Mezinárodní trestní soud a Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY). Nedávno se zapojil do předběžného vyšetřování kvůli podnětu, že američtí členové vojenské služby a agenti CIA mučili ve věznici v Afghánistánu vězně.



    Flügge řekl německému deníku Zeit, že předal svou rezignaci po otevřených hrozbách amerických představitelů, včetně projevu amerického poradce pro národní bezpečnost Johna Boltona loni v září, kdy Bolton soudu „popřál smrt“.


    „Kdyby tito soudci někdy zasahovali do vnitřních zájmů USA, nebo vyšetřovali amerického občana, americká vláda by udělala vše, co by bylo v jejich silách, aby zajistila, že tito soudci již nebudou moci vycestovat do Spojených států – a že budou dokonce možná trestně stíháni,“ řekl Flügge deníku Zeit v rozhovoru, který přeložil deník Guardian.  


    „Americký poradce pro národní bezpečnost pronesl svůj projev v době, kdy soud v Haagu plánoval předběžné vyšetřování amerických vojáků, kteří byli obviněni z mučení lidí v Afghánistánu,“ vysvětlil Flügge. „Americké hrozby vůči mezinárodním soudcům jasně ukazují nové politické klima. Je to šokující. Nikdy jsem se nesetkal s takovými hrozbami.“


    Bolton pronesl svůj projev v září poté, co ICC začal vyšetřovat tvrzení, že nejméně 61 zadržených osob v Afghánistánu bylo mučeno americkými vojáky a dalších 27 osob mučila CIA v tajných věznicích v Afghánistánu a v zahraničí, podle prokurátora Fatoua Bensoudyho.


    Bolton označil vyšetřování za „naprosto neopodstatněné“ a „neospravedlnitelné“ a slíbil, že ochrání své občany a občany svých spojenců před „neoprávněným stíháním tohoto nelegitimního soudu.“


    Americký představitel také slíbil, že před soudem bude obhajovat izraelské občany. Americký „přítel a spojenec“ Izrael byl v té době obviněn z páchání válečných zločinů proti palestinským civilistům. Bolton varoval, že USA budou ignorovat zatýkací rozkaz, zakáže soudcům a státním zástupcům vstup do země a dokonce na ně podá žalobu u amerických soudů.


    Flügge uvedl, že jeho kolegové byli „omráčeni“, že by USA použily tak těžký kalibr,“ a dodal: „Je to v souladu s americkou frontou: My (USA) jsme č. 1 a my stojíme nad zákonem.“


    To, že USA neuznávají Mezinárodní trestní soud, není nový fenomén. Po velké debatě, prezident Bill Clinton podepsal Římskou smlouvu, která zřídila Mezinárodní trestní soud, ale Kongres jí nikdy neratifikoval. Clintonův nástupce George W. Bush symbolicky smlouvu nepodepsal v roce 2002, kdy byla válka v Afghánistánu v plném proudu.


    Později v tomto roce Kongres přijal zákon o ochraně členů amerických služeb, který ukládá prezidentovi, aby zabránil případnému stíhání amerických ozbrojených sil ze strany ICC v „maximální možné míře“, a dokonce autorizoval americkou armádu, aby mohla osvobodit jakéhokoli člena americké služby z vazby ICC. Bolton byl mimochodem tehdejší Bushův státní tajemník.



    (Mezinárodní trestní soud  v Haagu Foto: Wikipedia)













    Loading...
















    Podobné články




    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj