• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Pred 77 rokmi zažila Báčka najväčší masaker civilistov

    19-1-2019 Zem & Vek 49 609 slov zprávy
     

    Ústrednou pietnou spomienkou si v srbskom meste  Titel pripomenuli 77. výročie zlovestnej januárovej razie, ktorá prebiehala v dňoch 4. – 29. januára 1942 v šajkášskej oblasti, v Novom Sade a Bečeji, keď najbrutálnejším spôsobom maďarské okupačné sily zavraždili viac ako štyritisíc Srbov, Židov a Rómov. V razii boli vraždení aj Slováci. „Tak sa ľadový január v južnej Báčke roku 1942 stal paradigmou utrpenia nevinných ľudí – ľudí, ktorí sa od svojich vrahov líšili iba tým, že patrili k inému národu a inej viere. Bol to ich jediný prehrešok, za ktorý zaplatili najvyššiu cenu, akou človek môže byť potrestaný – svojim vlastným životom,“ – povedal predseda vojvodinskej vlády Igor Mirović, ktorý vzdal poctu obetiam. Besnenie okupačných vojsk dosiahlo vrchol v Novom Sade 21. januára 1942. Maďarskí vojaci a žandári ľudí zabíjali priamo na ulici alebo ich hromadne vodili na breh Dunaja, kde ich strieľali a na rôznych miestach ich hádzali cez ľadový otvor do rieky.


    V Novom Sade takto zabili vyše 1 200 ľudí. Bolo medzi nimi aj niekoľko miestnych Slovákov.  Tieto represálie sa začali 4. januára 1942 v dedinke Šajkaš. V Čurugu do 9. januára maďarskí vojaci a žandári zabili do 900 mužov, žien i detí srbskej a židovskej národnosti. V Žablji bolo vyše 600 obetí. „Maďarské bezpečnostné orgány tu otvormi do ľadu prinútili skákať svoje obete do Tisy, mnohých zabili sekerami alebo polomŕtvych hádzali pod ľad. Ba, aj niektoré matky donútili, aby svoje deti hádzali do otvoru pod ľad. Viaceré deti boli nájdené prebodnuté bajonetmi,“ uvádza Martin Lacko a dodáva, že dovedna v januári 1942 na území okupovanej Juhoslávie maďarské orgány povraždili alebo popravili 3 309 osôb, z toho bolo 490 starých ľudí a 147 detí.

    Presný počet zavraždených nie je známy. Vyvraždené boli celé rodiny a stopy po nich nezostali. O obetiach slovenského pôvodu sa doteraz úradne takmer nepísalo a ani nevedelo. V razii, ktorú jednotky maďarského vojska uskutočnili 21.-23. januára 1942 v Novom Sade a ďalších mestách v Báčke, podľa novozverejnených dokumentov, zversky boli umučení aj Slováci z Kysáča, Petrovca, Hložian a iných osád. V dvoch zverejnených zoznamoch sa uvádzajú mená zo dvadsať Slovákov, ktorí boli obeťami Novosadskej razie v januári 1942, avšak ani ten zoznam nie je úplný, keďže ani na jednom nie je napríklad Stanislav Kišgeci, Slovák z Nového Sadu, ktorého meno je uvedené na pamätných tabuliach pri Dunaji v Novom Sade. Aj meno jedného Kulpínčana bolo uvedené: Gedeon Dunderski.



    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

    UPOZORNENIE

    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.





    Zem a Vek

    Zopár slov o autorovi...



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑