• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Začíná být vlastní bydlení pro Čechy nedostupné? Analytik představil překvapivý názor

    19-1-2019 Sputnik CZ 78 392 slov zprávy
     

    Analytik Martin Lobotka ve svém příspěvku pro portál prvnizpravy.cz upozornil na tzv. klub vyvolených. Podle studie ekonomů Martina Luxe a Petra Sunegy ze Sociologického ústavu Akademie věd, je celá věc způsobena tím, že řada rodičů, kteří nemají možnost svým dětem v začátcích pomoci s pořízením nemovitosti, porušuje intergenerační transfer. Způsobuje to především nerovnost ve vlastnickém bydlení, což přímo ovlivňuje i další významné faktory, jako je stabilita rodin či kvalita života při výpadku příjmu.



    Zpráva ČNB o finanční stabilitě ale představuje jiný pohled na tento problém, podotýká Lobotka. „Měřítka dostupnosti bydlení ve formě poměru ceny (68metrového) bytu k roční mzdě a ve formě poměru nákladů obsluhy 20letého úvěru s LTV 77 % na pořízení takového bytu k příjmům byly koncem roku 2017 v obou případech nižší než před deseti lety," uvádí odborník.

    „Lví podíl na tom mají extra levné hypotéky a rychlý růst mezd. Koncem roku 2018 byla díky růstu hypotečních sazeb (a také omezením ČNB v dostupnosti, které však do zmíněných poměrových ukazatelů nevstupují) situace s dostupností horší, částečně to však kompenzuje pokračující silný růst mezd," dodává analytik.


    Lobotka mimo jiné uvádí i další přesvědčivá čísla, a to od společnosti Deloitte. Ta vydala vlastní index skutečných cen prodaných bytů, ze kterého vyplývá, že meziroční růst realizovaných cen (vč. Prahy) ve třetím čtvrtletí dosáhl 10 % r/r, a v Praze pak činil přes 14 %. Růst mezd za minulý rok přitom představoval 9 %.



    Martin Lobotka mimo jiné upozorňuje i na to, že by Praha neměla být zvažována jako jediná možnost pro pořízení bytu, a to i navzdory své atraktivní lokalitě. Stejně jako i ve většině světových velkoměst se zde ceny totiž stále drží na vysoké úrovni.

    „Ale proč by bez rodičovské pomoci měl být nedostupný třeba Liberec, s průměrnou mzdou jen o 27 % nižší, než je ta pražská, a s průměrnou realizační cenou bytu za metr čtvereční na úrovni pouze 45 % té pražské?" ptá se analytik.


    Na závěr Lobotka dodává, že v brzké budoucnosti bude porovnání cen bydlení s dosažitelnými příjmy tím rozhodujícím faktorem při pořízení nemovitostí.
    Podle online průzkumu agentury IPSOS, na který odkazuje článek na portálu echo24.cz, zvažuje stěhování za město až třetina (36 %) Čechů. Necelá polovina respondentů (40 %) si na bydlení hodlá půjčit od rodiny. Online výzkum se uskutečnil v srpnu roku 2018 a zúčastnilo se ho až 1000 respondentů.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑