• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Obchod století v dějinách AČR. Expert: Obrněnce mohou být použity i pro střežení hranic

    8-1-2019 Sputnik CZ 56 472 slov zprávy
     

    Slovensko také zvažuje možnost nákupu obrněných transportérů, ale jde o stroj Vydra domácí výroby. Český obranný průmysl dnes na rozdíl od Slováků už nedokáže vyrobit konkurenceschopný moderní stroj?



    V případě strojů Vydra, kterých chce Slovensko nakoupit 81 kusů, jde o osmikolové bojové obrněné vozidlo přibližně srovnatelné s typem Pandur II zavedeným v Armádě České republiky, nikoli s novými pásovými BVP, jimiž Česko hodlá nahradit BVP-2. Vozidla Vydra sestávají z podvozků AMV 8x8 finské společnosti Patria, na nějž byly integrovány věže Turra-30 slovenské společnosti EVPÚ (Elektrotechnický výzkumný a projektový ústav). Nejedná se tedy o „slovenské" stroje, ale primárně finský produkt, který se na Slovensku bude vyrábět v licenci — v tom je, kromě konstrukce, ona podobnost s Pandury. Ty totiž Česká republika vyrobila ve VOP (Vojenském opravárenském podniku) v Novém Jičíně mezi lety 2010 — 2013, celkem 90 kusů (prvních 17 kusů z úplného stavu 107 kusů dodala ještě během roku 2009 rakouská firma Steyer). Takže, ano, Česká republika dokáže (stejně jako Slovensko) vyrábět obrněná vozidla dle zahraniční licence. Posledním vlastním produktem československého obranného průmyslu v kategorii obrněnců se znakem náprav 8x8 byl OT-64 SKOT ze 60. let 20. století.

    Náčelník Generálního štábu Aleš Opata několikrát zdůrazňoval, že k hrozbám pro ČR patří především terorismus a neregulované migrační vlny. Pomůže obchod století, který Ministerstvo obrany ČR připravuje, k obraně proti těmto hrozbám?


    Nákup 210 kusů pásových BVP, který české ministerstvo obrany plánuje, je zaměřen primárně na přezbrojení útvarů 7. mechanizované brigády. Úkoly tohoto svazku jsou různorodé a patří mezi ně (pokud to bude nezbytné) i posílení Policie ČR v případě migrační vlny nebo hrozby terorismu. Z mého pohledu lze BVP, s moderními pozorovacími přístroji, bez problému použít také pro střežení státních hranic nebo objektů klíčové infrastruktury.


    Jak hodnotíte zakázku z hlediska závazků ČR vůči NATO?



    Pro NATO je důležité, zda je Česká republika schopná dostát svým spojeneckým závazkům. Jakými prostředky je hodlá naplnit je naší interní záležitostí.

    Je známo, že AČR má zájem hned o sedm variant obrněných vozidel. Bojové, velitelské, průzkumné, ženijní, zdravotnické, dělostřelecké a vyprošťovací. Vozy by měly být také vybaveny kanonem ráže 30 milimetrů, kulometem, a protitankovým raketovým kompletem. Které vozidlo odpovídá těmto požadavkům nejvíc?


    Jelikož prozatím nejsou známy přesné technické a jiné požadavky ministerstva obrany (např. max. hmotnost, zda upřednostňuje věž s osádkou nebo dálkově ovládanou apod.), tak nelze říci, které z nabízených vozidel nejlépe vyhovuje českým požadavkům.


    Momentálně má česká armáda k dispozici 400 sovětských BVP-2. Jaký osud čeká tyto stroje? Dá se předpokládat, že i po nákupu modernějších obrněnců zůstanou v armádě?


    Armáda České republiky v současnosti provozuje asi 120 strojů BVP-2. Pokud dojde k jejich nahrazení novými BVP, pak lze předpokládat, že část vozidel zůstane uložena v záložních skladech pro případ války, část bude odprodána soukromým subjektům obchodujícím s nadbytečným vojenským materiálem.


    Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑