• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Migračná invázia úsmevne i vážne. Na Taiwane

    28-12-2018 Zem & Vek 95 873 slov zprávy
     

    Počas vianočných sviatočných dní prebehla tlačovými kanceláriami správa, ktorá po prvom prečítaní, alebo pri letmom pohľade na titulok, vzbudzuje predsilvestrovský úsmev. „Taiwan: 152 Vietnam tourists ‘disappear’ during holiday„, čiže „152 turistov z Vietnamu sa „stratilo“ cez sviatky na Taiwane„. Starším vekovým ročníkom Čechov a Slovákov to môže pripomínať obdobie socialistického spoločenského zriadenia, keď sa z turistických zájazdov organizovaných cestovnými kanceláriami Čedok, CKM, Šport Turist a ďalšími do krajín mimo tzv. socialistického tábora nevracalo do vlasti značné percento účastníkov. Hovorilo sa tomu, že ostali na Západe a bol to trestný čin podľa paragrafu 109 nazývaného Nedovolené opustenie republiky s trestnou sadzbou šesť mesiacov až tri roky.


    Za prácou…


    Vietnamská socialistická republika, ako vyplýva z názvu, ostáva ústavno-právne dodnes socialistickou krajinou s výsadným riadiacim postavením komunistickej strany. Vietnamský model socializmu sa však opiera o kapitalistickú ekonomiku a tá sa prudko rozvíja. Podobný zdanlivý paradox nachádzame v susednej Čínskej ľudovej republike (ČĽR), kde má komunistická strana tiež mocenský monopol. Ekonomiky oboch krajín dosahujú vysoké tempá rastu.


    Medzinárodný menový fond vyčíslil minulý, súčasný a očakávaný percentuálny rast HDP Vietnamu v období rokov 2010 – 2023 takto:


    Je to síce obdivuhodné, avšak vzhľadom na to, že pri prechode na trhovú ekonomiku začínal Vietnam z veľmi nízkeho základu, zaostáva domáca mzdová úroveň za príjmovou hladinou vo vyspelejších susedných krajinách východnej Ázie.


    Medzi také patrí popri Japonsku, Južnej Kórei a iných aj Čínska republika, čo je oficiálny názov Taiwanu. Táto vysoko produktívna blahobytná ostrovná krajina si udržiava postavenie samostatného štátu len vďaka zmluvnej vojenskej ochrane USA. Ináč by ju obria Čínska ľudová republika už dávno pohltila. Ostrovnú Čínu (Taiwan) delí od pevninskej Číny (Čínskej ľudovej republiky) Taiwanská úžina, ktorá má v najužšom mieste len 130 kilometrov.



    Zobrazenie polohy Vietnamu a Taiwanu
    Zdroj: Google Maps, 
    https://www.google.com/maps/@18.5967812,112.2294583,6z


    Taiwan má rozlohu len 36 tisíc km2, čiže menej ako Slovensko (50 tisíc km2), no tiesni sa na ňom vyše 23 miliónov obyvateľov. Vláda v Tchaj-pej trvá i z tohto dôvodu na reštriktívnej prisťahovaleckej politike a obmedzuje vydávanie pracovných povolení cudzincom. Podľa oficiálnych vietnamských údajov odišlo v tomto roku (2018) legálne na Taiwan za prácou 65 tisíc občanov. Dopyt však mnohonásobne prevyšuje ponuku, z čoho profitujú mafiánske gangy organizovaním prepravy a ilegálneho zamestnávania Vietnamcov na Taiwane. Dopravujú ich tam loďami cez Juhočínske more, ale aj letecky, najmä pod pláštikom turistických zájazdov. Vo Vietname ich organizujú autorizované cestovné kancelárie podliehajúce príslušným medzištátnym dohodám a predpisom.


    …nie za sociálnymi dávkami


    Taiwan uvoľnil pred troma rokmi pravidlá pre udeľovanie turistických víz návštevníkom skupinových zájazdov z vybraných okolitých krajín, medzi ktoré sa dostal aj Vietnam. Súhrnný počet turistov z Vietnamu, čo ostali odvtedy ilegálne na Taiwane, sa odhaduje na 150 osôb, t.j. päťdesiat ročne. Vláda v Taipei nad tým prižmurovala oči, najmä keď náklady na deportáciu chytených ilegálov niesli cestovné kancelárie. Taiwan je technokratický autoritársky štát s kulisami parlamentnej demokracie a tamojšie bezpečnostné zložky podnikajú časté záťahy na cudzincov pracujúcich bez povolenia. Nárok na sociálne dávky a na využívanie sociálnych vymožeností občanov ale ilegálovia nemajú.


    Počas tohtoročných vianočných sviatkov sa stalo na Taiwane čosi neslýchané. Zo štyroch skupín s celkovo 153 návštevníkmi z Vietnamu sa dostavil k spiatočnému odletu len sprievodca. 152 turistov sa „stratilo“ nevedno kam.


    Podvolí sa?


    Dá sa nad tým uškrnúť, no taiwanské bezpečnostné zložky značne znervózneli. Pravdepodobnosť, že sa všetci turisti spontánne a bez predošlých príprav rozhodli ostať na ostrove, je mizivá. Tušia, že nadnárodné kruhy, čo podporujú na demografickej rovine prestavbu homogénnych národných štátov na multietnické a multikultúrne, začínajú zaostrovať pozornosť aj na Taiwan.


    Ostrov, ktorý portugalskí moreplavci pomenovali Ilha Formosa (Pekný ostrov), prestal byť proti svojej vôli členom OSN v roku 1971, na nátlak Čínskej ľudovej republiky. Tá hlasovala tento mesiac za prijatie Paktu OSN pre migráciu a keďže OSN považuje Taiwan za provinciu ČĽR, bude zrejme naliehať na zhrozený Taiwan priamo, alebo prostredníctvom mimovládnych organizácií, aby sa podrobil.



    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.





    Patrik Sloboda

    Zopár slov o autorovi...



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑