• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Čína zakazovala rodit a teď vyzývá ženy: potřebujeme vás!

    27-12-2018 Sputnik CZ 70 412 slov zprávy
     

    Jihoasijské země, které během desetiletí účelně prosazovaly politiku jedna rodina jedno dítě současně vzkazují ženám a jejich partnerům, aby měli děti pro zemi. Zpravodajský portál BBC informuje, že nové vládní slogany jsou kritizovány uživateli sociálních sítí, kteří označují toto opatření za „rušivé a necitlivé".



    Rozkvět čínské ekonomiky byl možný mimo jiné i díky rostoucí populaci, která vytvořila aktivní pracovní sílu. S cílem udržení stabilního růstu a podpory stárnoucí populace vláda povzbuzuje páry k tomu, aby měly druhé dítě s tím, že jim poskytne peněžní podporu nebo daňové úlevy. Peking diskutuje o tom, zda prodlouží mateřskou dovolenou a odstraní omezení počtu dětí, které může mít rodina.

    O brzkém problému obyvatelstva svědčí i čísla Čínského národního statistického úřadu. V roce 2016 se narodilo 17,8 milionů dětí a populace vzrostla o 1,31 milionu. Ale v roce 2017 došlo k prudkému poklesu počtu novorozenců o 630 000 dětí oproti předchozímu roku. Portál BBC zjistil, že porodnost bude klesat od roku 2018 i nadále, přičemž počet žen ve věku 23 až 30 let také klesne o 40 procent.


    Důvody poklesu počtu obyvatel nejen v Číně


    Zpravodajský portál BBC vysvětluje pokles počtu obyvatel tím, že mnozí mladí lidé, kteří vyrostli během posledních tří desetiletí v prostředí přísného plánování v rodině a strmého ekonomického vývoje, mají odlišný postoj k rodině než předchozí generace. Současní lidé jsou zvyklí být středem pozornosti, mají zajištěný materiální blahobyt a užívají si absence závazků v podobě stavebního spoření a živení dětí. Mnozí vůbec neuvažují o založení rodiny a narození dětí a zaměřují se na budování kariéry a osobní spokojenost.



    Zpravodajský portál Newsweek informuje, že Čína není jedinou zemí, která tomuto problému čelí. Ženy na celém světě mají v průměru 2,4 dětí za život, což se označuje jako průměrná míra porodnosti. Naproti tomu v zemích jako je Nigérie je zaznamenána vyšší míra porodnosti, více než sedm dětí za život. Nicméně v polovině světových zemí včetně Ruska, Spojeného království a Japonska poklesla porodnost pod dvě děti.

    Podle portálu Newsweek země uvádí, že nepotřebuje prudký růst populace, jelikož spoléhá na umělou inteligenci, rostoucí migraci a zdravé stárnutí populace. „Samotný názor, že potřebujete hodně lidí pro obranu státu a růst ekonomiky, je opravdu zastaralý," říká odbornice na změnu populace Sarah Harperová.


    Čínská politika jednoho dítěte v rodině, kterou prosadil tehdejší vůdce Xiao-ping pro zajištění ekonomického růstu v zemi, však upřednostňovala narození chlapců, nikoliv dívek. V důsledku toho tento záměr vytvořil genderovou nerovnováhu v podobě 30 milionů mužů.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑