• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Petr Pavel už radí SK: Pokud RF použije svůj arzenál, bude to horší, než teroristický útok

    25-12-2018 Sputnik CZ 70 468 slov zprávy
     

    Na úvod rozhovoru se zpravodaj Vladimír Šnídl zeptal bývalého důstojníka, zda pořád trvá na názoru, že Rusko je větší hrozbou než terorismus. Pavel potvrdil, že se jeho názor nezměnil a vysvětlil současný pojem terorismu. Podle něj je boj s terorismem je téměř vyhraný. Podle něho se podařilo eliminovat sílu takzvaného islámského státu v Sýrii a v Iráku. K tomu dodal, že IS se „přestal projevovat jako stát a stal se tím, čím byl původně, tedy hráčem, který usiluje hlavně o individuální teror".



    Nicméně podle zpravodaje nebezpečí terorismu přetrvává, což se ukázalo minulý týden během útoku na trhu ve Štrasburku. Pavel tento názor popřel a argumentoval, že cílem terorismu je vzbudit v lidech strach za pomocí viditelných aktivit, kteří mají obrovský efekt. Podle něho tímto obyvatelé získávají mylný dojem, že terorismus hrozí civilizaci. „Kdyby to byla pravda, tak to by znamenalo, že základy západní civilizace jsou dost slabé. Terorismus totiž rozhodně nemá takovou sílu, aby mohl Západ existenčně ohrozit. Navíc Západ ani není jediným cílem terorismu. Stejným cílem jsou například vyznavači umírněnějšího islámu," vyjádřil se bývalý představitel Vojenského výboru NATO.

    Mnohem nebezpečnější je podle Pavla stále Rusko. V rozhovoru uvedl vlastní názor na údajnou hrozbu zemí vůči Evropě. „Rusko představuje existenční hrozbu pro západní země v tom smyslu, že má celou škálu zbraní, včetně těch nejničivějších… Pokud by Rusko svůj arzenál použilo při nepřátelském aktu vůči nám, tak důsledky budou mnohem závažnější, než důsledky jakéhokoliv teroristického útoku," prohlásil Pavel pro Denník N.


    I když slova bývalého českého důstojníka zní přehnaně, podle něho je potřeba brát v úvahu tuto tak zvanou hrozbu a zároveň se vyhnout šíření paniky. Pavel uvedl, že „na naší východní hranici čekají stovky ruských tanků". Podle Pavla „zatím stále mluvíme jen o té viditelné, vojenské hrozbě" a mnohem nebezpečnější jsou podle něho hybridní aktivity. Za tyto aktivity Pavel označil zpravodajské služby, operace neoznačených vojáků, kybernetické útoky, propagandu a snahu o ovlivnění různých skupin obyvatel uvnitř společnosti, včetně extremistů.


    „Jednoduše řečeno, jde o spektrum aktivit, které se nacházejí pod prahem agrese, ale vnímáme je každý den. Už tyto aktivity jsou výrazem nepřátelství vůči nám a my bychom se měli naučit to vnímat," prohlásil v rozhovoru Petr Pavel.



    Bývalý šéf Vojenského výboru NATO a generál v důchodu Petr Pavel je už od doby svého působení v NATO známý protiruskými názory. Podobné obavy a výstražné stanovisko vůči vztahům s Ruskem zaujal český ministr zahraničí Petříček. K tak zvané „ruské hrozbě" se několikrát vyjadřovalo i ruské ministerstvo zahraničí v čele s Sergejem Lavrovem, který upozornil, že mýtus o hrozbě byl vnucen Evropě ze zahraničí.

    V rozhovoru pro španělský časopis El País Lavrov uvedl, že hlavním dráždivým bodem ve vztahu mezi Ruskem a EU je „krátkozraké rozhodnutí Evropské unie uvalit jednostranné omezení proti Rusku na základě přímého příkazu z Washingtonu".


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑