• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Ateistické Česko s křesťanským srdcem: Češi věnují charitě čím dál více peněz

    25-12-2018 Sputnik CZ 130 528 slov zprávy
     


    Výbuch metanu a následný požár 20. prosince v Dole ČSM Sever připravil o život 13 horníků, z nichž bylo 12 Poláků a jeden Čech. Za tak krátkou dobu však veřejné sbírky dokázaly vybrat přes 535 tisíc korun. Spolek Svatá Barbora, který podporuje sirotky horníků, vybral za tak krátkou dobu více než 450 tisíc korun. Nadace OKD, jež založila účet na podporu rodin horníků, přišlo 85 tisíc korun.

    Jedná se tak o dodatečnou podporu k prostředkům ve výši až 240 tisíc korun, které věnuje společnost OKD rodinám zemřelých horníků.

    Češi pomáhají druhým i po celý rok

    Jak vyplývá z údajů spolku Fórum dárců, který zastřešuje dárce v České republice, v loňskem roce šlo na veřejně prospěšné účely z darů firem nebo přes dárcovské SMS 8 miliard korun. Individuální dárci zase přispěli téměř dvěma miliardami korun.


    V zemi působí 2296 nadací a fondů. Největší z nich jsou Dobrý anděl, Nadace ČEZ nebo nadace Agrofert. České charitativní organizace lze nalézt i v Mongolsku, Gruzii, Moldavsku, Zambii a dalších zemích. Mezi nimi je i Charita Česká republika, která byla zřízena římskokatolickou církví.


    Arcidiecézní charita Olomouc zase od roku 2008 organizuje projekt Vánoční balíček na Ukrajinu, který doručuje dárky dětem na Ukrajině. Jedná se o pozoruhodný projev opravdových křesťanských hodnot v zemi, kde se podle průzkumu agentury STEM, který cituje časopis Týden, 75 % lidí nepovažuje za věřící.


    Podle průzkumu Insight Lab pro Fórum Dárců solidarity čili chuť pomáhat ostatním je důležitá pro 89 % Čechů. Pravidelně nebo příležitostně přispívá na dobročinnost 42 % lidí. Přitom každoročně stoupá počet individuálních dárců. Nejčastěji přispívají čeští občané na pomoc nemocným dětem a handicapovaným.


    Darují i své orgány



    Přitom to nejsou pouze peníze, které jsou Češi ochotni věnovat jiým lidem. Jak uvádí Český rozhlas, v republice roste i počet dárců orgánů. Například počet dárců kostní dřeně je nejvyšší za posledních 18 let. Koordinační středisko transplantací evidovalo v polovině prosince rekordních 270 dárců.

    Jak řekl Radiožurnálu ředitel Koordinačního střediska transplantací Miloš Adamec, v Česku se většina pacientů do jednoho roku dočká nového orgánu. V sousedním Německu se na transplantaci čeká v průměru tři roky.


    Celebrity jdou příkladem


    Podle Fóra dárců velký vliv na vytváření názorů mají v Česku celebrity. Například na konci listopadu na benefiční aukci panenek slavných pro UNICEF se vydražilo přes milion korun. Leoš Mareš zase poslal 482 688 korun rodině, které shořel dům u lesa a přišla o ročního syna, zatímco otec je ve vážném stavu po amputaci nohy. Částka přesně odpovídala počtu lidí, kteří Mareše sledují na Instagramu.


    Český fotbalový útočník Martin Fenin svůj honorář za účinkování v zábavném pořadu Tiki-Taka věnoval na charitativní projekt. Světově proslulý tenorista Rolando Villazón zase vystoupil v červnu na benefičním koncertu Zdravotního klauna na Pražském hradě.


    Dvacetiletý Kylian Mbappé, mistr světa ve fotbale 2018, věnoval svou výhru na dobročinné účely. Po smrti Davida Rockefellera se konala aukce jeho uměleckých předmětů, která hned v první den vynesla v přepočtu 14 miliard korun. Zakladatel firmy IKEA zase vloni odkázal v přepočtu 475 miliard korun Švédské neziskové organizaci Kamprad Family Foundation. Papež František v květnu vydražil Lamborghini Huracán, které dostal jako dar, a výtěžek ve výši 715 000 eur šel na charitu.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑