• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Rekordní pád: Proč ropa za rok a půl klesla na minimum

    24-12-2018 Sputnik CZ 84 630 slov zprávy
     

    Přebytek a spekulanti


    Dne 7. prosince se země OPEC+ dohodly na celkovém snížení těžby ropy o 1,2 milionu barelů denně. Dohoda platí půl roku, tedy do června 2019. Z uvedeného objemu připadá celkem 800 tisíc barelů na země OPEC a 400 tisíc na země, jež nejsou členy daného kartelu.



    Analytici tvrdí, že trh reagoval na tato rozhodnutí nejednoznačně. Snížení tak bylo o 0,6 milionu barelů menší než v rámci přecházející dohody. Účastníci trhu proto pochybují, že plánované snížení těžby bude stačit k tomu, aby byl v roce 2019 odstraněn přebytek nabídky ropy.

    Přebytečná nabídka může podle předběžných odhadů v druhé polovině roku dosáhnout po přijetí dohody OPEC + až jednoho milionu barelů denně. Na základě této předpovědi jsou spekulanti schopni vážně trh oslabit.


    „Prodejci ropy využívají toho, že těžba v USA, Saúdské Arábii a Rusku letos stoupla o více než tři miliony barelů denně, což převyšuje tři procenta světové spotřeby," vysvětlil Andrej Kočetkov, analytik společnosti Otkrytie Broker.


    Zmenšování produkce začne až v lednu a bude postupné, proto může trh v nejbližších měsících kolísat.


    Íránské úlevy


    Dalším závažným faktorem, který způsobuje pokles cen ropy, jsou americké sankce na vývoz uhlovodíků z Íránu — ty totiž neměly takový účinek, jak se předpokládalo. Washington povolil dovoz ropy z Íránské islámské republiky osmi velkým kupcům, včetně Číny.


    „Povolili jim další nákup, jelikož je jejich zpracovatelská infrastruktura přizpůsobena k íránské ropě. A proto vznikla na trhu přebytečná nabídka," upřesnil Kočetkov.


    Jiná věc je, že termín tohoto povolení vyprší v květnu. Nicméně v prvním čtvrtletí zůstanou ceny ropy pod tlakem.



    „Pravděpodobně se bude jednat o 50-60 dolarů za značku Brent," předpokládá Andrej Vernikov, náměstek generálního ředitele pro investiční analýzu společnosti Cerich Capital Management. „Ale v druhém čtvrtletí, po vypršení květnových úlev pro nákupce ropy z Íránu, se situace poněkud zlepší. Je možné, že ceny dokonce stoupnou na 65 dolarů."

    Obchodní války a Federální rezervní systém


    Ceny jsou rovněž ovlivněny obchodními válkami amerického prezidenta Donalda Trumpa. Především konfrontace USA a Číny se již projevuje na ekonomickém růstu. „Zvýšení výroby v Číně se za tři roky zpomalilo na nejnižší úroveň a růst maloobchodu klesl za 15 let na své minimum. Spekulanti s ropou mají obavy ohledně poptávky, která by mohla nejen zpomalit svůj růst, ale také by mohla začít klesat," řekl Kočetkov.


    Ropu negativně ovlivnily i výsledky zasedání amerického Federálního rezervního systému (FED), na kterém byla úroková sazba zvýšena o 0,25 %.


    „Riziková aktiva a ropa negativně reagovaly na plány Federálního rezervního systému USA a obchodníci i nadále využívali ve svém zájmu nabídku a poptávku," okomentoval situaci Steven Innes, šéf oddělení asijsko-tichomořského tradingu společnosti OANDA.


    Obchodníci s břidlicovou ropou jsou v nebezpečí


    Při posuzování celkových negativních faktorů ekonomové nevylučují ani další snižování cen ropy. Největší problémy podle nich čekají americké obchodníky s břidlicovou ropou — počet ztrátových projektů totiž roste nevídaným tempem.



    Deník The Wall Street Journal píše, že výrobci břidlicové ropy v posledních několika měsících nepřetržitě zvyšovali svou produkci. Nicméně pokles cen pod 50 dolarů za barel pro ně nepředstavoval velké riziko. Americká ropa WTI se již prodává za 46 dolarů.

    Podle Matta Badialiho, analytika z Banyan Hill Research a odborníka na surovinové trhy, zašel pád ropného trhu až příliš daleko. Uvedl, že dnešní ceny nutí americké společnosti pro těžbu břidlicové ropy ke snižování investic.


    Odborníci dále předpokládají, že ceny ropy značky Brent mohou klesnout na 50-53 dolarů za barel. Pak ale bude podle nich trh velmi „přeprodaný". „Dokonce zrušení spekulačních krátkých pozic umožní ropě navrátit 10-15% ztrát," domnívá se Kočetkov. „Obecně platí, že ceny ve výši 55-65 dolarů vcelku vyhovují jak výrobcům, tak spotřebitelům, a proto trh potřebuje jenom důvod pro zvýšení. Nikdo dnes nehodlá vést cenové války, jako tomu bylo před třemi lety. Proto jsou rizika nekontrolovaného růstu nabídky poměrně malá."


    Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑