• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Poslední generál: jak se změní politika Washingtonu po demisi Jamese Mattise

    22-12-2018 Sputnik CZ 77 631 slov zprávy
     

    Klamný obraz


    Podobné hodnocení postavy Jamese Mattise je velmi sporné, soudí vedoucí Střediska pro vojensko-politické výzkumy Ústavu USA a Kanady RAV Vladimir Baťuk. V rozhovoru se Sputnikem připomenul, že Mattis napsal dopis se žádostí o demisi hned po Trumpově rozhodnutí stáhnout vojska ze Sýrie a podstatně snížit vojenskou přítomnost v Afghánistánu.


    Nehledě na pokusy amerických médií ukázat, že Mattis byl jakýmsi „zdržujícím činitelem" při nepředvídatelném Trumpovi, ve skutečnosti prezidentovi vyhovoval právě svou výbojností, domnívá se Baťuk. Barack Obama svého času zbavil Mattise funkce velitele Ústředního velení OS USA za jeho zbytečnou agresivitu vůči Íránu, podotkl expert.


    „Ve skutečnosti byla tato demise vyvolána nikoli nepředvídatelným chováním nynějšího amerického prezidenta, ale naopak jeho rozhodnutím stáhnout americký vojenský kontingent ze Sýrie a snížit jeho přítomnost v Afghánistánu. Trump o tom mluvil už dávno, a právě tomuto rozhodnutí bránili vojenští představitelé v čele s panem Mattisem," vysvětlil Baťuk.


    Rozhodnutí o Mattisovi je přímo spojené s demisí šéfa Sjednoceného výboru náčelníků štábů OS USA generála Josepha Dunforda, podotkl v besedě s RT člen Akademie vojenských věd Sergej Sudakov. Oba vojevůdci pocházeli totiž ze Sboru námořní pěchoty USA.


    Na začátku prosince Trump prohlásil, že generála Dunforda ve funkci náčelníka Sjednoceného výboru náčelníků štábů vystřídá armádní generál Mark Milley, který je, jak píšou americká média, zastáncem snížení početního stavu vojsk v Afghánistánu.


    „V Pentagonu dochází nyní k úplné výměně řídícího personálu. Jestřábi odcházejí, a na jejich místo přicházejí lidé schopní pragmaticky podporovat Donalda Trumpa. Dunford a Mattis jsou bývalí hrdlořezové ze speciálních jednotek, zvyklí říkat všechno přímo do očí," řekl Sudakov v rozhovoru pro RT.


    Výměna dvou vojevůdců najednou svědčí o tom, že Trump začíná důkladně obnovovat svůj tým, aby byl svornější," uvažuje Sudakov.


    Studená občanská válka



    Mattis má v amerických vojenských kruzích obrovskou autoritu, a proto jakákoli nová kandidatura bude kritizována, domnívá se Baťuk.

    „Tím spíše, že před novým šéfem Pentagonu nebudou stát úkoly útočných operací. Bude pověřen neslavným úkolem stažení amerických vojsk ze zemí Blízkého východu. Toto Trumpovo rozhodnutí vyvolalo nejednoznačnou reakci nejen ve vojenských, ale i v politických kruzích, a proto najít Mattisovi náhradu nebude snadné," řekl vojenský expert.


    S ohledem na celkový nedostatek kádrů ve Washingtonu, bude neméně těžké předpovědět, kdo Jamese Mattise v jeho funkci vystřídá, říká Baťuk.


    „V Pentagonu a na MZV USA je nyní obrovské množství volných míst. Nynější vládnoucí americká elita svádí svéráznou studenou občanskou válku proti úřadujícímu prezidentovi, a ovlivňuje to mj. i kádrová řešení," vysvětlil expert.


    Loajalita vůči prezidentovi


    Donald Trump zahájí brzy prezidentskou kampaň 2020, a k tomu potřebuje bezpodmínečnou podporu všech členů své administrativy, podotkl Sergej Sudakov. James Mattis nepatřil k té části, která je ochotna jít slepě za Trumpem, dodal.


    „A proto bude Trump hledat kompromisní postavu, která přiměje Pentagon k tomu, aby přísahal věrnost svému prezidentovi, a nejen svému ministrovi. Je velmi důležité, aby Trump pocítil jaké to je být skutečnou hlavou státu," vysvětlil expert.


    Teď se nedá přesně předpovědět, kdo se stane šéfem Pentagonu, říká Sudakov. Podle jeho názoru budou na krátkém seznamu s velkou pravděpodobností vojevůdcové a velitelé, kteří byli u moci za vlády Bushe staršího a Bushe mladšího.


    Týmoví hráči


    Od samého začátku svého prezidentství se Donald Trump obklopil úctyhodným počtem bývalých a nynějších vojenských vůdců. Třeba jeho prvním poradcem pro bezpečnost byl bývalý generál VLS USA Michael Flynn.


    Poté, co se stal Flynn aktérem v „ruské kauze", vystřídal ho v této funkci generál americké armády Herbert McMaster. Po celé řadě skandálů s únikem informace z Bílého domu se stal šéfem prezidentova aparátu bývalý generál námořní pěchoty John Kelly. Armádní generál Mark Inch vykonával až donedávna v Trumpově administrativě funkci vůdce Federální kanceláře věznic.


    Sám Trump jim jednou řekl „mí generálové", generál námořní pěchoty James Mattis byl však posledním vojevůdcem takové úrovně, který zaujímal vysoké postavení v administrativě 45. prezidenta USA.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑