• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Zemanová-Kopecká: Putin nechce být vládcem světa

    20-12-2018 Sputnik CZ 75 770 slov zprávy
     

    V přímém přenosu z Moskvy ji sledovala rusky hovořící předsedkyně Institutu slovanských strategických studií v Praze ISSTRAS, politoložka Radmila Zemanová-Kopecká. Ta se Sputnikem hovořila o svých dojmech.



    Zemanová-Kopecká: Ruské novináře zajímaly především otázky vnitřního rozvoje Ruska, otázky spojené s úrovní života obyvatel. Otázky týkající se mezinárodní situace kladli většinou zahraniční novináři. Z toho lze, podle mého, usuzovat, že pro ruské občany je dnes už nedůležité, co si o nich myslí „okolní svět". I to je přímý důsledek sankcí a rusofobního chování Západu. Ani novináři ani lidé v Rusku už zjevně nevidí smysl nějakého boje s napadáním a pomluvami, protože je to jako rozhovor s hluchým. Když nelze prosadit pravdu, je třeba se věnovat vlastní zemi, jejím problémům a především jejímu rozvoji. Prezident Putin ostatně i poukázal na to, že hlavním cílem rusofobních západních struktur je zdržování Ruska. To navíc není nové, protože je to od 19. století cílem zejména anglosaského světa. Padla i otázka o ukrajinské provokaci v Kerčském průlivu, kdy vojenské lodě Ukrajiny za porušení územních vod Ruské federace se snažily proplout ke Krymskému mostu. Vladimír Putin potvrdil, že šlo o provokaci z ukrajinské strany: „Oni doufali, že někdo při střetu zahyne. Nestalo se," řekl prezident. Připomněl také, že lodě měly přímý pokyn k tomu, aby skrytě prošly pod Krymským mostem. Putin zdůraznil, že po konkrétních výhrůžkách z úst ukrajinských politiků o vyhození mostu do vzduchu musí ruská strana zajistit bezpečnost nejen svou, ale i dalších obchodních lodí, které se ve vodách pohybují.

    Putin důkladně promluvil o bezpečnostních otázkách. Myslíte si, že má pro Evropu nějaké nebezpečné plány?


    V otázkách bezpečnosti byl Vladimír Putin stručný a jasný, ať už se to týkalo ofenzivní strategické výzbroje, zvýšeného zbrojení, předislokace vojsk například v Krymu nebo na hranici s Donbasem — Rusko si svou bezpečnost dokáže zajistit. Na otázku k jednáním o prodloužení Smlouvy o strategických ofenzivních zbraních, které se nevedou, Putin reagoval zcela jasně. „Nezajímá je to? Nepotřebují to? Nuže dobrá. My to přežijeme, my si svou bezpečnost zajistíme. A my víme, jak to udělat." Prezident i tentokrát zdůraznil, že Rusko nebude na nikoho útočit, ale svou obranu si zajistí. Prezident zároveň uvedl, že Rusko poskytuje a bude i nadále poskytovat Donbasu svou humanitární a další pomoc. „Ale jen proto, aby je tam definitivně nerozmačkali, neroztrhali a nesežrali," konstatoval ruský lídr.



    Bude válka nebo ne? Co si o tom myslí Vladimir Putin?

    Podle Vladimira Putina je obtížné uvádět prognózu důsledků vystoupení USA z Dohody o likvidaci raket středního a krátkého doletu. Podstatné je, že Rusko i v tomto případě musí zajistit svou bezpečnost. „A pak ať nepiští ohledně toho, že se snažíme o nějakou převahu," dodal.


    Během tiskové konference se hodně mluvilo o ukrajinských záležitostech. Myslíte si, že by ruský prezident rád urovnal vztahy s Ukrajinou?


    Ukrajinský novinář vystoupil s komickou otázkou, zda není uvádění (nízkých) předvolebních ratingů stávajícího ukrajinského prezidenta Petra Porošenka vměšováním do vnitřních záležitostí Ukrajiny. Byl prezidentem upozorněn, že se jedná o ratingy, které jsou generovány ukrajinskými úřady a médii. Vladimir Putin také upozornil, že prezident Porošenko se snaží zvýšit svůj vlastní rating na úkor vlastní země a vlastního národa. „On svůj úkol splnil na úkor vlastní země, myslím," řekl Putin. Naznačil tím, že ukrajinský prezident jen plní čísi úkol či zakázku. Velmi tvrdě se Vladimir Putin vyjádřil k církevnímu rozkolu na Ukrajině. Nekanonickou ukrajinskou církev pod vedením istanbulského pravoslavného patriarchy Bartoloměje nazval prezident za rozkolnickou a její vytvoření přímým vměšováním státu do církevního života, což podle něj: „Nebylo od dob Sovětského svazu."


    Průzkumy veřejného mínění ukazují, že stále více Rusů touží po SSSR. Co na to řekl prezident Putin?



    Prezident odmítl i možnost návratu Ruska k socializmu s tím, že to nemění nic na tom, že je nutné budovat silnou sociální strukturu. „Je možné zahrnout otázky socializace, ale vždy je to spojeno s výdaji vyššími než příjmy," řekl prezident. Důležitý je podle něj vztah k lidem, k jejich životním podmínkám, chudobě. „Hovoříme-li o socializaci v tomto smyslu, pak to právě děláme," konstatoval Putin.

    Padl i dotaz, zda Vladimir Putin usiluje o to, aby Rusko vládlo celému světu… „Vy si opravdu myslíte, že je našim cílem vládnout světu? To je cejch!" reagoval Putin, který je přesvědčen, že je tato myšlenka záměrně vnucovaná Západem, který tím odvádí pozornost od vlastních problémů uvnitř politických a vojenských západních bloků.


    Na co byste se sama chtěla zeptat Vladimira Putina, kdybyste mela takovou možnost?


    Osobně bych asi prezidentovi položila otázku, proč tak dlouho nechává „partnery" štěkat své lži bez rázné odpovědi. Vždyť, jak se říká, stín či hořká pachuť i z té nejprolhanější pomluvy stejně zůstává a slušnost je už příliš dlouho v případě Ruska považovaná za slabost.


    Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑