• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Polovica obyvateľov najväčších miest USA hovorí cudzím jazykom

    19-12-2018 Proti Prúdu 266 740 slov zprávy
     

    V roku 2017 hovoril jeden z piatich Američanov iným jazykom než angličtinou.


    Nové údaje amerického úradu pre sčítanie ľudu ukazujú, že v súčasnosti zhruba polovica (48,2 percenta) obyvateľov piatich najväčších amerických miest hovorí doma iným jazykom než angličtinou. Navyše existuje 85 okrskov, v ktorých väčšina obyvateľov hovorí doma cudzím jazykom.


    Celkový počet obyvateľov USA, ktorí doma hovoria cudzou rečou, je rekordných 67 miliónov ľudí. Tento počet sa od roku 2010 zvýšil o 7 miliónov a od roku 1990 o 35 miliónov.





    Centrum pre imigračné štúdie (CIS) vo svojej správe poznamenáva:


    Až 48 percent obyvateľov piatich najväčších amerických miest hovorí doma iným jazykom než angličtinou. V New York City a Houstone je to 49 percent; v Los Angeles 59 percent; v Chicagu 36 percent a vo Phoenixe 38 percent.


    V roku 2017 existovalo 85 miest a oblastí vytvorených pre potreby sčítania ľudu (CDP), v ktorých väčšina obyvateľov hovorí doma cudzou rečou. Patrí sem Hialeah na Floride (95 percent); Laredo v Texase (92 percent) a Východné Los Angeles v Kalifornii (90 percent). Čo je snáď ešte prekvapujúcejšie, patria sem tiež miesta ako Elizabeth v New Jersey (76 percent); Skokie v Illinoise (56 percent), Germantown v Marylande a Bridgeport v Connecticute (každé po 51 percentách).


    Zďaleka najpoužívanejším cudzím jazykom používaným doma je španielčina (41 miliónov), po ktorej nasleduje čínština (3,5 milióna), tagalčina (1,7 milióna), vietnamčina (1,5 milióna) a arabčina (1,2 milióna).


    Prvoradým dôvodom tohto masívneho jazykového posunu je legálna aj nelegálna imigrácia a lepšie zapamätanie si jazyka imigrantov u ich detí. Z údajov vyplýva, že z detí v školskom veku (5-17 rokov), ktoré doma hovoria cudzím jazykom, sa asi 85 percent narodilo v USA. Podobne, z ľudí vo veku 18 a viac rokov sa viac než tretina tých, ktorí doma hovoria cudzím jazykom, narodila v Amerike.





    Ďalšie informácie zo správy CIS:


    • V roku 2017 hovorilo doma inak než anglicky rekordných 66 miliónov obyvateľov USA (domácich, legálnych imigrantov a nelegálnych imigrantov) vo veku päť a viac rokov. Od roku 1990 sa ich počet zdvojnásobil a od roku 1980 takmer strojnásobil.

    • Vyjadrené podielom populácie, cudzím jazykom hovorí doma 21,8 percenta obyvateľov USA – čo je zhruba dvojnásobok oproti 11 percentám v roku 1980.

    • V súčasnosti hovorí doma v piatich najväčších amerických mestách 48 percent obyvateľov iným jazykom než angličtinou. V New York City a Houstone je to 49 percent; v Los Angeles 59 percent; v Chicagu 36 percent a vo Phoenixe 38 percent.

    • V roku 2017 existovalo 85 miest a oblastí vytvorených pre potreby sčítania ľudu (CDP), v ktorých väčšina obyvateľov hovorí doma cudzou rečou. Patrí sem Hialeah na Floride (95 percent); Laredo v Texase (92 percent) a Východné Los Angeles v Kalifornii (90 percent). Čo je snáď ešte prekvapujúcejšie, patria sem tiež miesta ako Elizabeth v New Jersey (76 percent); Skokie v Illinoise (56 percent), Germantown v Marylande a Bridgeport v Connecticute (každé po 51 percentách).

    • Takmer jeden z piatich obyvateľov USA žije v súčasnosti v meste alebo CDP, v ktorom tretina obyvateľov hovorí doma cudzím jazykom. Patrí sem Dale City vo Virgínii (43 percent); Norwalk v Connecticute a New Rochelle v New Yorku (každé po 42 percent); Aurora v Colorade a Troy v Michigane (každé po 35 percent).

    • Na rozdiel od mnohých miest v krajine, vo vidieckych lokalitách mimo metropolitných oblastí hovorí doma inak než anglicky len 8 percent ľudí.

    • Doteraz zverejnené údaje naznačujú, že v súčasnosti na národnej úrovni takmer jeden zo štyroch študentov verejnej školy hovorí doma inak než anglicky. V Kalifornii hovorí doma cudzou rečou 44 percent detí v školskom veku (5-17 rokov) a v Texase, Nevade, New Jersey a na Floride je to takmer tretina.

    • Z detí v školskom veku (5-17 rokov), ktoré doma hovoria cudzím jazykom, sa 85 percent narodilo v Spojených štátoch. Aj medzi dospelými vo veku 18 a viac rokov sa viac než tretina z tých, ktorí doma hovoria cudzou rečou, narodila v USA.

    • Úradu pre sčítanie ľudu povedalo 25,9 milióna (39 percent) z tých, ktorí doma hovoria cudzím jazykom, že hovoria po anglicky horšie než veľmi dobre. Tento číselný údaj sa zakladá výlučne na názoroch opýtaných; úrad nemeria jazykové schopnosti.

    Preklad: zet, www.protiprudu.org
    Zdroj: National Economics



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑